Hei!
Meidän kissalla todettiin tällä viikolla kilpirauhasen liikatoiminta ja saatiin Tyrazol 5mg lääkettä 1/4 tabl/pv. Nyt on syöty 2 päivää ja tänään kolmantena päivänä kissasta tuli ruokahaluton. Ei ole edes lääkettä ottanut. Ei syö edes lihaa , joka on ollut tähän asti himo.
Kakki on oudon pehmeää, leviää eli vatsa jotenkin sekaisin. Muuten vielä olemukseltaan jotenkin suhtkoht normi.
Te, joilla on kokemusta tästä taudista ja sen hoidosta, kertokaa mitä tässä on nyt mahdollisesti odotettavissa. Onko tämä nyt lopun alkua. Miten olette kokeneet tämän ajan?
Kuinka kauan teidän kissat on olleet syömättä...ja onko kikkoja miten juksata kissa syömään....
Auttakaa...
KISSAN KILPIRAUHASEN LIIKATOIMINTA
6
307
Vastaukset
- Anonyymi
Hei, toivottavasti oireet on menneet jo parempaan suuntaan. Mun kissalla alkoi sama loppuelämän lääkeshow, ja tässä viimeisen neljän kuukauden aikana on ollut jos jonkinmoista muutosta kissassa... Milloin ollut väsyneitä kausia, milloin ruokahaluttomuutta... Olen ymmärtänyt, että keholla menee aikansa ottaa lääke osaksi toimintaa, lääke vaikuttaa niin moneen asiaan elimistössä... Kuhan saat sen päivittäin syömään, se on tärkeää. Kysäise lääkärin näkemys, jos oireet jatkuvat.
Itse olen antanut laktoositonta kermaviiliä, muutaman katkaravun tai leikkelettä, jos on oikein huonosti syönyt. Miamorilla on sellaisia vitamiinijuomaliemiä, maistuisi ojan ne... Yleensä joku mieliherkku löytyy kun maksussa kurnii...- Anonyymi
No nyt on syöty tyrazolia melkein 3 viikkoa. Aamulla annan1/4 tabletin olympiajuuston seassa, se on kissan " herkkupala lisukkeineen". Yhden kerran löysi lääkkeen ja tiputti pöydälle joten laitan annoksen vielä kahtia.
Syö aika hyvin toistaiseksi. Tiistaina poistettiin kaksi hammasta ja on siitä toipumassa. Possun kieltä ja sydäntä saa joka päivä ja mustista ja mirristä ostettua kana-kalkkuna ja possu-kana täysliharavintoa vuoronperään. Toistaiseksi on aika normi. Kerran viikossa on nyt oksentanut. Tänään jopa ruoan pois,mutta syö sitten jonkin ajan päästä. Saa nähdä miten menee jatkossa.
Nyt naksut vielä pois ens lauantaihin asti koska ikenet on vasta toipumassa..... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No nyt on syöty tyrazolia melkein 3 viikkoa. Aamulla annan1/4 tabletin olympiajuuston seassa, se on kissan " herkkupala lisukkeineen". Yhden kerran löysi lääkkeen ja tiputti pöydälle joten laitan annoksen vielä kahtia.
Syö aika hyvin toistaiseksi. Tiistaina poistettiin kaksi hammasta ja on siitä toipumassa. Possun kieltä ja sydäntä saa joka päivä ja mustista ja mirristä ostettua kana-kalkkuna ja possu-kana täysliharavintoa vuoronperään. Toistaiseksi on aika normi. Kerran viikossa on nyt oksentanut. Tänään jopa ruoan pois,mutta syö sitten jonkin ajan päästä. Saa nähdä miten menee jatkossa.
Nyt naksut vielä pois ens lauantaihin asti koska ikenet on vasta toipumassa.....Ja just kun sain tän kirjoitettua, niin oksensi ruoat ulos....😔terv: ap
- Anonyymi
Lopetti syömisen. Lopetettiin lääkkeenanto. Ruokailut oli jatkossa 2 h välein / 24 h ja suostui syömään vain raakaravintoa ja tuoretta tietty.
- Anonyymi
Minun kissalla oli, siis oli, kilpirauhasen liikatoiminta. Hankalaan tablettirumbaan en alkanut. Liikatoiminta hoidettiin radiojodilla kerralla pois yli vuosi sitten. Kissa on nyt terve ja kilpirauhasarvot normaalit.
- Anonyymi
Ei kissa lääkettä ota. Lääke on pantava kissan suuhun.
Proseduuri on seuraava: Otat kissan tukevasti syliin vasemmalle. Oikeassa kädessä pidät etusormen ja peukalon välissä pilleriä ja samalla avaat kissan suun aivan auki sillä oikealla kädellä. Työnnät pillerin syvälle poskeen. Suu kiinni, hieronta leuan alta ja kissa nielaisee pillerin. Kiitospalaksi kissan suurinta herkkua.
Ajan mittaan homma alkaa sujua helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443