Minkälainen paikka on Lapua ja minkälaisia ihmisiä? Olen muuttamassa sinne. Olen sinkkunainen.
lapua
utelias
71315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo, ihan kiva pikkupaikka se on. N.16 000 asukasta, kaikki tarvittavat palvelut, Qmaa =)! No, näet sitte.
Ite muutin sieltä muutama vuosi sitten pääkaupunkiseudulle, ja uskoisin muuttavani joskus sinne takaisin.
Meetkö opiskeleen vaiko töihin?
tyyppillinen lapualaisen kommentti. Itse en kyllä sinne muuttaisi
Tulen ihastuksen perään.
Aika pieni paikkakunta,mutta ihan asiallinen. Itse olen naapurikunnasta ja oikeastaan Lapua on aika aktiivinen paikkakunta. Nuo naapurikunnista tulevat mollaukset kannattaa ohittaa. Jos tulet muualta kuin Pohjanmaalta, niin onhan Etelä-Pohjanmaalla monta ihmeteltävää asiaa. Esim. murre.
Minä olin aikanani vähän samassa tilanteessa ja muutin Lapualle. Muutin pienemmältä paikkakunnalta ja niistä lähtökohdista Lapua on ihan kiva paikka,
Olen asunut Helsingissä jo vuosia, mutta kotona käyn aina silloin tällöin. Lapua on monipuolistunut minun lapsuudestania paljon. Liikuntamahdollisuuksia on todella paljon, ihana kirjasto, on näytelmäkerhoa, monipuolinen kansalaisopisto ym. Kauppoja on mukavasti, muutamia ruokaravintoloita, elokuvateatteri ym. ja välillä voi poiketa suuremmissa kaupungeissa naapureissa kun oikein shoppailuhimo iskee.
Mene jonkin harrastuken pariin, olen kuullut, että me laupalaiset olemme sisäänpäin kääntyneitä ja meitä on vaikeahko lähestyä...No, itse en osaa sanoa, mutta voi hyvinkin olla totta. Kyllähän me omasta mielestämme olemme maailman parhaita!
joo mä oon nyt asunut lapualla n3kk ja viihtynyt oon.
palvelu on hyvää ja ihmiset on iloisia, toivon että ei johdu pelkästään keväästä vaan että iloisuus jatkuu.
baareissa nää lapualaiset eivät osaa kulkee. tosin ei täällä oo ku toi yksi.
toi terassi on kiva sit ku aurinko alkaa porottaan.
törmätään lapualla