Ahvenanmaalla kiihkoilijat ajavat itsenäisyyttä esim. koronapandemian rajoitusten verukkeella. Suomen päättäjät sulkivat rajat Ruotsiin, olisi kuulemma pitänyt pitää rajat auki. Siitä ei puhuta kuitenkaan mitään, että rajat auki pitämällä Ahvenanmaalta olisi tautiin kuollut vähintään kymmeniä, ruotsissa kuolleisuus oli yli kymmenkertainen Suomeen verrattuna. Jos ihmishenki ei ole noille omanedun tavoittelijoille minkään arvoinen niin kannattaako heitä ottaa mukaan mihinkään yhteiseen toimintaan?
https://www.hs.fi/sunnuntai/art-2000008010010.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Kiihkoilijat vaativat Ahvenanmaan itsenäisyyttä koska Suomi pelasti vähintään kymmenien hengen
23
3308
Vastaukset
- Anonyymi
Vellihousut nyt armeijaan sieltä!
- Anonyymi
ette tiedä meistä mitään, eli kynnet irti nyt.
- Anonyymi
Hakekaa itsenäisyyttä.
Älkää valittako, mutta meidän mannermaan verorahoilla sitä ei tehdä.
Kaunis saari itsekeskeinen väki. Käsi ojossa kokoajan, anna raha, anna raha.
Mutta emämaahan ollaan nenäpystyssä.
Menkää helvettiin - Anonyymi
Miksi et vastaa.
Olette pelkkiä elättejä.
- Anonyymi
Siellähän on jo sitten teidän uudella pomolla tonttikin valmiina!
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2014101418744303 - Anonyymi
Kynnet irti nyt.
Tee asialle jotain, ettei kynnet lähde.
Silti olette meistä suomesta riippuvaisia. Lippa lakken.
Myykää itsenne putinille. Paska saari - Anonyymi
Joo. Käynyt jo 80 luvun alusta ja siitä monet kerrat pyöräilemässä.
Keskustassa oli leirintäalue jossa suihkuun piti maksaa markoilla.
Hieno mesta, jo silloin pistin merkille nirppanokkaisuuden.
Kannatan heidän itsenäisyyttä, mutta ei kannata tulla ruinaamaan. - Anonyymi
Sovitte oikein hyvin itänaapuriin.
Teidät vaan lahdataan ensin pois.
Tulee oma väki.- Anonyymi
Tedoksi kaikille: Kaikesta päätellen Natopalstan narsistinen sairas fanaatikkotrolli on täälläkin imperialisoimassa palstaa itselleen puhuen loukkaavia puheita kaikista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tedoksi kaikille: Kaikesta päätellen Natopalstan narsistinen sairas fanaatikkotrolli on täälläkin imperialisoimassa palstaa itselleen puhuen loukkaavia puheita kaikista.
Et tiedä sitten mistään mitään.
Mene kouluun ja opiskele ahkerasti..
- Anonyymi
Nyt ahvenanmaa ostamaan lentolippu Ukrainaan.
Jäätte sinne puolustamaan heitä. Tai sitten hiljaa. - Anonyymi
Tiedoksi kaikille.
Vain sairaalle ahvenmaale jonne syydetään vuodessa miljoonia.
Eli ole hiljaa. - Anonyymi
Montako pakolaista Ahvenanmaalla on.
Voi sormin laskea, jonka kustannukset maksaa emämää.
Ja he haluaisivat liittyä ruotsiin, miksi ei.
Antaa heidän maksaa kulut. Mutta ruotsi ei halua tuota länttiä.
Mikä mättää, kukaan ei tahdo, paitsi venäjä. - Anonyymi
Nyt Venäjä rupeaa Ukrainassa demoralisoida.
Kysymymys, sopikosi teille.
Menkää äkkiä ruotsille
Minä annan sen ilmatteeksi - Anonyymi
Luetteko ollenkaan maailman menoa.
Vai oletteko käpertyneet omaan itseenne. - Anonyymi
Ahvenanmaa pitäisi itsenäistää, tai työntää jotenkin Ruotsille. Moisella paskaläntillä ei ole Suomelle mitään käyttöä.
- Anonyymi
Teillä on itsehallinto, lippu, rekisterikilvet.
Ym ym. Mutta me maksamme kaiken.
Kannattaisiko jo ottaa sormi pois "sieltä". - Anonyymi
Suomalaiset suosivat rasismia,kun rahottavat ja tarvittaessa puolustavat hyökkäykseltä rasisteja!
- Anonyymi
Juurikin näin.
Tuolla pommarilla ei tee mitää, koskaan tehty.
Vinkuu kaikesta mikä liikkuu. Kalakin kasvatettu ja sipsit perseestä.
Nyt oikea aika myydä pois eniten tarjoavalle.
Tulee mitä tulee mutta äkkiä myyntiin. - Anonyymi
Armeijaan siellä!
- Anonyymi
Nynnyjä on tuon saaren miehet ei ole halua puolustaa omaa kotiseutuaan, mutta miten sitten, kun tilanne vaatisi toimintaa ja pitäisi asettua hyökkääjän toimia estämään ?
Suomessa on naisetkin jo niin tomeria, että haluavat suorittaa armeijan ja puolustaa isänmaatamme ilman mitään pakotteita.
Ruotsiin käpykaartiin on sitten kova tunku ahvenanmaalailla, mutta miten jos siihen ei ole mahdollisuutta, kun vihollinen sulkee satamat eikä laivat pääse liikkeelle ?
- Anonyymi
Toivottavasti saavat tahtonsa läpi ja Ahvennanmaa itsenäistyy, niin pääsisi Suomi-neito eroon tuosta iljettävästä loisesta joka on sitä jo vuosisadan kiusannut.
- Anonyymi
https://youtu.be/lVRkbZCtrao
Katsokaa ja miettikää
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait803432Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41404Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani41191- 261126
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70832Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es47806Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60754Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45749Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t32742Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4697