Velanmaksun aika on Timo Heinosen mukaan entistä lähempänä.
Kokoomuksen kansanedustaja Timo Heinonen kirjoittaa sivuillaan huolestaan palveluista, jotka on rakennettu velkarahan varaan.
Hänen mukaansa ”räjähtäen kasvava velkavuori uhkaa romahtaa, kun korot lähtevät nousuun”.
– (Sanna) Marinin hallitus keskustan tuella lisää menoja joka suuntaan välittämättä, että niiden rahoittamiseksi ei ole näköpiirissä eikä edes tehty käytännössä yhden yhtä toimea. Talouskasvumme on nyt erittäin vahvaa, mutta tästäkään huolimatta tai ehkä juuri tämän takia hallitus ei kykene tekemään rakenteellisia uudistuksia ja työllisyystoimia.
– Ratkaisu kaikkiin eteen tuleviin ongelmiin on näyttänyt olleen aina lisävelanotto ja uuden velkarahan jakaminen. Myös hallituksen sisäiset kiistat on ratkottu kerta toisensa jälkeen jakamalla lisävelkarahaa vuoron perään keskustan, vihreiden, SDP:n ja vasemmistoliiton läheisille kohteille.
Kansanedustaja toteaa, että ”jos jääkaapin täyttää joka päivä pikavipillä niin lopulta ei jääkaappiin jääkään enää muuta kuin valo”. Hänen mielestään Marinin hallituksen pitäisi uskaltaa tehdä hyvinvointiyhteiskunnan rahoitusperustaa vahvistavia toimia.
Kansanedustaja vetoaa: Älkää sitten ampuko tämän viestin tuojaa
JUHA-PEKKA TIKKA | 01.11.2021 | 07:50- päivitetty 01.11.2021 | 07:26
Hänen mukaansa räjähtäen kasvava velkavuori uhkaa romahtaa, kun korot lähtevät nousuun
3
147
Vastaukset
- Anonyymi
Timo Heinonen vihaa vasemmistoa sen huomaan kuinka puhuu eduskunnassa.
Olen äänestänyt joskus kokoomusta. kokoomusta mutta perehdyttäni mihin on kokoomus hallitukset johtaneet, määrätyssä mielessä valtiovarainministerinä on onnistuneet kun on luja päämisteri, Lipponen, Sipilä...
Holkerin hallitus oli historian surkein eikä parempi ollu 2011-2015 hallitus, Sipilä pelasti heidän sotkut, nyt tämä hallitus paikkalee.
Kokoomus kurittaa huonompi osaisia, Heinonen hyvä esimerkki.- Anonyymi
Kukahan nyt vihaa ja ketä? Mietipä sitä tuon edellisen luettuasi.
- Anonyymi
Valtonen että muut kokoomukselaiset ryöpyttää hallitusta tuhoisasta velanotosta, pelkkää poliittista propakandaa.
Valtosenen talous näkemyksen kumosivat aiemmin talousasiantuntijat.
Aamuteeveessä tänään Valltonen tuli hyllytetyksi Vanhasen ja Lindtmanin toimesta, otamme huomattavasti vähemmän velkaa mitä vajaa vuosi sitten ennakoitiin.
Toiseksi talouskasvu lisää valtion kassa plusvetoiseti jota ei ole vielä huomioitu.
Alottaja tees perustelusi uudestaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem372704- 141496
Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k91178Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3401109- 531048
- 45914
Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan20899- 46798
- 45790
Miksi nainen nukut huonosti
Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo61784