Vaimon veli Uudeltamaalta oli ja myös korosti sitä rokottamattomuuttaan. Hän pari viikkoa sitten sairastui koronaan saatuaan taudin yökerhosta. Nyt on ollut teholla hengityskoneessa viisi päivää. Ja ei ole tietoa selviääkö vai ei.! Miettikääpä rokottamattomat. Itsellä on parin rokotteen suoja. Ja eipähän tätä vielä tiedä, tuleeko tauti ja kenties lievempänä. Ja mitä nämä jälkitaudit ovat? Ajattelemisen aihetta teille.
Rokottamattomuus
Anonyymi
49987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Sitten heräsin ja pyyhin munani verhoon
Mietipä mihin kaikkeen ihmiset sairastuu ja kuolee. Peräpukamaankin voi kuolla eikä siihen aina edes supot auta.
Se on aivan varmaa, että kaikki koronaan rokottamattomat sairastuvat siihen muutaman vuoden sisällä! Toivottavasti tulee laki, että korottamattomat sairastuttuaan koronaan, eivät mene muiden lääkärin hoitoa tarvitsevien edelle, vaan odottavat vuoroaan!
Ei+voisi+vähempää+kiinnostaa.+Jos+joutuu+teholle+koronan+vuoksi+niin+se+on+oma+valinta.+Viikko+annetaan+tehohoitoa+ja+sen+jälkeen+ruvetaan+himmailemaan+jos+ei+ala+toipumaan.+Paikkoja+pitää+alkaa+vapauttaa+uusille+potilaille+kun+niitä+tunkee+lisää+ambulanssien+tuomana.+
Maassa+on+700+000+rokottamatonta+yli+12+vuotiasta+joista+jokainen+tulee+koronan+sairastamaan+ja+osa+tarvitsee+tehohoitoa.+Aiemmin+noin+1+%+kuoli+mutta+ehkä+nyt+ollaan+alemmissa+lukemissa.+Joka+tapauksesssa+kyse+lienee+edelleen+tuhansista+tehohoitoa+tarvitsevista+joista+joka+viides+menehtyy.+Kyse+on+pienestä+lisästä+kokoaiskuolleisuudessa.
*+Maassa+on+700+000+rokottamatonta+yli+12+vuotiasta+joista+jokainen+tulee+koronan+sairastamaan+ja+osa+tarvitsee+tehohoitoa.+Aiemmin+noin+1+%+kuoli+mutta+ehkä+nyt+ollaan+alemmissa+lukemissa.+Joka+tapauksesssa+kyse+lienee+edelleen+tuhansista+tehohoitoa+tarvitsevista+joista+joka+viides+menehtyy.+Kyse+on+pienestä+lisästä+kokoaiskuolleisuudessa.*
Suomalaisten+rokotuspolikointia+aikani+seurattua+olen+kääntänyt+katseeni+Ruotsiin+jossa+asiat+on+hoidettu+heidän+tavallaan.+Ovat+pärjänneet+jo+kuukauden+ilman+rajoituksia+ja+maskeja+kaduilla.+Koronapassitkin+heitetty+roskiin.+Yle+eii+näistä+paljon+Suomessa+uutisoi.+Ei+myöskään+Suomessa+annettujen+rokotteiden+vakavista+haittailmoituksista.+Haittailmoitukset+ovat+tarkastettavissa+Fimean+sivuilla+lääkevalmistekohtaisesti.
Mitä+yrität+Ruotsin+tilanteella+todistaa?+Samat+rokotteet+siellä+on+ollut+käytössä+kuin+meilläkin.+Ruotsissa+on+kahdesti+rokotettuja+67%,+Suomessa+68%.+Kuolleita+on+siellä+asukaslukuunkin+suhteutettuna+moninkertainen+määrä.+Rokottamattomat+ovat+Ruotsissa+aivan+samassa+vaarassa+kuin+Suomessakin.+Mikä+Ruotsin+koronapolitiikassa+on+ollut+niin+esimerkillistä?
Yksilöiden vapaus päättää ottaako rokotteen vai jättääkö ottamatta.
Siellä terveydenhuollon puolelta ei tule vaatimuksia, uhkauksia eikä myöskään rokottamattomille suunnattuja muoviämpärikampanioita joilla rokotekattavuutta yritellään paikkalla.
Jaa, että muoviämpärikampanjat loukkaa :)
Mutta ne 15 000 kuollutta ruotsalaista, joita on siis Suomeen verrattuna moninkertainen määrä kiitos "vapaammaan" koronapolitiikan, ei sinua häiritse.
´´ Mutta ne 15 000 kuollutta ruotsalaista, joita on siis Suomeen verrattuna moninkertainen määrä kiitos "vapaammaan" koronapolitiikan, ei sinua häiritse. ´´
Ruotsin ja Suomen välisessä koronapolitiikassa me Suomalaiset uskomme sokeasti pystyneemme parempaan terveydenhuollon toimintaan covid-19 viruksen vastaisessa taistelussa.
Coronaviruksen alkuaikojen leviämiseessä eri puolille Eurooppaa on suuria eroja ja vakavimmat epidemiat mudostuivat nopeasti niihin maihin joissa suuret määrät ihmisiä virailevat, kokoontuvat vappaa-ajan ja liikematkailun merkeissä. Esimerkkinä Itävallan Tiroli joka on ensimmäisiä nimettyjä koronalinkoja.
Jos nyt vertaillaan suomalaisten ja ruotsalaisten hakemia ja saamia kontakteja esimerkiksi matkailun ja kansainvälisen liiketoiminnan osalta niin Suomea voidaan pitää lähes eristäytyneenä verrattuna Ruotsiin jonka voidaan katsoa olevan kansaivälisempi kohde- ja lähdemaa kuin Suomi.
Sama pätee vertailussa Uusimaa - Kainuu ja se myös näkyy terveydenhiuuollon kuormituksen ja vakavien tehohoitoa vaativien tapausten määrissä.
Eli vastauskysymykseen hyväksynkö Ruotsin suuremmat kuolleisuusluvt on kyllä, kyllä hyväksyn.
Hyväksythän sinäkin Ruotsia suuremmat kuolleisuusluvut lukuisissa muissa maissa joissa suomalainen terveydenhuolto ei ole päässyt määrittelemään ja hoitamaan Covid-19 sairastuneita, vaikka mielestäsi suomalainen osaaminen olisi mahdollisesti säästänyt huomattavasti enemmän ihmishenkiä.
Oletettavasti. OO/ IM
Rokotetuille ei pidä antaa yhtäkään sairaalapäivää koronan takia. Heihin kun ei "sen vakavampi muoto" tartu, niin "pienenä flunssana" sen sairastavat kotosalla.
Aika sairasta, kirjaimellisesti.
Polarisointi kansan kesken on onnistuttu tekemään naisten istuessa hallituksessa, samanlaista se on naisvaltaisilla työpaikoillakin, kuppikuntien muodostamiset. Mitä tällä savuverholla halutaan peitellä? Osaamattomuutta ja kyvyttömyyttä hoitaa suomalaisten asioista.
"Asiantuntija" lehdessä kertoi, että koronapassin vastustajat somessa ovat pieni, mutta äänekäs "porukka" käyttäen pelottelua taktiikkanaan.
Salli mun nauraa, äänekkäästi. Mitäköhän koronapassimyönteiset ovat käyttäneet taktiikkanaan ja kaikella käytettävissä olevalla tuella, kuten valtamedia televisiossa ja lehdistössä, virastoja ja ministeriöitä, hallitusta ja presidenttiä myöden. Kuinka tyhminä ne kansalaisia pitää!? Todella tyhminä näemmä...
Ruotsi etsii jälleen suuria määriä osaavaa työvoimaa uusituville teknologia-aloille . Ei siellä tarvitse koronapassia.
Mutta eihän ketjun aloitus koskenut koronapassia lainkaan, vaan rokottamattoman sairastumista koronan vakavaan muotoon. Pysy asiassa!
Pitää olla tarkkana valeuutisten kanssa. Aloituskin saattaa olla vedätys.
Mikäli koronavirus viihtyy ihmispopulaatiossa vielä vuosia, kuten on todennäköistä, tulee valtaosa rokottamattomista saamaan tartunnan. Ajankohtaa voi siirtää pysymällä neljän seinän sisällä ja välttelemällä kontakteja.
Sitä en ymmärrä, että rokottamattomat vastustavat koronapassia. Sehän suojelee myös rokottamattomia rajoittaessaan heidän pääsyä tilanteisiin, jossa tartunnat ovat yleisiä.
Ihmettelen miksi Perussuomalaiset vastustivat koronapassia? Onhan ravintolassakin turvallisempaa jos siellä on vain rokotteen saaneita asiakkaita. Pääkaupunki seudulla ihmiset ovat uskaltautuneet tulemaan ravintoloihin jotka vaativat passia.
´´Mikäli koronavirus viihtyy ihmispopulaatiossa vielä vuosia, kuten on todennäköistä, tulee valtaosa rokottamattomista saamaan tartunnan.´´
ÖÖÖ ? Mikäli - valtaosa -rokottamattomista - saamaan tartunnan , mikäli kronavirus viihtyy ihmispopulaatiossa.
Tuo tarkoittaneee että koronavirus siirtyyyy vain ihmisestä ihmisiiiin . Ei ihmisestä eläimiiin eikä eläimestä ihmiiiin. Siksi on täkeä että mikäli ihmiset rokotettaan vain koronavirus lakkaa viiiihtymästä ihmispopulaatiossa.
OO / IM
Rokotetut levittää tällä hetkellä koronaa tehokkaasti. Rokotetut sairastaa koronan lievänä ja tietämättään ovat superlevittäjiä.
Ehkä, mutta rokottamattomat on ne, jotka sairastuu vakaviin oireisiin.
Väite jota MV-lehti levittää. Ainoa tie pandemiasta ulos on rokotteet. Vuosikymmeniä vakavilta sairauksilta ovat rokotteet suojannut, myös niitä jotka nyt ovat rokotevastaisia.
Nämä mv:n viestit ovat niitä, jotka on tarkoitettu nimenomaan suomalaisille hämmentämään täkäläistä keskustelua. Suomalaisten ei tule tietää siitä, miten Venäjän viranomaiset taistelevat rokotekattavuuden nostamiseksi pandemian muututtua erittäin vakavaksi. Eikä myöskään siitä, että julkisuuden henkilöt suosittelevat aktiivisesti rokotuksen ottamista. Siksi näistä asioista ei viestitellä. Mietin vaan, miten tuo mv:n sanoma menestyisi sikäläisillä keskustelupalstoilla.
Joku väitti, että peräpukamiinkin voi kuolla. Tietääkö väittäjä, että leipää syöneetkin ovat kuolleet tai tulevat ennemmin tai myöhemmin kuolemaan! Aivan kaikki!
Kajaanilaiset yökerhot on yökyöpelillen. Fiksummat ovat untenmailla.
Ihan Uudeltamaalta Itä-Helsinki 94. yli 80v ja toinen 87 v. Naiset eivät otaneet rokote,Koska se voi tapaa! Eivät käytäneet maskia.Likuivat,liikuvat kaikialla maskitaa, Eikä heidän paksuun päähän mene: Ihmiset ei halua heihin kontakti mikään muoto.
Minulle ainakin riitti toinen rokote, enempää en ota. En saanut kummempia oireita rokotteesta, mutta jotain hämärää tässä on jos ns rokotteita ruetaan työntämään hihaan pari kolme neljä vuodessa...
Saapihan sitä kuolla itsekukin ihan miten haluaa. Jotkut kuolee vanhuuteen. Jotkut itsemurhaan. Ja rokottamattomuuskin lienee jonkin lainen itsemurha.
Saisko sen taudin lievänä ilman rokotetta. Yökerhoissa sen saa rajuna koska altistuu suurelle määrälle viiruksia ja pitkäkestoisesti mutta jos kävelee vain sairaan ohi niin tuskin monta viirusta saa itseensä.
Totuusmediassa ei julkaista mitään negatiivista koronan suhteen. Tavallisen kansalaisen pitää etsiä totuutta valemediasta. Tilanne muuttuisi jos media päättäisi etsiä totuutta, eikä olla vain hallituksen puudeli.
rokottamattomia Ihmisiä pelottaa se rokote juurikin sen takia että lukevat noita koronarokote vastaisia nettisivuja ja sen jälkeen heillä maalaisjärki ja järki yleensäkin on sitten heitetty ikkunasta ulos
Jos totuusmedia kertoisi aina asioista nekin puolet jotka ei tue totuutta niin kuka lukisi enää valemediaa. Kun jättää tarkoituksella jotain tietämäänsä kertomatta niin se on valehtelua.
Valemediassa ei esitetä mitään negatiivista rokottamattomuudesta. Ei mitään niistä miljoonista koronan uhreista ennen kuin rokotukset alkoivat, ja niistä miljoonista jotka elävät kiitos rokotteiden. Väittävät jotkut, ettei mitään koronaan kuolleita ollutkaan. Että autotehtaille ei riitä mikropiirejä, kun ne kaikki menee rokotteisiin. Kyllä rokotteiden haittavaikutuksia kohtaan voi olla valppaana, mutta aiheen käsittely on ylittänyt kaikki järkevyyden rajat. Sekopäät ja naapurin trollit hämmentää soppaa minkä ehtii.
Putinin opetuslapsia rokotepelkurit ovat.
Valemedia kertoo paljon potaskaa. Se ei kuitenkaan estäisi totuusmediaa edes yrittää käsitellä asioita puolueettomasti. Media on kuin uskonlahko, joka vain toistaa totuutta, ei keskustele.
Siinäpä sitä ollaan ei oteta rokotuksia ja yökerhoissa ja joka kissanristiäisissä laukataan hakemassa ja tartuttamassa koronaa. Siinäpä sitten näkee tuloksen.
Epätieteellinen näennäistiede.
https://www.youtube.com/watch?v=YgP_Au5RZVw
Latviassa ja Virossa kolmesta kaksi on rokottamatonta. Latvia on jo sulussa kohta on Virokin. Viron väkiluku on neljäsosa Suomen väkiluvusta ja sairaaloissa on 500.
Jos meillä olisi sama tilanne olisi sairaaloissa 2000 henkilöä, mutta tätä kohti mennään.
Kaikesta huolimatta Viron Persut riehuu mielenosoituksissa vastustavat rokotteita, maskeja ja rajoituksia. Kyllä kaikesta voi alkaa jo päättelemään että persuilu on sairasta. Meilläkin ainoana puolueena Persut vastustivat koronapassia, koska heistä on paljon rokottamattomia eivätkä pääse yökerhoihin mellastamaan.
´´ Viron Persut riehuu mielenosoituksissa vastustavat rokotteita, maskeja ja rajoituksia. Kyllä kaikesta voi alkaa jo päättelemään että persuilu on sairasta. ´´
Olet kehitellyt uuden ICD- 10 tautiluokan Persut.. Ulkoisina näkyvinä ilmenemismuotoina rihuminen, osallistuminen mielenosoituksiin, vastutaa rokotteita, maskeja , rajoituksia.
Nyt sinun tarvitseen enään suunnitella kuinka tautia ja oireita voidaan helpottaa ja mitkä keinot ovat ensisijaisia hoitomuotoja,
Kyllä olet asian ytimessä osa Persuista juurikin lietsoo rokotevastaisuutta parhaat ihan eduskunnan puhujapöntöstä.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/339bed97-35e8-497a-94a7-845ba6eab761
Äärioikeistolaiset puolueet Euroopassa lietsovat koronatoimien vastaisuutta toki Persujen on mentävä matkassa. Eduskunta käsittelyssä Persut eivät hyväksyneet koronapassia.
Suomessakin koronapotilaat täyttävät tehohoitopaikat ja muitahoitoja joudutaan siirtämään, moni vanhus ja esim syöpäsairas menehtyy odottaessa hoitopaikkaa.
´´ Kyllä olet asian ytimessä osa Persuista juurikin lietsoo rokotevastaisuutta parhaat ihan eduskunnan puhujapöntöstä. ´´
Väliaikainen Persujen rokotevastaine hoitosuositus olisi lisättävissä lainmuutoksella väliaikaiseksi rokotuspakoksi.
Kaikki Pesut on laitettava rokotuspakon alaisiksi. Vaihtoehtoisena hoitona kääntyminen vasemmistolaiseksi, vihreäksi tai sosiaalidemokraatiksi.
Juurikin näin, Uudenmaan-läänissä vaan maskipakot pois julkisista ja kaikki stadilaiset laukkaa Tallinnassa tiesonnalla, Virossa ihan liemessä koronan kanssa ja täälläkin Kajaanissa joka toisessa autossa eestinkilvet kun rokottamattomat virolaiset keikkaukot linkoilee täällä. Samoin päivittäin Kostamuksesta tulee toisia linkoja tänne niin kuin kotiinsa. Rajat kiinni! Helsingissä niin paljon koronasairaita ettei siellä pitäis löysentää mitään rajoituksia ja tuollaiset "vaimonveljet" voi pysyä siellä stadissa eikä kuikistella tänne ollenkaan.
Kaksoiskansalaisuus pitäisi poistaa koska koko koronan aikana Venäjältä tänne muuttaneet ovat voineet hoitaa bisneksiään Kostamuksessa kaksoiskansalaisuuden turvin.
Ovathan he passin mukaan samalla suomalaisia/venäläisiä ja suomalainen on saanut mennä ja tulla suomeen. Tämä sama käytäntöhän oli Ruotsin ja Suomen rajalla.
Ottakaa nyt helevetissä edes se rokote! Huomaatte, että samalla paranee matalaohtaisuutenne.
Ei oteta. Ei helvetissä eikä edes v*tuossa.
Ota ite jotain rauhoittavaa tai lähde vaikka ulos. Kyllä se siitä.
Kaikki rajoitukset pois ja annetaan luonnonvalinnan hoitaa loput
Koronapandemia vaan pehenee päivä päivältä, ihmiset ei ota rokotteita ja matkustellaan kieli vyönalla. Pohjois-pohjanmaallakin pandemia tilanne pahentuu ja jääkiekkopelejä vaan pelataan ja sisäliikuntaa. Maski suositukset poistetaan ja kokoontumisrajoitukset juuri nyt kun niitä vielä tarvitsisi tiukentaa.
Entä sitten?
Niin sitä sitten,että tiukemmat rajoitukset päälle vaan ja rokotuspakko!
Mistä nämä rokotevastaiset mölysi silloin, kun rokotteita ei vielä ollut, ja ihmisiä kaatui maailmalla kuin heinää. Oltiinko kusi sukassa, ja toivottiin, että kunpa tämä ihana rokotteeton aika jatkuisi mahdollisimman pitkään kunhan ei tauti omalle kohdalle tule. Vai toivoivatko hiljaisesti sielunsa syövereissä, että joku kehittäisi rokotteen ja pian ?
Pohjanmaalla sairastuu jo lapsia vakavaan koronamuotoon ja on tehohoidossa.Nuoret ja alle 40v luulevat,että korona vaan tulee pienenä nuhana ja eivät ota rokotuksia. Pysyviä keuhkovaurioita tullut perusterveille nuorin 12vuotias joka tehohoidossa hengityskoneessa. Rokotukset suojaa erittäinhyvin juurikin tätä vaikeaa tautimuotoa vastaan eli menkäähän vaan ottamaan ne rokotteet nyt.