Micra vaihtoon uudempaan

Olisiko palstallisilla ehdotusta mitä tekisin Nissan Micrani suhteen. Ikää on 13 vuotta, kilometrejä 240’000 ja nyt näyttäisi olevan edessä ainakin vaihteiston uusiminen. Lisäksi moottorin etutiiviste vuotaa ja starttimoottori pitäisi uusi (ei käynnisty jotka kymmenes kerta, etenkään lämpimänä). Itse en konepellin alle vapaaehtoisesti edes vilkaise korjaustöistä puhumattakaan.
Eli näkyvissä on arviolta 1000 euron korjaukset ja Micran arvo tulisi myös remontin jälkeen olemaan luultavasti sama 1000 euroa.
Mitä tehdä?
4287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

muilla korjauttaa tuossa vaiheessa. Vaihteistoa tuskin tarvitsee vaihtaa, mutta moottori on todennäköisesti aika lailla loppuun ajettu.
Vaihdossahan siitä muodollisesti jotakin hyvitetään, mutta saman voi saada käteisalennuksena ilman vaihtoautoa.
Jos se menee myyntiin hyvin edullisesti, lähetä hintatietoa osoitteeseen [email protected]

Äänestä

Startti on helppo vaihtaa itsekin (tai ei kallista teettää muuallakaan) ja itse osa maksoi tehdaskorjattuna 390 mk ja purkamot myy arvatenkin puoleen hintaan tuosta. Sama startti käy ainakin Cherryyn, eli on niitä liikenteessä.

Vaihdelaatikossa jos vaihteet putoaa päältä, niin kyllähän sen katsastusmies hylkää. www.varaosahaku.fi:ssä näytti olevan hinnat luokkaa 250 euroa. Öljyt voisit kuitenkin koettaa vaihdattaa?

Öljyvuodot pitää vain kestää :-). Itsellä -88 ja 214 tmk mittarissa. Öljyä kuluu ja ruostetta pukkaa, mutta edelleen vie mainiosti paikasta toiseen.

Äänestä

pääkaupunkiseudun Autokeskuksilla on kampanja, jossa katsatetusta autosta saa hyvitystä 1600 € vaidossa uuteen Micraan. Sama summa riittää myös rahoituksen käsirahaksi. www.autokeskus.fi

Äänestä
  • On Autokeskus muistanut minuakin tarjouksellaan. En kuitenkaan pidä uuden auton ostamasta omiin tarpeisiini järkevää. Ajan aika vähän, ehkä 10’000 km/vuosi.
    Tuolla kilometrimäärällä ei uutta autoa kannata hankkia. Se menettää arvoaan suhteettoman paljon ikään liittyen verrattuna kilometreihin eli kulumiseen. Olen päätyässä käytettyyn, en uuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kolmas omistaja kirjoitti:

Olisiko palstallisilla ehdotusta mitä tekisin Nissan Micrani suhteen. Ikää on 13 vuotta, kilometrejä 240’000 ja nyt näyttäisi olevan edessä ainakin vaihteiston uusiminen. Lisäksi moottorin etutiiviste vuotaa ja starttimoottori pitäisi uusi (ei käynnisty jotka kymmenes kerta, etenkään lämpimänä). Itse en konepellin alle vapaaehtoisesti edes vilkaise korjaustöistä puhumattakaan.
Eli näkyvissä on arviolta 1000 euron korjaukset ja Micran arvo tulisi myös remontin jälkeen olemaan luultavasti sama 1000 euroa.
Mitä tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu