Kamera altistui sateelle - onko pilalla?

Anonyymi

Sony CyberShot DSC-HX60 kompakti digi kamerani altistui vähäisille vesipisaroille kun otin kuvia ulkona kun satoi vähäsen. Sitten katsoin ohjekirjaa, ja siinä luki ettei ole veden- eikä roiskeenkestävä! Onkohan kamera nyt pilalla?

Vesipisaroita oli näyttöruudussa sekä lisäksi mahdollisesti, miksi sitä nyt kutsutaan kun en tunne kameroita, linssi/objektiivi/zoomi (sellainen pitkulainen putki mikä tulee esille ulos kamerastapäin kun painan nappia josta otetaan kuva) sen pinnalla. Ajattelin että jos linssinsuojus olisi pois päältä niin kuivuisi, mutta kun suojus menee automaattisesti päälle kun kameraa ei käytä hetkeen...

Mitä kannattaisi nyt tehdä? Toivonko vain että kamera on kunnossa? Takuuaika on voimassa, jos se menisi rikki, pyydän uuden tilalle, enkä kerro että altistui sateelle?

N-from-here

4

1894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Akku ja mahdollinen kelloparisto pois ja kaikki luukut auki kuivumaan.

      Olin kerran tropiikkihuoneessa siellä kasvatettavia perhsia kuvaamassa. Minulla oli halpa Canonin järjetelmäkamera ja josteus oli niin suuri, ettäjuduin pitämään rättiä objektiivin edessä ja aina ennen kuvaa pyyhkäisemään linssin puhtaaksi. Sitten oli aikaa kaksi sekuntia ottaa kuva, ennenkuin linssi oli taas läpinäkymätön.
      Räpsin kuvia puolisen tuntia ja menin kahville. Kahvien jälkeen yrutin kuvata ulkona, mutta kamera ei lauennutkaan. Akku pois ja kelloparisto myös, että systeemi pysähtyi.
      Sitten objektiivi irti, muistikortti pois ja molemmat luukut ja objektiiviaukko auki hyllylle kuivumaan.
      Parin päivän kuluttua kokeilin ja kamera toimi normaalisti ja toimii edelleen kymmenisen vuotta kastumisensa jälkeen.

      Noista pikkukameroista en tiedä, mutta luulen, ettei kamerasi oli vahingoittunut, js annat sen kuivua lämpimässä paikassa ilman paristoja.

      • Anonyymi

        Kiitos neuvoistasi! Tarvitsen kameraa eikä olisi tällä hetkellä varaa uuteenkaan.

        Enpä tullut aiemmn ajatelleeksi ettei kamerat ole edes roiskeenkestäviä, paitsi varmaan jotkut kalliimmat. Mun Sony Xperia puhelin on sentään vedenkestävä.

        N-from-here


    • Näyttöruudussa pisarat ei haittaa mitään. Lasi tai muovi ei läpäise vettä. Ongelmia on erilaiset aukot, joista vesi voi mennä sisään. Akku pois ja kuivumaan pariksi päiväksi. Jos ei käytä videota voi teipata mikrofonit umpeen, jos on pekoa kastumisesta. Vähentää riskiä.

      • Anonyymi

        Läpäisee ne vettä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2610
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe