Jätehuollon perusmaksu tulee eli laitan kaikki samaan pussiin ja samaan laatikkoon.
Potut pottuina
Anonyymi
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ensi vuodesta lähtien ei tarvitse maksaa puutarhajätteiden viennistä mitään. Nämä tulimäkeläisetkin voi lopettaa sen risujen ja lehtien viennin siihen papinniityntien varren metsään.
Samoin kiltin montulle.
Minä ainakin otan perusmaksun innolla vastaan koska kustannukset laskevat. Minua ei hinnan aleneminen haittaa
Joo, nykyinen tyhjennyshinta 7,74€ uusi 6,29€, eli tyhjennyksen hinta alenee 1,45€/kerta. Tyhjennyksiä 26krt/vuosi, eli hinnan alennus 37,7€.
5.70€ halvemmaksi tulee vuodessa, mutta ei se mitään. Valitetaan ja jätetään eriävä mielipide
Aluksi näin mutta eiköhän se siitä lähde laukalle aikanaan.
Hulevesi maksu meillä jo on, jätemaksu tulee. Tarvittaisiin vielä ilmanvirtaus maksu eli se menisi tontin neliömäärän mukaan. Esim . 100 neliotä = 10,00€
2000 nelion tontista menisi ilmanvirtausmaksua 200,00 / vuosi
Tällä saataisiin Hml taloutta tasapainoon.
Eikö näiden tulisi olla hulevesivero sekä perusvero, koska kaikkihan eivät näille maksuille vastinetta saa?
Minen maksa ainakaan mitään, se on jämpti näin
Ne siirtyy eu-rahastoon, josta muut maat saavat helpotuksia ja te maksatte ne. Näin demarit haluavat, ne haluavat teistä maksajan maailmalle. Ymmärrättekö miten he näkevät teidät, boomereina joilla on rahaa, ja joilla on velkaa kaikenmaailman erivärisille.
Minulla ei ole koskaan muuta tullutkaan kuin sekajätettä. Lajitelkoot ne jotka bisnestä sillä tekevät !
Näin juuri, siinä on asenne kohdallaan! Oletko vapaa?? Etsin tosimiestä elämääni.
Hulevesi maksua voisi korottaa vaikkapa 80€/ vuosi.
Nykyinen 40,00€ ei taida enää riittää, kun nykyään sataa enemmän ...
Kaikki sekajätteeseen.
Sitä samaa!
Tehkööt kuumemman uunin että palaa pyöränrungotkin.
Juuri niin:)
Pidän näistä suoraan asiaan menevistä puheista.