Mielenkiintoinen ajatusmalli loppilaisilla päättäjillä siitä, että kun nyt on saatu valtion tukea niin on pakko pakka pakko rakentaa se halli nyt nyt nyt. Idiootit, sanon suoraan. Sydämeen sattuu kun ehdokas, jolle annoin ääneni, kuuluu juuri näihin lampaisiin. Ei, sitä hallia ei pidä nyt lähteä kusi sukassa rakentamaan kun rakennuskustannukset ja sitä kautta saatavilla oleva rakentamisen laatu eivät korrelloi mitenkään. Otetaan nyt se kunnallisveron alennus ja rakennetaan se halli esimerkiksi viiden vuoden päästä jos sitä todella tarvitaan, tulee varmasti halvemmaksi vaikka valtionapu menisikin.
Lopen päättäjät lampaita
3
722
Vastaukset
- Anonyymi
Hesarissa tänään
Raaka-aineiden maailmanmarkkinahintojen kallistuminen on nostanut keskeisten rakennusaineiden hintoja kuluvan vuoden aikana tuntuvasti. Teräsrakenteiden kustannukset ovat nousseet Tilastokeskuksen mukaan tammi–syyskuussa lähes kolmanneksen ja puutavaran jopa 70 prosenttia.
SRV:N toimitusjohtaja Saku Sipola sanoo, että hintojen raju nousu on saanut jotkut hankkeiden tilaajat panemaan rakennushankkeensa toistaiseksi hyllylle.
”Tiedämme tilanteita, joissa urakkakilpailutuksen jälkeen tilaaja on todennut, että he lykkäävät rakentamista, koska hintatasot on noussut korkeaksi ja kokonaiskustannustaso ei ole enää järkevä.”
Rakennusteollisuudessa käytetään paljon materiaaleja, joiden hinnat seuraavat perusmetallien ja muiden raaka-aineiden hintakehitystä.
Teräksen kallistuminen vaikuttaa teräsrakenteiden hintojen lisäksi esimerkiksi betonielementtien hintoihin, koska elementeissä käytetään raudoitteita.
Teräksen hinnan kohoaminen nostaa myös pellin hintaa, mikä puolestaan vaikuttaa suoraan ilmanvaihtokanavien valmistuskustannuksiin.
Myös maailmantaloutta vaivaava puolijohdepula tuntuu rakennusteollisuudessa, koska puolijohteita käytetään esimerkiksi ilmanvaihtokoneissa.
Rakennusalan kasvua uhkaa myös työvoimapula. Pulaa on sekä työmaatoimihenkilöistä että rakennustyöntekijöistä.
Varsinkin Etelä-Suomi, on rakennustyöntekijöissä merkittävästi riippuvainen ei-suomalaisesta työvoimasta. - Anonyymi
Jää muuten Läykän paloasemakin rakentamatta nyt.
- Anonyymi
Aion käydä joka iltakävelyllä kattomassa et hallissa käyttöä joka ilta.
Eikä vaan kerran viikos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433