KISSAN KILPIRAUHASEN LIIKATOIMINTA

Anonyymi

Hei!
Meidän kissalla todettiin tällä viikolla kilpirauhasen liikatoiminta ja saatiin Tyrazol 5mg lääkettä 1/4 tabl/pv. Nyt on syöty 2 päivää ja tänään kolmantena päivänä kissasta tuli ruokahaluton. Ei ole edes lääkettä ottanut. Ei syö edes lihaa , joka on ollut tähän asti himo.
Kakki on oudon pehmeää, leviää eli vatsa jotenkin sekaisin. Muuten vielä olemukseltaan jotenkin suhtkoht normi.
Te, joilla on kokemusta tästä taudista ja sen hoidosta, kertokaa mitä tässä on nyt mahdollisesti odotettavissa. Onko tämä nyt lopun alkua. Miten olette kokeneet tämän ajan?
Kuinka kauan teidän kissat on olleet syömättä...ja onko kikkoja miten juksata kissa syömään....
Auttakaa...

6

373

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, toivottavasti oireet on menneet jo parempaan suuntaan. Mun kissalla alkoi sama loppuelämän lääkeshow, ja tässä viimeisen neljän kuukauden aikana on ollut jos jonkinmoista muutosta kissassa... Milloin ollut väsyneitä kausia, milloin ruokahaluttomuutta... Olen ymmärtänyt, että keholla menee aikansa ottaa lääke osaksi toimintaa, lääke vaikuttaa niin moneen asiaan elimistössä... Kuhan saat sen päivittäin syömään, se on tärkeää. Kysäise lääkärin näkemys, jos oireet jatkuvat.
      Itse olen antanut laktoositonta kermaviiliä, muutaman katkaravun tai leikkelettä, jos on oikein huonosti syönyt. Miamorilla on sellaisia vitamiinijuomaliemiä, maistuisi ojan ne... Yleensä joku mieliherkku löytyy kun maksussa kurnii...

      • Anonyymi

        No nyt on syöty tyrazolia melkein 3 viikkoa. Aamulla annan1/4 tabletin olympiajuuston seassa, se on kissan " herkkupala lisukkeineen". Yhden kerran löysi lääkkeen ja tiputti pöydälle joten laitan annoksen vielä kahtia.
        Syö aika hyvin toistaiseksi. Tiistaina poistettiin kaksi hammasta ja on siitä toipumassa. Possun kieltä ja sydäntä saa joka päivä ja mustista ja mirristä ostettua kana-kalkkuna ja possu-kana täysliharavintoa vuoronperään. Toistaiseksi on aika normi. Kerran viikossa on nyt oksentanut. Tänään jopa ruoan pois,mutta syö sitten jonkin ajan päästä. Saa nähdä miten menee jatkossa.
        Nyt naksut vielä pois ens lauantaihin asti koska ikenet on vasta toipumassa.....


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No nyt on syöty tyrazolia melkein 3 viikkoa. Aamulla annan1/4 tabletin olympiajuuston seassa, se on kissan " herkkupala lisukkeineen". Yhden kerran löysi lääkkeen ja tiputti pöydälle joten laitan annoksen vielä kahtia.
        Syö aika hyvin toistaiseksi. Tiistaina poistettiin kaksi hammasta ja on siitä toipumassa. Possun kieltä ja sydäntä saa joka päivä ja mustista ja mirristä ostettua kana-kalkkuna ja possu-kana täysliharavintoa vuoronperään. Toistaiseksi on aika normi. Kerran viikossa on nyt oksentanut. Tänään jopa ruoan pois,mutta syö sitten jonkin ajan päästä. Saa nähdä miten menee jatkossa.
        Nyt naksut vielä pois ens lauantaihin asti koska ikenet on vasta toipumassa.....

        Ja just kun sain tän kirjoitettua, niin oksensi ruoat ulos....😔terv: ap


    • Anonyymi

      Lopetti syömisen. Lopetettiin lääkkeenanto. Ruokailut oli jatkossa 2 h välein / 24 h ja suostui syömään vain raakaravintoa ja tuoretta tietty.

    • Anonyymi

      Minun kissalla oli, siis oli, kilpirauhasen liikatoiminta. Hankalaan tablettirumbaan en alkanut. Liikatoiminta hoidettiin radiojodilla kerralla pois yli vuosi sitten. Kissa on nyt terve ja kilpirauhasarvot normaalit.

    • Anonyymi

      Ei kissa lääkettä ota. Lääke on pantava kissan suuhun.
      Proseduuri on seuraava: Otat kissan tukevasti syliin vasemmalle. Oikeassa kädessä pidät etusormen ja peukalon välissä pilleriä ja samalla avaat kissan suun aivan auki sillä oikealla kädellä. Työnnät pillerin syvälle poskeen. Suu kiinni, hieronta leuan alta ja kissa nielaisee pillerin. Kiitospalaksi kissan suurinta herkkua.

      Ajan mittaan homma alkaa sujua helposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      871
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      828
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      706
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      539
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      523
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe