Yritin etsiä tietoa Sepänkylässä olevasta omenalaakson alueesta, joka nyt on raivattu ja johon ollaan rakentamassa kerrostaloja. Ei oikein mitään tietoa löytynyt netistä. Eli tietääkö joku aluetta tunteva tuon paikan historiaa? Koska perustettu, on ilmeisesti ollut ihan kaupallista toimintaa aikanaan ja koska toiminta loppunut? Ympärillä näyttää olleen piikkilangalla päällystetyt aidat. Onkohan tuolla käynyt aikanaan porukkaa omenavarkaissa :)
Sepänkylän omenalaakso
Anonyymi
5168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siellä harjoitettiin pökäleiden tuotantoa. Jopa 500 miljoonaa tuotettiin vuodessa. Myytiin ulkomaille.
Omenalaakson aluehan on lähellä Sepänkylän keskustaa. Sepänkylän keskustan ja Sepänkyläntien välissä. En tunne aluetta, mutta ilmankuvan perusteella voisi epäillä, että kyseessä entinen peltoalue? Katselin Etuiovelta ä YIT:n alueelle suunnittelemia asuntoja ja ainakaan itse en sellaisessa voisi asua, vaikka en sinällään kerrostaloasumista vastusta.
Mikä oli kirjoituksesi sanoma???
Entä mikä on sinun kirjoituksesi sanoma?
Varmaankin kysymys sinun kirjoituksesi sanomasta. Onko se nyt niin vaikea oivaltaa? Sentään vain neljä sanaa, Ei pitäisi olla liian vaikea rasti.