Tein tässä remppaa jossa liimasin Sikabondilla. Tuubi ei mennyt ihan tyhjäksi ja sitten aloin arpomaan, mihin jäteastiaan se pitäisi laittaa. Aineen oma tiedote sanoo näin:
"Jätteen tuottoa on vältettävä tai se on minimoitava aina kun mahdollista. Tämä aine ja sen pakkaus on hävitettävä turvallisesti. Käytä ylimääräisten ja kierrätyskelvottomien tuotteiden hävittämisessä valtuutettua jätehuoltoyritystä. Tämän tuotteen, liuosten ja mahdolisten sivutuotteiden hävittämisessä on aina noudatettava ympäristö- ja jätelakia ja mahdollisia paikallisviranomaisten vaatimuksia."
Siis ihan täyttä virkamiesten potaskaa.
Kuivuneen maalin ja silikonin voi laittaa sekajätteeseen (poltettaviin jätteisiin) mutta mihin tämä liima?
Käyttöturvallisuustiedotteet ihan liibalaabaa
5
689
Vastaukset 5
- Anonyymi
Ei niitä virkamies kirjoita, vaan yrityksen toimihenkilöt. Ajan säästämiseksi teksti kirjoitetaan yhdellä virallisella kielellä, yleensä englanniksi ja käännetään.
Koska käännöksen pitää olla yleispätevä kaikkialla, on teksti sitten "yleispätevää".
Suomeksi tuo tarkoittaa: laita sekajätteeseen. - Anonyymi
Liima ekojätteeseen ja maalit lasitavaraan. niin mä teen aina ja oikein on mennyt.
- Anonyymi
Märät kemikaalit, eli neste,mäiset maalit ja liimat ym. pitää laittaa ongelmajätteeseen. Tyhjät ja kuivuneet maalipurkit käy metallijätteeksi.
- Anonyymi
Rinnastettavissa maaleihin eli kuivumaton, nestemäinen on ongelmajätettä ja kuivunut sekajätettä. Pursottele loput vaikka sanomalehdelle ja aineen kuivuttua sekajätteeseen.
- Anonyymi
Tee siitä impotenssituki, hyvä putki juuri siihen hommaan, luultavasti. Tarvitset sitä kuitenkin hyvin pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45717
- 20649
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48610- 53608
- 46579
- 76576
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan184520- 41512