Merkkivalo.

Anonyymi

Porakaivon pumpun käyntiä ei näe mistään muusta, kuin huonosti kyljellään
olevasta painemittarista. Painekytkimen kotelo on erittäin pieni, eikä siinä
ole ylimääräistä johdon läpivientiä. En haluaisi katkaista kaivolle menevää
johtoa, ei ole minun kiinteistö.
Voisiko merkkivalon, Led saada toimimaan virrasta? Silloin sen voisi asentaa
keskukseen moottori suojan lähelle.

11

455

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eiköhän tuohon joku linkkaa kohta valmiin kiinaihmeen mutta hall-anturi trankun kannalle ja siihen se ledi. Onnistuu haluttaessa jopa irrottamatta keskuksen johtoja.

      Toinen vaihtoehto on tehdä vaikka aluslevystä virtamuuntaja. M16 aluslevyyn muutama kiepautus 2.5mm2 kuparijohdinta ja toiselle puolelle aluslevyä joku vastaavan kokoinen kieppi vaikka 0.25mm2 johdinta. 2.5mm2 käämi kytketään sarjaan pumppumoottorin kanssa ja 0.25mm2 puoli jänniteseuraajaan, jonka perässä on se ledi.

    • Anonyymi

      Kaivolle menevä kaapeli todennäköisesti ei ole koaksiaalinen vaan siinä johtimet kulkevat rinnakkain. Tuolloin kaapelin johtimissa vastakkaisiin suuntiin kulkeva virta tuottaa vierekkäisten johtimien muodostamaan virtasilmukkaan magneettikentän. Kentällä on suunta joka pitää kokeilemalla löytää. Kenttä työntyy kaapelin sisältä ulospäin kohtisuoraan kaapelin johtimien suuntaa vastaan. Löytyy siis kaksi suuntaa joissa magneettikenttä on voimakas ja niiden välillä paljon suuntia joissa ei näy juurika

      Kenttää ei voi mitata pihtivirtamittarilla laittamalla kaapeli kulkemaan ferriittisilmukan läpi. Kun siis silloin molemmat johtimet kulkevat silmukan lävitse ja niissä kulkevat virrat kumoaisivat toistensa tuottaman magneettikentän.

      Se mikä onnistuu on että mittaa AC magneettikentän juuri kaapelin johtimien välisen keskiviivan kohdalta kaapelin ulkopinnalla. Anturi pitää rakentaa niin että se mittaa vain johtimen virran aiheuttamaa magneettikenttää eikä sähkökenttää.

      Jos johtimet ovat kaikki jännitteettömiä silloin kun moottori ei toimi niin myös sähkökentän mittaus voisi onnistua. Edellytyksenä kylläkin se, ettei kaapelissa ole metallista kuorta tai suojaa. Ilman suojaa on yksivaihekaapelissa kolme johdinta, joista kaksi on maapotentiaalissa ja yksi joko maassa tai vaihejännitteessä. Joten jos kaapelin ulkokuoren ympärille on tiiviisti kiedottu metalliteippi esimerkiksi 30cm matkalle niin siihen kapasitiivisesti kytkeytyy joko nollan jännite eli nolla volttia tai kolmasosa verkkojännitteestä.

    • Anonyymi

      T-haara painemittarin yhteeseen ja siihen painekytkin joka ohjaa merkkivaloa.

      • Anonyymi

        Aloittajan ongelmana taisi olla se, että homma pitäisi saada onnistumaan ilman että jo olemassa olevia johtimia tai putkia mennään modifioimaan: "En haluaisi katkaista kaivolle menevää johtoa, ei ole minun kiinteistö."


    • Anonyymi

      Äänikytkin ja mikki lähelle pumppua. CMOS piirillä toteutettuna 9 voltin paristo toimii pitkään LED:n 20 mA:n virralla.

      • Anonyymi

        Kyseessä on porakaivo, miten meinasit saada mikrofonin lähelle pumppua joka loikoo vedessä siellä x-metrin syvyydssä? Olisiko mahdollista esim. venymäliuskalla paineputkesa todeta paineen nousu? Putki on luultavimmin muovia, joka hieman turpoaa paineen noustessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyseessä on porakaivo, miten meinasit saada mikrofonin lähelle pumppua joka loikoo vedessä siellä x-metrin syvyydssä? Olisiko mahdollista esim. venymäliuskalla paineputkesa todeta paineen nousu? Putki on luultavimmin muovia, joka hieman turpoaa paineen noustessa.

        Mikrofonilla voi myös kuunnella putken ääniä. Jos pelkää ulkopuolen äänien häiritsevän kuuntelua, voi putken mikin "liimata" putkeen, ja sitten äänieristystä ympärille. Vesi oletettavasti johtaa hyvin sen pumpun "hälyn" putkea pitkin melko kauas.


    • Anonyymi

      Virtarele sähkökeskuseen pumpulle lähtevään johtoon. Siihen sopiva ampeerisäätö pumpun mukaiselle virralle, ja releen koskettimella voi sitten ohjata erillistä merkkilamppua, jos releen oma ledi ei riitä.

      • Anonyymi

        Aloittaja kertoi että johtojen modifiointi ei ole vaihtoehtona. Virtarele tarvitsisi sen, että hän pääsisi käsiksi pumpulle menevän kaapelin yksittäiseen johtimeen samalla lailla kuin miten pihtivirtamittarilla virtaa mitataan.

        Tässä pitäisi virran muutos havaita avaamatta kaapelia tai noukkimatta siitä yksittäisiä johtimia erilleen toisistaan. Venymäliuska putken kyljessä voi olla parempi ratkaisu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja kertoi että johtojen modifiointi ei ole vaihtoehtona. Virtarele tarvitsisi sen, että hän pääsisi käsiksi pumpulle menevän kaapelin yksittäiseen johtimeen samalla lailla kuin miten pihtivirtamittarilla virtaa mitataan.

        Tässä pitäisi virran muutos havaita avaamatta kaapelia tai noukkimatta siitä yksittäisiä johtimia erilleen toisistaan. Venymäliuska putken kyljessä voi olla parempi ratkaisu.

        No sähkökeskuksessa ne johtimet ovat valmiiksi yksittäisinä. Ei tarvitse katkoa mitään kunhan irrottaa johtimen ja pujottaa sen releen kautta. Poistaa sitten releen ja kytkennät kun muuttaa pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No sähkökeskuksessa ne johtimet ovat valmiiksi yksittäisinä. Ei tarvitse katkoa mitään kunhan irrottaa johtimen ja pujottaa sen releen kautta. Poistaa sitten releen ja kytkennät kun muuttaa pois.

        Näin ajattelin, että aluslevystä tehty virtamuuntajakin kytkettäisiin, jos ap on valmis irrottamaan yhden johdon ruuviliitoksesta. Tuli myös mieleen että kolme trankkua letkajenkkaan toimi joskus omissa kokeiluissa hyvin. Tuollaisenkin kyhäelmän olen joskus tehnyt:

        https://www.hackster.io/dhritimanhb2015/non-contact-ac-voltage-detector-circuit-diagram-8b0f65


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      83
      3218
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1757
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1357
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1173
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1109
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1016
    Aihe