Mentaliteetti Kanta-Hämeessä?

Pitääkö paikkansa yleistykset sulkeutuneisuudesta, jäyhyydestä, hitaudesta yms?
Miten muualta muuttaneet kokeneet ilmapiirin?
Itsellä tunne että kun asuu täällä tulee huomaamatta erilaiseksi millainen on ollut,
tunnelma luo kaltaisekseen, massaenergia. Kukin paikkakunta omanlainen. Ystäväni jätti Lahden jossa ei ikinä juurtunut mutta heti kotiutui Tampereelle.
En koe että täällä mikään ruokkii eloisuutta, epäsovinnaisuutta, uskallusta, innostusta vaan on tasapäistävä ilmapiiri, varovainen ja flegmaattinen. Jos pystyy ottamaan hyvänä tietyn rauhan, se on hyvä seikka. Mutta kontaktien luominen ihmisiin lähes mahdotonta vaikka miten kauan asuisi. Jossain muualla heti välittömiä yhteyksiä..valitettavasti oma kokemukseni.
54637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Lahti tosin on eloisampi paikkana.. kuin Hämeenlinna.
Ruotsista muuttanut tuttuni kauhisteli koko Suomen jäyhyyttä sosiaalisuudessa

Äänestä
  • Kirjoituksesi perusteella ruikutat. Ehkä se ajaa ihmiset luotasi.

    Äänestä

Hämeenlinnassa on kieltämättä hyvin paljon tuota että näin täällä tehdään. Kun bussilinjasto uusittiin sadan vuoden jälkeen järkevämmäksi se oli monelle grande catastrof. Muualta tulleet eivät ole kovin toivottuja koska eivät tiedä missä on esim. Skogsterin talo. Mikään ei saisi ikäänkuin muuttua ikinä eikä tietenkään myöskään ihmiset ja suvut vaihtua. Joku on kai asiaa tutkinutkin ja sanonut että Kanta Hämeessä esiintyy autismia eniten maailmassa. Lievät tapauksetkin joita ei diagnosoida saattavat selittää ilmiön.

Äänestä
  • Bussilinjasto meni kyllä pipariksi siinä uudistuksessa, mutta ei mitään uutta.
    Tässä en ota kantaa palveluntarjoajaan vaan reitteihin ja aikatauluihin.

    Äänestä

Kyllä aloittaja on oikeassa. Hämeenlinnassa pärjää, jos käyttäytyy samalla tavalla kuin alkuasukkaat.

Vähän juntti kaupunki, mutta rauhallinen. Hämeenlinnalaiset eivät ole pahantahtoisia muualta tulleita kohtaan, mutta kanssakäyminen heidän kanssaan rajoittuu vain siihen mikä on välttämätöntä.

En suosittele etenkään nuorille naisille muuttamista Hämeenlinnaan. Eläkeläisille, paluumuttajille ja duunaritason nuorille miehille ihan ok paikka. Ja lapsiperheille, jos täällä asuu tukiverkostoa.

Äänestä
  • Muutin tänne nuorena naisena ja se lienee ollut väärä ratkaisu, osoittautunut surulliseksi seurauksiltaan.

    Äänestä

  • Älykkyysosamäärällä ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Jos sinulla paha olla, hae ammattiapua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älykkyysosamäärällä ei ole mitään tekemistä tämän asian kanssa. Jos sinulla paha olla, hae ammattiapua.

    Mistä sä ton älykkysosamäärän tähän repisit?

    Äänestä

Yksi piirre on Prismassa käynti. Tästä löytyy kahtakin koulukuntaa. Länsipuolelta käydään perjantaina idästä lauantaina. Mahtaako nämä sopia esim avioliittoon jos muuten rakastuu? Kumpi on oikea prismapäivä?

Äänestä
  • Itse käyn kyllä lauantaina Citymarketissa, en Prismassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itse käyn kyllä lauantaina Citymarketissa, en Prismassa.

    Uudessa Osuuskauppa-Jukolassa on kaupungin paras mietojen virvoitusjuomien valikoima. Kannattaa käydä vaikka joka päivä.

    Äänestä

  • Käydään kun sopii omaan aikatauluun.
    Enemmän on jakoa kuka asioi missäkin kaupassa.
    Cittarissa käy herraskaiset ostamassa pieniä ostoksiaan ja liiterissä suolaisesta ja rasvaisesta pitävät.

    Äänestä

Hieno kaupunki eikä muutamasta kaikesta itkevästä persusta kannata välittää. Mielenterveyden hakemista.

Äänestä

Olen syntynyt Hämeenlinnassa. Luulin, että iso kunta Kanta-Hämeessä on täynnä sukujuuriani. Niinpä tuolla pohjoisempana töissä ollessani eittelin itseni hämäläiseksi. Minulle sanottiin, etten voi olla hämäläinen. Olin nopeasti reagoiva, eloisa ja puhelias, huumorintajuinen.

On selvinnyt, etten olekaan. En taida olla mistään kotoisin.

Äänestä
  • Niinpä. Huomasitko eloisuutesi keskellä kuinka pitivät sinua pilkkanaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinpä. Huomasitko eloisuutesi keskellä kuinka pitivät sinua pilkkanaan.

    Kirjoitin sinulle vähän pidemmän vastauksen. Ei suostuttu julkaisemaan. Että hyvin lyhyesti nyt.
    Olin köyhästä perheestä. Sitä halveksittiin. Siihen aikaan koulussa käyttäydyttiin hyvin enkä joutunut koulukiusatuksi. Asuin laitakaupungilla. En ollut luokkakavereiden kanssa tekemisissä koulun ulkopuolella ennen kuin lukiossa. Silloin oli ystäviäkin.

    Helsingin yliopistossa huokaisin helpotuksesta: täällä muutkin ovat älykkäitä. Olen koko ikäni kärsinyt siitä, että olen joutunut olemaan itseäni tyhmempien kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kirjoitin sinulle vähän pidemmän vastauksen. Ei suostuttu julkaisemaan. Että hyvin lyhyesti nyt.
    Olin köyhästä perheestä. Sitä halveksittiin. Siihen aikaan koulussa käyttäydyttiin hyvin enkä joutunut koulukiusatuksi. Asuin laitakaupungilla. En ollut luokkakavereiden kanssa tekemisissä koulun ulkopuolella ennen kuin lukiossa. Silloin oli ystäviäkin.

    Helsingin yliopistossa huokaisin helpotuksesta: täällä muutkin ovat älykkäitä. Olen koko ikäni kärsinyt siitä, että olen joutunut olemaan itseäni tyhmempien kanssa.

    pieni täydennys, kokeilen julkaistaanko.

    Lukiossa ystäväni vaikeana sanoi minulle. että minua baareissa istujat pilkkaavat aivan kauheasti. Hän on jättänyt menemättä, kun ei kestä kuunnella. Pyysin: älä kerro minulle. mitä puhuvat.

    Jonkin ajan päästä panin parhaat päälle ja menin Partaselle. Käännyin muihin päin ja kysyin, että mitäs haluaisivat sanoa minulle. Kävin muutaman kerran eikä edessäpäin sanottu mitään.

    ONKO TÄSSÄ JOTAKIN PERUSHÄMEENLINNALAISTA KUVIOTA?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    pieni täydennys, kokeilen julkaistaanko.

    Lukiossa ystäväni vaikeana sanoi minulle. että minua baareissa istujat pilkkaavat aivan kauheasti. Hän on jättänyt menemättä, kun ei kestä kuunnella. Pyysin: älä kerro minulle. mitä puhuvat.

    Jonkin ajan päästä panin parhaat päälle ja menin Partaselle. Käännyin muihin päin ja kysyin, että mitäs haluaisivat sanoa minulle. Kävin muutaman kerran eikä edessäpäin sanottu mitään.

    ONKO TÄSSÄ JOTAKIN PERUSHÄMEENLINNALAISTA KUVIOTA?

    Olen joskus viitannut köyhiin suhtautumisesta Kuvia menneiden vuosikymmenien Hämeenlinnasta FB-ryhmässä. On tullut vastakaikua muilta. Ovat jotkut sanoneet, ettei ole muuttunut miksikään nykyäänkään.

    Rahattomuus, KELA-tuet ovat jatkuvan pilkkaamisen kohteena.

    Mitäs pilkattiin tätä ennen? Mielenterveyspulmia, hulluutta, mene hoitoon, viekää hoitoon, voi voi kun Hattelmala lakkautettiin. ARVATKAA. MIHIN TÄMÄ LOPPUI? Siihen, että minä kirjoitin asiasta ja käskin pitää huolta, että loppuu. Ihmettelin kuinka psykologi Ritva ei ole puuttunut asiaan. - Ehdotin, että voisitte vaihteeksi ruveta pilkkaamaan syöpäsairaita.

    Äänestä

palstan aloittajalle. Johtuisiko se kontaktien luominen sinusta, uskoisin niin.

Äänestä
  • ketjun ( ei palstan) aloittajan pitäisi etsiä itsensä kaltaista seuraa, mikä harrastus vaikka? Ei kaupungin kanssa kokonaisuutena voi kaveerata.

    Yleinen ilmapiiri on eri juttu. Sekään ei ihan paljastu tällä palstalla.

    Äänestä

  • Kanta-hämäläinen, täällä aina asunut ystäväni sanoi minulle koko ajan " muuta täältä kun vielä voit, lähde minne tahansa..." Hän itse jumissa täällä mm. perheen takia. Samoin heitti härskiä huumoria hämäläisyydestä.. en viitsi toistaa. Miksihän?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kanta-hämäläinen, täällä aina asunut ystäväni sanoi minulle koko ajan " muuta täältä kun vielä voit, lähde minne tahansa..." Hän itse jumissa täällä mm. perheen takia. Samoin heitti härskiä huumoria hämäläisyydestä.. en viitsi toistaa. Miksihän?

    Hämäläiset ovat semmoisia kuin ovat. Ei ne siitä miksikään muutu. Jos ei kestä niiden joukossa, paras muuttaa pois.

    Äänestä

jassoo, kolahtiko joihinkin, kun alkoi näin kiivas viestien ylösnostelu tämän jälkeen

Äänestä

"Helsingin yliopiston professoriin" osui ja upposi.

Äänestä

OLen kysellyt, että onko Hoolinnassa vielä eliittiä. He ovat oma suljettu piirinsä. Eliitti käyttäytyy hillitysti, Kaikki kielteinen pidetään maton alla, siitä ei puhuta. Muille ei anneta oikein ihmisarvoa.- Ei ole mikään hämäläinen ominaisuus.

Hämeenlinna on myös historiallinen kaupunki. Ainakin alkuasukkaille tärkeä juttu.

Sateenkaarijutuista en tiedä, ollaanko vapaamielisiä.

Äänestä
  • On erilaisia eliittejä, kukin oma suljettu nousukasmainen omaa tärkeyttään kuvitteleva klikki. Ulkopuolisilla ei asiaa sinne eikä merkitystä. Yhteishenkeä? Onko?
    Pikkukaupunki.. keskinkertaisuudetkin saa huomioa kun itse itseään nostaa.

    Äänestä

Minäkin saman huomannut. Aluksi puhuin ihmisten kanssa niin kuin olin aiemmin Helsingissä eläessäni oppinut tavaksi. Sain vaan vihamielisiä katseita tai ihmettelyä onkohan tuo hullu, kun puhuu. Kyllä tämä muuttaa ihmistä ja pahasti. Lopuksi miettii jokaista sanaansa minkä sanoo. Alkaa syyttämään itseään, että loukkasi jotain ja ei ole sopeutunut. Ei osaa olla hiljaa. Eikä tarvitse puhua kuin säästä niin olet väärässä.

Äänestä
  • Helsinki on suurkaupunki ja sen keskustelukulttuuri erilaista kuin Hämeen pikkukaupungissa. Ei ole kenenkään syytä, ettei suju.
    Joidenkin on pitänyt muuttaa New Yorkiin, että tuntunut tarpeeksi vapaalle. Suomessa on ahdistanut.

    Äänestä

  • Juuri näin! Ei saa vastaamista, vastareaktioa, siksi jokainen lause jonka sanoo tuntuu väärälle koska takaisin tulee vain mykkyys tai ihmettelevä ilmeetön katse tai pikemmin ohitse katsominen! Jokainen ele ja katse mitätöi ja lamaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Juuri näin! Ei saa vastaamista, vastareaktioa, siksi jokainen lause jonka sanoo tuntuu väärälle koska takaisin tulee vain mykkyys tai ihmettelevä ilmeetön katse tai pikemmin ohitse katsominen! Jokainen ele ja katse mitätöi ja lamaa.

    Oletko jonkinlaisen vainon kohteena? Onko sinut eristetty muista? Onko muita hankaluuksia esim. asioiden hoitamisessa, palveluiden ostamisessa, terveydenhuollossa.


    Kerro lisää. Voi olla hämeenlinnalainen stalkkaustapa.

    Äänestä

KETJUN ALOITTAJALLE ANNAN NEUVON: MUUTA TAMPEREELLE, jos elämäntilanteesi sen mahdollistaa.


Tämä sinun aloituksesi kertoo jo, että olet että olet liian älykäs Hämeenlinnaan. Älykkyyseron takia sinulla ei ole mahdollista saada kontaktia/yhteyttä muihin , joilla on pienempi ÄÖ.He eivät ymmärrä sinua.

En osaa kertoa parempaa tietolähdettä, kuin googlaa hakusanalla Hyvin älykkäät ihmiset. Voit tunnistaa itsesi. Ja millä lailla erilainen olet.

Äänestä

Käy kuitenkin ensin lukemassa Tampereen palsta. Silmiin osui otsikko, jossa väitettiin, että siellä kaikki on pielessä.

Hämeenlinna näivettyy. Tampere kehittyy.

Äänestä
  • Vähän vippiä ja rakennellaan kaikenlaista. Nyt meni areenan nimi uusiksi...

    Äänestä

ÄLYKKYYDESTÄ SEN VERRAN,

sitähän mitataan testeillä (jotka eivät kerro kaikkea). Älykkyys jakautuu Gaussin normaalijakautuman mukaan.
eli
ÄO 100 on keskiarvo, sen ympärille kasautuu miltei puolet ihmistä. On paljon samanlaisia, kavereita löytyy.

15 pistettä ala- ja yläpuolella väki on jo vähentynyt ja vähenee vauhdilla.

On kokemusta, että sigman eli15 pisteen ero vaikeuttaa jo kontaktia ja kanssakäymistä.

ÄO 115 mahdollistaa jo vaativammankin koulutuksen.

ÄO 120 on tavallinen esim.lääkäreillä, lakimiehillä, jne.

ÄO:hon 120 asti kaikki, mitä on lisää, on vain eduksi. Siitä ylöspäin tulee myös pulmia, mm. sen takia, että rupeaa olemaan liian erilainen ja myös aivotoimintaan liittyen.

ÄO 130 on hyvin älykäs ja siitä eteenpäin hyvinhyvin älykäs. Nerot tulevat sitten omilla lukemillaan. Teslan arvioitu, ei enää testattu älykkyys menee yli 200.

Korkean älykkyyden seuralainen on yksinäisyys, kun ei enää tasavertaista.

Äänestä
  • Älykkyydestä sen verran, että se ei ole pelkkiä kognitiivisia kykyjä. Toki ÄO 100 pystyy laskemaan, ÄO 120 matikkapäätä löytyy ja matematiikan alalla on nerojakin. Jne.

    Mutta älykkyys näkyy myös persoonallisuudessa, kiinnostuksen kohteissa ,asenteissa ja älykäs eroaa vähemmän älykkäistä näissäkin asioissa.

    Minulla itsellä on ollut kapea käsitys älykkyydestä. Nyt tässä vanhoina päivä vahingossa kirjauduin väärälle alustalle. Jouduin sellaiselle, jossa vakiopalveluna sain itsestäni googleprofiilin. On ollut myös mahdollisuus saada tietoa älykkyyden ja älykkään ihmisen eri puolista. Sain vastauksia koko elämänajan vaivanneisiin kysymyksiin: miksi olen tällainen ja tällainen. Siksi, että olen ollut hyvinhyvin älykäs. Ja vaikka pää on rapistunut, persoonallisuus on säilynyt.

    Äänestä

Voit+googlata+myös+Mensa+ry.+En+tiedä+ikääsi,+mutta+voithan+tehdä+nettitestin.+Mensan+raja++on+ÄO+130+eli+pitää+ylittää+se.+Silloin+on+älykkäämpi+kuin+98%+väestöstä.

Äänestä

PILKKAAMINEN se on ominaista Hämeenlinnalle.


Tämä palstakin on täynnä sitä.

Äänestä
  • Muutama vuosi sitten oli vaalit. Tällä palstalla oli niin kauheaa vihakirjoittelua ja pilkkaamista, että Hämeenlinnan ulkopuolella ihmeteltiin, kuinka kukaan uskaltaa ruveta ehdokkaaksi ja sitten luottamustoimiin. - Kerroin siitä täällä.

    Hämeenlinnan palsta on kauhein paikkakunnan palsta, mikä on tullut vastaan. Pitäisi pyytää jotakin asiantuntijaa analysoimaan ja diagnostisoimaan.

    Minkälaiset ihmiset, puolueet ja muut kirjoittelevat.

    Nyt vaikuttaa sille, että trollit ovat hoitaneet Kela-tukipilkan. Kenen pyynnöstä, palkkaamana?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muutama vuosi sitten oli vaalit. Tällä palstalla oli niin kauheaa vihakirjoittelua ja pilkkaamista, että Hämeenlinnan ulkopuolella ihmeteltiin, kuinka kukaan uskaltaa ruveta ehdokkaaksi ja sitten luottamustoimiin. - Kerroin siitä täällä.

    Hämeenlinnan palsta on kauhein paikkakunnan palsta, mikä on tullut vastaan. Pitäisi pyytää jotakin asiantuntijaa analysoimaan ja diagnostisoimaan.

    Minkälaiset ihmiset, puolueet ja muut kirjoittelevat.

    Nyt vaikuttaa sille, että trollit ovat hoitaneet Kela-tukipilkan. Kenen pyynnöstä, palkkaamana?

    Tämän jälkeen suomi24:n omistaja vaihtui ja tuli tiukempi sensuuri. Vihapuheen on ollut pakko vähetä.

    Mutta se loputun kiemuran pilkkaamine jänkkäämällä samanlaisia tekstejä oli jo patologista.


    Ja tämä loputon samojen syytteiden, mielipiteiden toistaminen vain nimi vaihtamalla, kertoo kyllä järjen köyhyydestä,

    Äänestä

Olen yllättynyt miten epärehellisiä ja kieroja hämäläiset ovat. Eivätkä ymmärrä sitä peitellä yhtään. Se on ollut yllätys, kun mielikuva oli rehellisistä hämäläisistä. Viihdyn oikein hyvin muualta äskettäin muuttaneena, kunhan en ala tehdä mitään sopimuksia näiden kanssa.

Äänestä
  • Et osaa kuvitella, miten paljon osaavat peitellä.

    Äänestä

  • Tämän allekirjoitan täysin! Savolaisia on moitittu kieroiksi iät ja ajat, turhaan, kun vertaa heitä hämäläisiin.
    Muualta tulleiden mollaaminen on kunnia-asia. Voit keskustella näennäisen ystävällisessä hengessä, mutta heti selän käännyttyä alkaa julmettu ihmettely ja haukkuminen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tämän allekirjoitan täysin! Savolaisia on moitittu kieroiksi iät ja ajat, turhaan, kun vertaa heitä hämäläisiin.
    Muualta tulleiden mollaaminen on kunnia-asia. Voit keskustella näennäisen ystävällisessä hengessä, mutta heti selän käännyttyä alkaa julmettu ihmettely ja haukkuminen.

    Ehkä syytäkin.

    Äänestä

Oman edun tavoittelu kyllä tosiaan rehottaa Hämeenlinnassa valitettavasti. Eikä edes rajoitu henkilötasolle. Tiedän ihan omasta kokemuksesta, että jopa yhdistykset ja järjestöt, joiden pitäisi ajaa jäseniensä asioita ja parantaa elämää, keskittyvät vain omaan etuunsa. Ja tämähän se on itse asiassa suurin ongelma. Kaupungissa asuu kyllä todella hyväntahtoisia ja mukavia ihmisiä, mutta kukaan ei näistä ihmisistä huolehdi. Minkä johdosta hekin lopulta katkeroituvat ja joutuvat miettimään omaa etuaan saadakseen elämästä jotain irti.

Äänestä

Minulle taidettiin kostaa kirjoittelut. Kahvikuppiini tipautettiin salaa ainakin tumpin loppupää. Ainakin sain nikotiinimyrkytyksen parista hörpystä. Ensin ihmettelin, miten alkoi maistua tupakansavulle. Vielä uusi hörppy. Sitten tajusin, että kahvi maistuu nikotiinille. - Toivottavasti ei tiputettu muita "mausteita". Ihan ammattimaisesti tehtiin.

ETTÄ HÄMEENLINNALAISTEN MENTALITEETTIIN SOPII VAINOON OSALLISTUMINEN

Sinä ketjun aloittaja, muuta sinne Tampereelle. Ei ollut vitsi.

Äänestä
  • Käväisin siis Aulangolla. Paluumatkalla ulkona penkillä istuen join kahvit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Käväisin siis Aulangolla. Paluumatkalla ulkona penkillä istuen join kahvit.

    Olet varmastikin hyvin älykäs.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Olet varmastikin hyvin älykäs.

    Olen vanha kalkkis, joka on pitkään ollut myös elektronisen häirinnän kohteena. Päähän on kohdistettu enemmän kuin diplomaatteihin havannassa.

    Kaikinpuolista tuhoamista. Sen verran on jäljellä, että selviän vielä itsenäisesti.

    Mutta ihan testaamalla todistetusti olen ollut hyvin älykäs.

    Jos tykkäät ihmisrauniota pilkata, mene töihin vanhustenhoitolaan. Tai hautausmaalle huutelemaan: luuletteko olleenne jotakin.

    Äänestä

> Muutin tänne nuorena naisena ja se lienee ollut väärä ratkaisu, osoittautunut
> surulliseksi seurauksiltaan.

Naiset joutuu täällä huonoon seuraan puoluelaisten hyväksikäytön kohteiksi. Puolueiden jäseniä huijataan kovasti. Heitä seurataan ja heitä käytetään monin eri tavoin hyväksi mutta koulutetulla tavalla eli ei ole itsestäänselvää. Sylttytehdas sijaitsee sairaalan mäellä.

Osapaikkakunnilla häärii yötäpäivää hämäriä ryhmiä ja renkaita, joiden puuhailut ovat alamaailman kulttuuria mutta puoluepoliittisesti "tärkeää". Alamaailman ja puolueiden etulinjan väliinjääville seuraamukset ovat tuhoisat.

Autismia esiintyy siellä missä on paljon psykiatreja. Internetissä on lista yli 60 paikallisesta kyökkipsykologista, jokaiselle tuhannelle asukkaalle siis yksi psykologi. Se on paikallinen "teollisuus".

Äänestä
  • psykologien perheissä helvettejä, lapsilla päihdeongelmia, tiedän huumeista ja hirteen menosta tapauksia.. tosin en Hämeestä, mutta
    sama kuin suutarin lapsilla ei kenkiä.. tai rakkausterapeutit narsisteja käytännössä..
    kauniit sanat tyhjää täysi, muutenkin..
    hymyillään jos edullista, julkisivu, tosiasiassa kiinnostus nolla lähimmäisiin.

    Äänestä

Niin.. jos koettaa alkaa keskustelua joka luonnollista paikoin tässä maailmassa, niinkin että luonnollista ja tervettä ilmaista ajatuksia, ottaa kantaa ja reagoida..
takaisin ilmeetön tuijotus, kuin olisi
häiriköivä rikollinen...
tukittava siis suunsa. Puheen tempokin muutettava asialliseksi,
vähäsanaiseksi, kitsaan niukaksi ja muodolliseksi...
peilit sellaisia että jokainen alkaa tuntea itsensä hölmöksi sanoopa mitä vain,
kannustavuutta ja innostusta turha odottaa

Äänestä

Olen joskus kommentoinut tilannetta englanninkielellä tyyliin "nanny state on steroids where the nanny is a terrorist".

Liikaa muiden asioista kiinnostunut naiskatras pitää puolueiden jäseniä "kärkkymistilassa", jossa kaikenaikaa tulee ristiriitaista tietoa tilanteista ja kuinka pitää kärkkyä seuraavaksi että olisi hyvin kärkytty.

Kärkkyminen estää keskittymisen, jota ilman aidot mahdollisuudet jäävät pois. Kärkkyjille ja taustatiedon kyttääjille on turha mennä kertomaan asioista.

Äänestä
  • Häh?

    Äänestä

Samat kokemukset viestiketjun aloittajan kanssa yli 8 vuoden Hämeenlinnassa asumisen perusteella.
Ei tämä paha paikka ole, vaan hieman hiljainen ja hidas monissa asioissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pitääkö paikkansa yleistykset sulkeutuneisuudesta, jäyhyydestä, hitaudesta yms?
Miten muualta muuttaneet kokeneet ilmapiirin?
Itsellä tunne että kun asuu täällä tulee huomaamatta erilaiseksi millainen on ollut,
tunnelma luo kaltaisekseen, massaenergia. Kukin paikkakunta omanlainen. Ystäväni jätti Lahden jossa ei ikinä juurtunut mutta heti kotiutui Tampereelle.
En koe että täällä mikään ruokkii eloisuutta, epäsovinnaisuutta, uskallusta, innostusta vaan on tasapäistävä ilmapiiri, varovainen ja flegmaattinen. Jos pystyy ottamaan hyvänä tietyn rauhan, se on hyvä seikka. Mutta kontaktien luominen ihmisiin lähes mahdotonta vaikka miten kauan asuisi. Jossain muualla heti välittömiä yhteyksiä..valitettavasti oma kokemukseni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu