Laittakaa niihin tuning-autoihin vielä la-piiskat katolla ja sisälle la-radio niin kuin oli -80luvulla ja osin vielä -90 luvulla. Kännykät kun tuli niin katosi la-radiota autoista.
Oli kiva huudella kylillä kavereille missä ajelette. Helpompaa ja nopeampaa kuin näpytellä Whatsapp viestejä.
Uusia LA-radioita myy mm. Utec Oy ja RXTX-tuote.
Antenniksi Sirio 5000turbo
Piiskat katolle
4
988
Vastaukset 4
- Anonyymi
Mulla on juuri tuo piiska farkun katolla. Kaverilla myös. Mulla radiona faijan vanha Mocoma59s. Teho 4-5wattia mut apuna 100W vahvari (laiton kuulemma käyttää😁)
Kaverin kans pisin yhteys autosta autoon 70km!- Anonyymi
Noita käytettyjä la-puhelimia saa muutamalla kympillä.
LA-harrastajia Suomessa on paljonkin, suurin osa niitä jotka tuota harrastaneet jo kasari-vuosina. Nykyään tullut FM ja AM moden rinnalle SSB joka kantaa vielä pidemmälle ja lähetysteho saa olla 12W PEP tehoa eli piikki tehoa eikä kohisee niin paljon kuin FM.
Ennen oli Datsunin katolla piiska, lähes kaikilla oli, varmaan yli kolmekymmentä autoa oli omalla paikkakunnalla silloin kun ajettiin rinkiä ja huudeltiin kanaville. - Anonyymi
Tuo 70km on kyllä jo aika hyvin..keskimäärin 30-40km jos potkua vähän enemmän kuin se 5W mut kyllä 5Watillakin 10-20kilsaa pääsee.
- Anonyymi
Joo nyky retrobuumissahan tämäkin vois toimia. Puhuminen länkyssä ei maksa mitään ja älytöntä onkin soittaa viereiseen tai edellä ajavaan autoon. Myöskin on muistissa tilanteita jossa huudettiin länkkyyn tulemaan avaamaan ovi ym näppärää. Espoossa oli 80-luvulla tiettävästi pizzeria josta pystyi tilaamaan länkyllä. Miten estettiin oharit jäi epäselväksi vai pystyikö vaan ennen luottamaan kun avohoito ei ollut heitteillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510