Kun Suomi saunat palaa mitä tehdään?

Anonyymi

Ensimmäinen Kärkkäisen samalle paikalle rakentama pyörivä huvila tuhoutui tulipalossa vuonna 2007. Palo sai alkunsa saunan peltisestä savupiipusta. Piippu oli rakennettu sen aikaisten määräysten mukaan.

Miksi ei kerrota tuotemerkkiä?

10

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tukesin tehtävä on poistaa henkilö ja palovaaralliset tuotteet markkinoilta.
      Jostain syystä kiukaiden kohdalla niin ei tarvitse menetellä. Koska kiukailla on CE merkin mukaan markkinasuoja.

    • Anonyymi

      Mielenkiinnolla odotamme mitä kaikkea jännää kommenttia vielä tulee !

      • Anonyymi

        Ketkä me?


      • Anonyymi

        On se hienoa kuinka ylläpito pitää enemmän kuin hyvän huolen esim. sensuurilla siitä ettei trollin provoamista häiritä???


      • Anonyymi

        Mielestäni avaus on aiheellinen, koska Suomessa kokonainen teollisuudenala =(kiuasteollisuus) on voinut valmistaa ja myydä, alaa tuntemattomalle saunakansalle tunnetusti paloriskeiksi luokiteltavia saunan kiukaita lähes 100 vuoden ajan, joutumatta itse mitenkään vastuuseen .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mielestäni avaus on aiheellinen, koska Suomessa kokonainen teollisuudenala =(kiuasteollisuus) on voinut valmistaa ja myydä, alaa tuntemattomalle saunakansalle tunnetusti paloriskeiksi luokiteltavia saunan kiukaita lähes 100 vuoden ajan, joutumatta itse mitenkään vastuuseen .

        Paloriskejäkin joo kuten myös luokattomia päästöpommeja joita markkinoidaan markkinoiden vähäpäästöisimpinää ekokiukaina minkä CE merkintään oikeuttavat kiuasstandardit testeineen mahdollistaa todellisuuden ollessa jotain aivan muuta.


    • Anonyymi

      Ei tuo ole kiukaan vaan sen savuhormin vika. Näitä peltiputkia ei todellakaan ole tarkoitettu saunan kiukaalle. Tuossa kun polttaa pientä koivuklapia kovalla vedolla niin hormi on kattoon saakka punaisena ja savukaasun lämmöt pitkälti yli 600 astetta.
      Kiukaan täytyy olla tällainen huonon hyötysuhteen laite, ei sillä muuten saa saunaa lämpiämään. Mutta piippu pitää olla tiilistä muurattu, silloin se toimii.

      • Anonyymi

        Mielestäni suuripäästöinen "päästöpommi" ja paloriski perinnekiuas korreloituvat samassa tuotteessa.


    • Anonyymi

      Tilataan palokunta ja vakuutus maksaa.

    Ketjusta on poistettu 23 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe