Terveysjohtaja virustilanteesta: Näin korkeita lukuja ei ole nähty
Tilastoissa positiivisten tartuntojen osuus oli tämän viikon maanantaina 18.10. peräti 7,7 prosenttia. Yhteensä testattuja oli kaupungissa 1122 kappaletta. Luvut on julkaistu kaupungin sivuilla.
Esimerkiksi elokuussa 30.8. vastaava luku oli 1,3 prosenttia. Tuolloin testattuja oli yhteensä 5089 kappaletta.
Tuntemattomien tartuntalähteiden osuus on noussut runsaasta 20 prosentista yli 30 prosenttiin. Luvut ovat aiheuttaneet tyrmistystä.
– Oulun testipositiivisten osuus on hälyttävällä tasolla. Onko tällaisia lukuja näkynyt koko pandemian aikana?, molekyylibiologi Jarkko Soronen kysyy Twitterissä.
Kaupungin terveysjohtajan mukaan havainto pitää paikkansa.
– Ei ole nähty @oulunkaupunki näin korkeita. Syynä ainakin osin testauskriteerien muutokset, jotka kohdentavat testaamisen paremmin, terveysjohtaja toteaa.
– Jätevesiseurannan merkitys osin avoin, mutta tarjoaa jonkinlaista vertailukohtaa tartuntojen todelliseen määrään. Sen mukaan viruksen määrä laskussa, Mäkitalo jatkaa.
Koronavirus on myös vaikuttanut päivähoidon järjestämiseen Oulun kaupungissa. Päivähoitoa ei ole kyetty järjestämään suunnitellusti, koska tekijöitä ei riitä. Kaupungin mukaan tilanne ei ole koskaan ollut yhtä hälyttävä.
Tilanteeseen vaikuttavat koronaviruksen lisäksi syksyn flunssakausi ja uusi varhaiskasvatuslaki.
ELISA HYVÄRINEN | 23.10.2021 | 09:09
Näin korkeita tartuntalukuja ei ole nähty
Anonyymi
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2134000Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii642548Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3922336- 472263
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151305Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931281- 561267
- 751233
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251156