olisiko jollakin vinkkejä miten saisi kätevimmin leikattua talvikon kynnet. kun ovat mun mielestä hieman liian pitkät. ihanko saksilla vaan vai kynsileikkureilla?
kynsien leikkaus
*kaisla*
11551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihmisen kynsisakset ovat parhaat siihen hommaan. Kanien ja marsujen kynsisakset ovat liian isoja ja hamsterin kynsien leikkaaminen on niillä vaikeaa. Saksien pitää olla terävät.
Miten hamsterin kynnet muuten saa leikattua? Oma talvikko mutkuilee karkuun.
kyllä minä leikkasin omaltani talvikoltani kynnet. pysyi onneks ihan suht rauhallisena kädessä. saahan siinä olla tosi tarkkana mutta kyllä onnistuu. malttia vaan. ja tosiaan ne tavalliset ihmisen kynsisakset on paras väline tähän hommaan.
tuosta kynnenleikkuusta sen verran että kannattaa varoa ettei leikkaa liikaa, sillä hamsterin kynsissä on verisuonia kynsien juuressa.
Älä missään nimessä leikkaa hamsterin kynsiä itse! Mene eläinlääkärille! Olen lukenut hamsterikirjasta. !!!
leikata niin sitten voi harkita eläinlääkäri reissua, joka on törkykallista, eivätkä kaikki pätevätkään eläinlääkärit osaa leikata hamsterin kynsiä.
Hamsterikirjoissa on harvoin oikeaa tietoa. Ei kannata luottaa niihin.
mä en ymmärrä miks te keuhkootte kun ihan hyvin on sujunut kynsien leikkaus.
En ymmärrä sitä minäkään.
No miksi pitäis lääkäriin viedä? hyvinhän ne itsekkin saa leikkattua... höh
No katos kun Tellu on blondi (käy varsin hyvin selväksi sen profiilista) eikä ymmärrä, ettei eläinlääkäri ole välttämätön. ;)