Pitäisi alkaa käyttämään päättäjien järkeä. Peto tilastot ovat aivan liian korkeat niin susien kuin karhujenkin. Kumman henki on tärkeämpi ihmisen vai suden/karhun?
Aivan liikaa
11
219
Vastaukset
- Anonyymi
Suden/karhun, ei kahta sanaa. Ihmisiä on yli 7 miljardia missä on ainakin 95% liikaa.
- Anonyymi
Ja näin kommentoi yleensä henkilö joka oikeuttaa oman olemassaolonsa, mutta muut ihmiset sitten ovat liikaa. Eli ajatusideologia on samanlaista kuin oli saksassa -40 luvulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja näin kommentoi yleensä henkilö joka oikeuttaa oman olemassaolonsa, mutta muut ihmiset sitten ovat liikaa. Eli ajatusideologia on samanlaista kuin oli saksassa -40 luvulla.
Liikaa on petoeläimiä.
- Anonyymi
Yleisten, muka luonnonsuojelijoitten, mielipiteiden perusteella susien henki on ihmistä ja ihmisten eläintenkasvatukseen liittyvää elinkeinoa tärkeämpi.
- Anonyymi
Koiria liikaa. Koirat tappaa ja vahingoittaa ihmisiä kuten nytkin Salossa.
Susien vihaajat saisivat hävetä kerrakseen, aivan turhaa uhoa.
Koirat tappaa toisiaan.- Anonyymi
Tutkippa kuinka paljon susien tappamat koirat tulee maksamaan yhteiskunnalle, ja entäpä muut tapetut ja raadellut eläimet.
- Anonyymi
Se on varmaankin siellä Etelä-Suomen 'savuilla' hyvinkin yleinen vitsaus, että koirat vahingoittavat enemmän ihmisiä kuin muualla Suomessa. Ja koska susia ei ole, niin niistä ei ole pelkoakaan. Ei se susi aiheuta kenellekään vihaa. Ei edes kotieläimiin kohdistuvan vahingon seurauksenakaan. Se susien aiheuttama vahinko antaa ajatuksen, että turpeen alla ei susien aiheuttamat vahingot enää lisäänny. Ja siitä johtuvat susien poisto-operaatiot joko laillisesti tai laittomasti. Ei suinkaan vihasta , vaan suivaantumisesta.
- Anonyymi
Metsässä pitää olla täyteinen mukana.
- Anonyymi
Kun karkea 3,75 - 4 mm haulipanos riittää peurallekin, niin miks'ei sudellekin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun karkea 3,75 - 4 mm haulipanos riittää peurallekin, niin miks'ei sudellekin.
Peuraa ei lain mukaan saa haulipatruunalla ampua, mutta muuten olen asiasta samaa mieltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peuraa ei lain mukaan saa haulipatruunalla ampua, mutta muuten olen asiasta samaa mieltä.
10 kaliiperin pumppu- tai puol'automaattihaulikko ja siihen 4,5 tai 5,5 mm patruunat, niin a vot harasoo, susi ainakin on kertalaakilla kanttuvei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1327935
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t414501törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/444086Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4202126Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi791824- 351508
- 321497
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2001323Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121168Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331167