Vastaanottomaksu ulkomailla ?

Anonyymi

Alunperin GSM -matkapuhelinverkoissa sääntö oli tämä:

Kun vastaat soivaan puhelimeen ulkomailla (= sen maan ulkopuolella, josta SIM -kortti on hankittu), veloitetaan puhelun vastaanottajalta vastaanottomaksu.
Tämä perustuu siihen, että olisi kohtuutonta veloittaa maksua puhelun ulkomaille ohjauksesta soittajalta, koska soittaja ei (välttämättä) tiedä puhelun vastaanottajan olevan ulkomailla.

Aivan samaa perustelua Amerikan Yhdysvalloissa käytetään siihen, että siellä matkapuhelimen käyttäjä maksaa vastaanottomaksua kotimaassaankin, mutta siihen syynä on se tosiasia, että toisin kuin kaikkialla muualla maailmassa, USA:ssa ei ole erityisiä matkapuhelinnumeroita, vaan siellä kotipuhelimen numeron voi sellaisenaan siirtää matkapuhelimen numeroksi. Siellä tuo kotimaan vastaanottomaksu siis perustuu siihen, että soittaja luulee soittavansa kotipuhelimeen, ja siten soittajaa myös laskutetaan kotipuhelimeen soittamisesta.

EU:n tavoitteenahan oli alentaa tai poistaa vastaanottomaksuja silloin, kun puheluun vastataan toisessa EU -maassa.

Miten tuossa hankkeessa lopulta kävi?

Muuttuiko matkapuhelimeen vastaaminen toisessa EU -maassa kokonaan ilmaiseksi, vai jäikö voimaan tuo alennettu (mutta silti suurempi kuin nolla) vastaanottomaksu ?

EU:n ulkopuolellahan mitää muutosta ei ole tapahtunut, vaan (suomalaiseen) matkapuhelimeen vastaaminen voi olla varsin kallista touhua !

Kuluttajan asiaahan ajaisi parhaiten se, että myös vastaanottomaksun voisi kilpailuttaa, eli voisi valita sen, minkä operaattorin ulkomaanpuhelupalvelua hyödyntäen puhelu ulkomaille siirtyy, jos matkapuhelimeen vastataan ulkomailla.

Niin kauan kun ei voi kilpailuttaa, niin operaattorit rahastavat tuolla, mitä haluavat !

Samoin soitonsiirto ulkomaille ei ikävä kyllä kuulu kilpailutuksen piiriin, vaan kun aktivoit soitonsiirron, niin jos kohdenumero on ulkomainen, siirto menee aina oman operaattorin hinnaston mukaan, ja siirtokomennon mahdollisesti sisältämät operaattoritunnukset jätetään huomiotta, eli niillä ei ole vaikutusta siirretyn puhelun hintaan.

EU:ssa tietyt tahot (erityisesti Euroopan unionin tietoyhteiskuntakomissaari Viviane Reding vuodelta 2008) ovat pyrkineet saamaan vastaanottomaksua voimaan kaikkiin puheluihin ja virheellisesti argumentoineet vastaavasta USA:n vastaanottomaksusta, ja jättäneet ottamatta huomioon sen, että USA:ssa ko maksu perustuu siihen, että kotipuhelinnumeron voi sellaisenaan siirtää matkapuhelimen numeroksi. JOS USA:ssa olisi erillinen matkapuhelinnumerointi kuten Suomessa ja useimmissa muissakin maissa on, ei ko. kotimaan vastaanottomaksulle olisi USA:ssakaan mitään tarvetta.
Viviane Redingin argumentti on siis virheellinen, tosin en tiedä, johtuuko se tietämättömyydesta (joka toki tuossa asemassa olevalta on ammattitaidottomuutta) vai tahallisesta tarkoituksesta edistää tiettyä poliittista agendaa, eli pyrkiä aiheuttamaan puhelimenkäyttäjille lisää maksettavaa ja vastaavasti operaattorien osakkeenomistajille ja toimitusjohtajille lisätuloja.

1

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe