Olisiko tietoa missä sairaalassa olisi paras praktiikka ja laitteet? Menen ensi kevänä tutkimuksiin, enkä haluaisi mennä ihan randomilla. Yksityiset ja julkiset sairaalat, kaikki huomioiden. Pääseekö julkisiin sairaaloihin tutkimuksiin ja hoitoon yksityispotilaana?
Vastaukset 1
Siis miksi sinulle on tarkoitus tehdä vitrektomia? Lasiaissamentumien takiako? Mulla on sellainen käsitys, ettei kaikkia samentumia välttämättä saa pois vitrektomialla, sillä osia lasiaisesta jää silmään ainakin niillä ihmisillä, joilla lasiainen ei ole kokonaan irronnut. Ja kun lasiainen poistetaan, syntyy silmään ”tyhjää tilaa”, joka on riski verkkokalvon irtaumalle.
Mulle tehtiin vikrektomia, kun oli pakko. Ensin irtosi itsestään osa lasiaisesta ja se irtoaminen hajotti verkkokalvoa. Verkkokalvoreikä piti paikata leikkauksessa. Samalla poistettiin lasiainen niin isosti kuin pystyttiin. Tilalle laitettiin kaasua, jonka tarkoitus oli tukea verkkokalvoa, jottei kokoon kursittu kohta hajoaisi uudestaan. Oli aika iso operaatio, vaikka tehtiinkin paikallispuudutuksessa. Leikkauksen jälkeen kesti melkein kaksi kuukautta, ennen kuin kaasu oli kokonaan poistunut silmästä. Kaasukupla oli alussa niin iso, etten nähnyt leikatulla silmällä juuri mitään ja myöhemminkin esim. kävelyliikkeen mukaan pomppiva kupla haittasi näkemistä isosti.
Kun tehdään silmän sisäisiä leikkauksia, seurauksena voi olla jälkikaihi parin vuoden päästä. Mun kohdalla puhuttiin jälkikaihista niin kuin automaatista, en tiedä onko mulle tehty operaatio jotenkin erityisesti kaihia aiheuttava. Joka tapauksessa kannattaa miettiä tarkkaan, onko leikkauksesta tarpeeksi hyötyä näön kannalta. Itse olisin ilman leikkausta sokeutunut toisesta silmästä, joten ehkä tässä jatkoleikkauksenkin kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26974- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568835- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627- 66625