Lienette kuulleet sanonnan "Don't feed the troll" eli "älä ruoki provoa/trollia". Sanonta toimii myös muissa tilanteissa jossa koet tulleesi kohdelluksi väärin.
Selvien trollien kohdalla voinee usein jo valmiiksi kuvitella miten "keskustelu" tai "väittely" tulee menemään hänen kanssaan joten ei kannata edes vaivautua. He usein tuntuvat olevan jo valmiiksi kovin "kaikkitietäviä" psykologeja kun kuvailevat henkilöä jota provosoivat (pitää hyvin paikkansa ainakin Suomi24:n trollien kohdalla).
Mutta ehkä henkilö joka ei vaikuta heti trollilta antaa sinulle yllättäen haukut on niin ehkä hän stressaantunut tosielämästä tai trolleista. Hän on jatkuvasti niin puolustuskannalla ettei uskalla ottaa sinua vastaan ja tarvitsee internetistä lomaa. Ehkä persoonat vain eivät sovi yhteen. Et voi välttämättä tietää.
Mutta jos olet rakentanut maineen ystävällisenä ja avomielisenä persoonana joka ei vähästä hätkähdä niin keräät melkein huomaamattasi seuraajia ja ystäviä jotka ovat valmiita auttamaan sinua. Ei muilta mene aina huomaamatta kuinka sinua kohdellaan.
Voit siis siinäkin tilanteessa vain kävellä pois sanomatta sanaakaan ja keskittyä ihmisiin joista pidät ja jotka pitävät sinusta. Karman laki hoitaa loput ennemmin ja myöhemmin tavalla tai toisella, siihen voi luottaa.
Joskus on voimaannuttavaa olla sanomatta sanaakaan
0
148
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3569562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat886002Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3675606SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1113996Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33392Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien702945Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal772921Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52703Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72638- 1142608
