Yhdistyksellämme on säännöissä normaali kohta lahjoitusten ja testamenttien vastaanottamisesta ja rahankeräysten järjestämisestä luvan saatuaan.
Varmistelen, oliko niin, että yksityinen voi lahjoittaa yhdistykselle rahaa tai testamentata omaisutta ilman, että tarvitaan voimassa olevaa rahankeräyslupaa? Yhdistyksen tilinumeron saa tietysti sihteeriltä kysymällä. Julkisesti ei tilinumeroa voi levitellä, muuten se tulkitaan helposti rahankeräykseksi.
Tarvitaanko yksityisen lahjoituksen tai testamentin vastaanottamiseen rahankeräyslupaa?
3
224
Vastaukset
- Anonyymi
Yllättäen tuleva lahjoitus on mahdollista vastaanottaa, mutta sen tulee olla yllättävä, satunnainen ja vastikkeeton. Minkäänlaista pyyntöä ei saa olla. Testamentti on selvästi sellainen. Verottajalle kannattaa kertoa, jos summa on tavallisesta poikkeava. Kysyin melkein vastaavaa sivustolta asialista.net ja näin vastattiin. Meillä säännöissä on testamentti, mutta ei mainita muuta lahjoitusta. Saatiin lahjaksi kokoelma, joka myytiin ja siitä tuli enemmän kuin yksi vuosibudjetti.
- Anonyymi
Luin jostain, että paikallislehden synttärihaastattelun yhteydessä voi päivän sankari mainita, että muistamiset voi ohjata tietyn yhdistyksen tukemiseen ja yhdistyksen tilinumeron voi mainita siinä yhteydessä. Tätä ei katsottaisi keräykseksi.
- Anonyymi
Jos päivänsankari ei ole itse yhdistyksen vastuuhenkilö. Jos on voi mennä keräyksen puolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1297676Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?937244Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit307170Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t66340Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736321Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465458Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa705313Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475180Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv194985