Alkaako vaihdevuodet näin?

Anonyymi

olen 47, kuukautiset jäi pois, siis yhden kerran, nyt odottelen vielä tuleeko toisia, vai eikö enää ollenkaan. No, samaan aikaan kun ne jäi pois, alkoi kuumat hikoiluaallot. Eikä mitään pientä, vaan hikeä puskee aika lailla tasaisin väliajoin. Onpa outoa. Ei huvita edes kuntoilla, kun hiki on päällä ihan paikallaan istuenkin jo. Luulin että ne alkaisi jotenkin rauhallisemmin, mutta ei. Vai voisiko tässä olla kyse jostain muusta ongelmasta?

7

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaihtareiltahan nuo kuulostaa.

    • Anonyymi

      No onhan tuo nyt ainakin minusta vähän outoa jos menkat on tulleet ja kestäneet sen muutaman päivän aiemmin vielä säänöllisesti ja sitte ne tuossa sinun iässä noin vain ykskaks loppuvat. Ethän ole ylirasittanut elimistöäsi mitenkään poikkeavasti?
      Olen suht saman ikäinen ja itselläni olen huomannut, että kova fyysinen rasitus ja kuntotreenit vaikuttaa myös kuukautisiin.

      • Anonyymi

        Minä olin 40 kun kuukautiset jäivät vain ykskaks pois.
        Toki siinä tapahtui muutakin, hiukset alkoi lähteä ja oli tahatonta laihtumista ym.
        Siitä on useampi vuosi, eikä ole selvinnyt mikä olisi pohjimmainen syy.
        Vaikka eipä tuota ole kauheasti yritetty selvitelläkään.


    • Anonyymi

      Onhan tuo mjo tuttu jymyuutinen. Miksi naisten kuukautiskierto kiinnostaa ikämiestä leimautumaan naiseksi, väliin tyttölapseksi.
      Onneksi en ole lääkäri, vielä vähemmän psykiatri. Kaikkea maholliist he saavatkin työssään kohdata!

    • Anonyymi

      Verikoe voi antaa jotain suuntaa asiaan. Vaihdevuosien alkaminen ei sitten takaa hedelmättömyyttä, minulla kuukautiset reistailivat vuosikausia ja yksi gyne piti raskauden mahdollisuutta erittäin epätodennäköisenä, mutta synnytin kuitenkin lapsen 48- vuotiaana. Teepäs raskaustesi.

    • Anonyymi

      Olen samaa ikäluokkaa. Tosi varhain alkoi tuntumaan, että on kuumia aaltoja aina kuukautisten alkamisen alla, muina aikoina ei. Kuukautiskierto alkoi lyhentymään ehkä 3 v sitten. Välillä palautui takaisin päin normaalimmaksi. Vuotomäärä lisääntynyt vähitellen.

      Olen tosi hentoa ja pientä tekoa. Iho on ohentunut ja limakalvotkin. Välilä olen muista syistä stressaantunut ja laihtunut vielä lisää, mutta kuukautiset eivät ole koskaan jääneet sen vuoksi pois.

      Nk. vaihdevuosioireiden vuoksi pärjäisin (eli jos kuumat aallot ja mielialavaihtelut mielletään vaihdevuosioireiksi), mutta itse mietin, että mitä korvaushoito tekisi vaikka iholle? Tällä menolla nimittäin olen ennen hautaan menoa paperi-ihoinen rusina. Ainakin itselläni vanheneminen ja vaihdevuodet kulkevat käsi kädessä. Vaikea kuvitella, että ihmisellä iskisi vain yht'äkkiä vaihdevuodet ilman, että olisi huomannut mistään muusta vanhenevansa, vai iskeekö?

      Hormoneita käyttävät: Näkyykö muutos ihossa? Entä vaikuttaako korvaushoito mitenkään lihaksistoon? Viis kuukautisista, mutta ei viitsisi olla ruipelo rusina.

    • Anonyymi

      aloittaja tässä taas heippa! Eli nyt sitten alkoikin taas kuukautiset uudestaan. Ollaan siis tammikuussa. Tähän asti oli poissa, eli 3-4 kiertoa ainakin. On kyllä outoa. Niin ja ne kuumat aallotkin loppui kun seinään, kesti n- 4viikkoa vain. Oli nekin oudot. Joku muu tässä nyt on ollut syynä.....

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe