Mitä Fischer tekee paremmin ja Suomen CUP?

Anonyymi

Laatusuksissa eniten hyllystä ostetaan fisseriä. Miksi suomisukseen ei luoteta edes Suomen Cupissa? Kertokaa viisaammat.

Peltonen tainnut palkata maailmanmestari moilasenkin kuvastoonsa mannekiinikseen? hiihtääkö moilanen ensi viikonlopun suomencupissa peltosilla?

7

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fisserihän on intersportin ja Eurosportin pääsponsori, joten sen näkyvyys pitää olla myös maksimaalinen. Toki iso teollinen tuotantopotentiaali auttaa.

      Se että fischerin logo näkyy kaikissa hidastuksissa jatkuvasti ei ole sattumaa, rahalla saa.

      Mitä suksiin tulee, ei fischerit ole sen parempia kuin muutkaan. Fischerin ongelma on että tavaraa tulee hallitsemattomasti joka tuutista, myös ns. Paskat sukset. Lisäksi fischer tekee suksiaan milloin missäkin, jolloin laatu on myös milloin mitäkin.

      Olisko syy peltosen näkymättömyyteen se, että kun isot tekee luistelusuksia satatuhatta paria, voi peltonen tehdä tuhat paria. Peltonen keskittynyt karvasuksien tekoon ja sen ne osaa. Peltonenkaan ei tee moniakaan suksistaan itse.

      Kaupat vaativat että valikoimaa pitää olla, muuten ei pääse hyllylle.

      Junnulle voi olla vaikea myydä suksea jota ei idoleille näy - tää on tätä nykyajan ymmärtämättömyyttä - mennään kuin sopulit jonossa.

      Jospa fischerin maahantuoja vihdoin sais asiantuntevaa suksien valitsija palkkalistoille, eikä vaihtaisi lottokonetta aina uuteen.

      Mut jos hiihtää aina pelkästään visuilla tai fisuilla niin maailma on mustakeltainen.

      Kysyppä joltakin mikä on fisun paras ja tasalaatuisin hiihtokampe….

      • Anonyymi

        Fisut ovat ainoat kylmäpuristetut, muut lämpöpuristettuja sekä sekalaminaattisiin sekoitteisiin perustuvia.

        Harva hiihtäjä ymmärtää tästä sekamelskasta mitään.


    • Anonyymi

      Jos on speedmaxin halkaistut kahtia niin tietää, että kylmäpuristus on pelkkää markkinaosaston paskapuhetta.

    • Anonyymi

      Kisasuksia on kahta päätyyppiä nykyään:

      ns ilmakenno suksi (mallia ikean kirjahylly) sisällä pahvikenno / muu kuitukenno.

      Tai vaahtosuksi (mallia autallin ovi), sisällä vaahtomaista täytettä

      Laminaatteja ja liimaa on sit seassa maun mukaan.

      Kolmas suksityyppi, eli puuviilu on toki myös, mutta ei enää kisasuksissa.
      Lasten sukset voi olla myös pelkkää muovia.

    • Anonyymi

      Niilo taisi hiihtää Salomoneilla. Ei peltosilla.

    • Anonyymi

      Infrapuna säteellä tehty fluori kuumavoitely eli jos FISsin kielto tulee voimaan, suksea ei saa käyttää

    • Anonyymi

      Varmaan testimenetelmä on löydetty, mutta se on ostettu markkinoilta pois.

      Ir kuivaus, eli terassilämmitin ei ole se helpoin suksen lämmitysmuoto. Jo 50 luvulla on ainakin keksitty nuotio. Saa savun kaupan päälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4592
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2930
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2165
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe