Ahvenanmaalla kiihkoilijat ajavat itsenäisyyttä esim. koronapandemian rajoitusten verukkeella. Suomen päättäjät sulkivat rajat Ruotsiin, olisi kuulemma pitänyt pitää rajat auki. Siitä ei puhuta kuitenkaan mitään, että rajat auki pitämällä Ahvenanmaalta olisi tautiin kuollut vähintään kymmeniä, ruotsissa kuolleisuus oli yli kymmenkertainen Suomeen verrattuna. Jos ihmishenki ei ole noille omanedun tavoittelijoille minkään arvoinen niin kannattaako heitä ottaa mukaan mihinkään yhteiseen toimintaan?
https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000008010010.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Kiihkoilijat vaativat Ahvenanmaan itsenäisyyttä koska Suomi pelasti vähintään kymmenien hengen
23
3311
Vastaukset
- Anonyymi
Vellihousut nyt armeijaan sieltä!
- Anonyymi
ette tiedä meistä mitään, eli kynnet irti nyt.
- Anonyymi
Hakekaa itsenäisyyttä.
Älkää valittako, mutta meidän mannermaan verorahoilla sitä ei tehdä.
Kaunis saari itsekeskeinen väki. Käsi ojossa kokoajan, anna raha, anna raha.
Mutta emämaahan ollaan nenäpystyssä.
Menkää helvettiin - Anonyymi
Miksi et vastaa.
Olette pelkkiä elättejä.
- Anonyymi
Siellähän on jo sitten teidän uudella pomolla tonttikin valmiina!
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2014101418744303 - Anonyymi
Kynnet irti nyt.
Tee asialle jotain, ettei kynnet lähde.
Silti olette meistä suomesta riippuvaisia. Lippa lakken.
Myykää itsenne putinille. Paska saari - Anonyymi
Joo. Käynyt jo 80 luvun alusta ja siitä monet kerrat pyöräilemässä.
Keskustassa oli leirintäalue jossa suihkuun piti maksaa markoilla.
Hieno mesta, jo silloin pistin merkille nirppanokkaisuuden.
Kannatan heidän itsenäisyyttä, mutta ei kannata tulla ruinaamaan. - Anonyymi
Sovitte oikein hyvin itänaapuriin.
Teidät vaan lahdataan ensin pois.
Tulee oma väki.- Anonyymi
Tedoksi kaikille: Kaikesta päätellen Natopalstan narsistinen sairas fanaatikkotrolli on täälläkin imperialisoimassa palstaa itselleen puhuen loukkaavia puheita kaikista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tedoksi kaikille: Kaikesta päätellen Natopalstan narsistinen sairas fanaatikkotrolli on täälläkin imperialisoimassa palstaa itselleen puhuen loukkaavia puheita kaikista.
Et tiedä sitten mistään mitään.
Mene kouluun ja opiskele ahkerasti..
- Anonyymi
Nyt ahvenanmaa ostamaan lentolippu Ukrainaan.
Jäätte sinne puolustamaan heitä. Tai sitten hiljaa. - Anonyymi
Tiedoksi kaikille.
Vain sairaalle ahvenmaale jonne syydetään vuodessa miljoonia.
Eli ole hiljaa. - Anonyymi
Montako pakolaista Ahvenanmaalla on.
Voi sormin laskea, jonka kustannukset maksaa emämää.
Ja he haluaisivat liittyä ruotsiin, miksi ei.
Antaa heidän maksaa kulut. Mutta ruotsi ei halua tuota länttiä.
Mikä mättää, kukaan ei tahdo, paitsi venäjä. - Anonyymi
Nyt Venäjä rupeaa Ukrainassa demoralisoida.
Kysymymys, sopikosi teille.
Menkää äkkiä ruotsille
Minä annan sen ilmatteeksi - Anonyymi
Luetteko ollenkaan maailman menoa.
Vai oletteko käpertyneet omaan itseenne. - Anonyymi
Ahvenanmaa pitäisi itsenäistää, tai työntää jotenkin Ruotsille. Moisella paskaläntillä ei ole Suomelle mitään käyttöä.
- Anonyymi
Teillä on itsehallinto, lippu, rekisterikilvet.
Ym ym. Mutta me maksamme kaiken.
Kannattaisiko jo ottaa sormi pois "sieltä". - Anonyymi
Suomalaiset suosivat rasismia,kun rahottavat ja tarvittaessa puolustavat hyökkäykseltä rasisteja!
- Anonyymi
Juurikin näin.
Tuolla pommarilla ei tee mitää, koskaan tehty.
Vinkuu kaikesta mikä liikkuu. Kalakin kasvatettu ja sipsit perseestä.
Nyt oikea aika myydä pois eniten tarjoavalle.
Tulee mitä tulee mutta äkkiä myyntiin. - Anonyymi
Armeijaan siellä!
- Anonyymi
Nynnyjä on tuon saaren miehet ei ole halua puolustaa omaa kotiseutuaan, mutta miten sitten, kun tilanne vaatisi toimintaa ja pitäisi asettua hyökkääjän toimia estämään ?
Suomessa on naisetkin jo niin tomeria, että haluavat suorittaa armeijan ja puolustaa isänmaatamme ilman mitään pakotteita.
Ruotsiin käpykaartiin on sitten kova tunku ahvenanmaalailla, mutta miten jos siihen ei ole mahdollisuutta, kun vihollinen sulkee satamat eikä laivat pääse liikkeelle ?
- Anonyymi
Toivottavasti saavat tahtonsa läpi ja Ahvennanmaa itsenäistyy, niin pääsisi Suomi-neito eroon tuosta iljettävästä loisesta joka on sitä jo vuosisadan kiusannut.
- Anonyymi
https://youtu.be/lVRkbZCtrao
Katsokaa ja miettikää
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1516837MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny635993Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884579NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1074539Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1694334Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.941690- 4021606
- 821399
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a311387Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?441190