1) Koska autoa on madallettu, takarenkaiden kulmat ovat muuttuneet epänormaaleiksi (Rengas kuluu vain sisemmästä reunastaan). Kuinka Sierrassa voi säätää ko. kulmaa, vai pitääkö ostaa joitain uusia osia?
2) Takajarrut eivät ota kunnolla, vaikka jarrukengät on vaihdettu. Eikä rummuissakaan ole normaalista poikkeavaa kulumista. Myöskään käsijarru ei ota, ellei sitä vedä aivan tappiin molemmilla käsillä.
2) Takajarrut eivät ota kunnolla, vaikka jarrukengät on vaihdettu. Eikä rummuissakaan ole normaalista poikkeavaa kulumista. Myöskään käsijarru ei ota, ellei sitä vedä aivan tappiin molemmilla käsillä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ovatko jouset liian lyhyet max.pudotus n.30-50mm
muutoin kulmat menee nekatiivisiksi,sierran perää ei voi säätää mitenkään eikä myöskään keulan camper kulmia.
säädä käsijarruvaijeria tiukemmalle 4-6 napsahdusta sopiva,jarrukengät tulee siten lähemmäs rumpua
Jarrukilven kiinnityspulttien ja laakeripesän väliin prikkoja.
TARKENTAA??!!
Jarrukilpihän on kiinni neljällä pultilla.
J.kilvenpulttien ja laakeripesän väliin laitetaan
prikat.Jos katsotaan autoa kuskinpuolelta sivulta päin niin pultit on näin :: Vas.yläpultiin paksuin prikka, vas. ala ja oik. ylä ohuemmat mieluimmin viistetty ja oik ala ei mitään. Kokeilemalla löytyy oikeat paksuudet.Omastani sain
laitettua kulmat kohdalleen. Paksuin prikka oli 2mm ja väliprikan paksuus löytyy kun paksuin on paikoillaan ja painaa j.kilven paikoilleen sitten pystyy mittaamaan väliprikan paksuuden ja vinouden
ja eikun hiomaan prikkoja.