Mikä minun on

Anonyymi

Mulla oli 11 vuotta kierukka, jonka aikana ei tullut kertaakaan kuukautisia.
Puolitoista kuukautta sitten aloin vuotamaan kirkasta verta runsaasti. Menin e-neuvolaan jossa oli tarkoitus vaihtaa kierukka. No vanha poistettiin, mutta uutta ei voitu laittaa, koska lääkäri diagnosoi mulla kohtutulehduksen ( oli mädän näköistä pahanhajuista vuotoa ja kohtu oli arka). Sain kahden viikon antibioottikuurin.
No pari päivää meni ja alkoi valtaisat vatsakivut ja hakeuduin päivystykseen. Lääkäri teki sisätutkimuksen ja löysi jonkun patin kohdunsuulta.
Laittoi kiireellisenä lähetteen gynen polille, mihin pääsinkin muutaman päivän päästä.
Mulle tehtiin ultra, ei näkynyt mitään pattia. Otettiin papakoe ja kohdun irtosolunäyte ja laitettiin uusi kierukka.
Vuotoja oli kokoajan, kirkasta verta, tummanruskeaa tai mädännäköistä.
Viikko kierukan laiton jälkeen alkoi taas kauheat vatsakivut ja eikun päivystykseen.
Sieltä lähetettiin isompaan sairaalaan ja taas tutkittiin ja otettiin verikokeita. Mitään ei löytynyt. Otettiin myös vatsan tt-kuvaus, siinäkään ei mitään. Kierukka poistettiin.
Nyt on eilisestä asti tullut kirkasta verta ”litratolkulla”. Vatsa on myös aika ajoin kipeä.
Fsh testin mukaan vaihdevuodet ovat alkaneet (fsh55), eikä munasarjat enää toimi.
Mitä hittoo tää vuoto on?
Hemoglobiini oli laskenu muutamassa kuukaudessa 137->111. Ja varmaan laskee taas kun vuodan niin paljon.
Nyt en enää tiedä mihin pitäisi ottaa yhteyttä jos tää jatkuu.
Papakokeen ja irtosolunäytteen tulokset saan kahden viikon päästä.
Niin ja ikää mulla on 51.

2

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omituista, ettet saanut jatkohoito-ohjeita. Minä ainakin ottaisin yhteyttä sinne e-neuvolaan tai vähintään terveyskeskukseen.

    • Anonyymi

      Joillain vaihdevuosien alkumetreillä vuoto käy ihan hillittömäksi ennen kuin hiipuu. Myoomat ovat tavallinen syy (hyvänlaatuisia kasvaimia kohdussa) ja jos kierukka ei enää käy, yksi vaihtoehto on kohdunpoisto. Siihen loppuu vuoto, minulle sopi aivan loistavasti. Voin todella hyvin. Komplikaatioriski on kuitenkin olemassa aina, kun leikataan. Hyvä arvio kokeneelta gynekirurgilta on siinä tarpeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      170
      3183
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      63
      1985
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      33
      1965
    4. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1890
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      198
      1890
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      83
      1303
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      93
      1258
    8. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      1199
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      190
      1186
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      25
      1157
    Aihe