Turvatyyny etuistuimella

Moi,

Uskaltaako istuimen laittaa (selkä menosuuntaan) etuistuimelle kun turvatyyny on kytketty pois päältä? Mielipiteitä. Minkähänlainen työ olisi poistaa panos? auto megane farkku 2005.
Kiitos vastanneille!
91086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minulla ainakin on ollut koko Renault omistukseni ajan juuri tuolla tavoin, enkä ole asiaa sen enempää murehtinut. Itse asiassa tuo lienee niitä pienimpiä päänvaivoja uuden Rellun kanssa :-)

Äänestä
  • Minun mielikuva on asiasta seuraava:

    Käsittääkseni joillain merkeillä ollut ongelmia poiskytkennässä. Vaikkakin on autoilijan itse kytkettävissä pois käytöstä.

    Takapenkki on turvallisempi paikka istua lapselle kuin etupenkki.
    Tästä johtuen omat lapseni istuvat takapenkillä, nuorimmasta 4,5kk lähtien.

    Äänestä

mutta jos kuitenkin sattuisi tulemaan, niin tuo turvatyynyn räjähdyspanos on melkoinen riski turvaistuimessa matkustavalle. Siitä syystä meillä jälkikasvu matkustaa takapenkillä.

Äänestä

Epäilen että panoksen poistaminen ei ole laillista, autossa on turvatyyny edessä ja katsastusvaatimusten takia se pitää siellä olla. Tietenkään ulospäin ei näy jos se sieltä puuttuu... mutta entä sitten aikuisen etumatkustajan turvallisuus kolaritilanteessa?

Äänestä
  • Pitää istuinta etupenkillä jos tyyny kytketty pois. Olen varmistanut asian Rellulta. He sanoivat että mitään ei saa poistaa tai tehdä minkäänlaisia muutostöitä. Pakko uskoa, eihän tässä muuten voisi ulkona kävellä jos pelkää että jos vaikka meteoriitti päähän putoaisi.

    Äänestä

  • HR. kirjoitti:

    Pitää istuinta etupenkillä jos tyyny kytketty pois. Olen varmistanut asian Rellulta. He sanoivat että mitään ei saa poistaa tai tehdä minkäänlaisia muutostöitä. Pakko uskoa, eihän tässä muuten voisi ulkona kävellä jos pelkää että jos vaikka meteoriitti päähän putoaisi.

    Vielä löytyy ihmisiä jotka luottavat autoliikkeen sanomisiin kuin sotaveteraani vaariin. Hienoa !!
    Ps. Olet aika luottavainen auton tekniseen laatuun jos vertaat sitä meteoriitin putoamiseen pähän.

    Äänestä

Itselläni on tarkoitus laittaa lasten turvaistuin takapenkille selkä menosuuntaan (Meg II Break). Mitenkäs olette ratkaisseet alavöiden kiinnityksen etupenkkiin?
Äkkiä katsoen ei löytynyt helppoa paikkaa vöille.

Äänestä
  • Ihan juuri tuota tarkoitusta varten koukut ainakin GSII:ssa (eiköhän Breakissakin?).

    Äänestä

  • ..ne vyöt kiinni vaikkapa etuistuinten kiskojen alta. Niin itse tein 01 mallissa. Että järkeä saapi käyttää..suositeltavaa jopa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HR. kirjoitti:

Moi,

Uskaltaako istuimen laittaa (selkä menosuuntaan) etuistuimelle kun turvatyyny on kytketty pois päältä? Mielipiteitä. Minkähänlainen työ olisi poistaa panos? auto megane farkku 2005.
Kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu