Milloin hankit digikameran ensimmäistä kertaa?

Anonyymi

Milloin hankit digikameran tai sait sellaisen ensimmäistä kertaa?

6

1124

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Firma osti minulle Canon EOS-1D rungon muistaakseni alkuvuodesta 2002. Resoluutio oli vain 4,7 MPix ja olin epäluuloinen. Testikuvat kuitenkin todistivat, että kameran ottamat kuvat olivat suunnilleen yhtä teräviä kuin normaalisti käytetty Fujicrome Astia 100 ASA diafilmi skannattuna. Välitön hyöty oli kuitenkin värilämpötilojen naksahtaminen kohdilleen ja lehteen painetut kuvat tulivat välittömästi paremman näköisiksi. Tasaisissa pinnoissa kohina myös hävisi ja kohta lakkasin käyttämästä 120 rullafilmiäkin, kun siitä saatava etu alkoi olla mitätön.

    • Anonyymi

      Firmalla, jossa työskentelin vuosituhannen vaihteessa, oli Agfan ePhoto 1280. Käytin kameraa ajoittain. Yhden megan kenno. Jälki oli melko karkeaa, mutta tasapainoista. Hämäräkuvausominaisuudet filmiin verrattuna melko hyvät.

      En vielä innostunut digikuvauksesta, joten jatkoin filmille kuvaamista järkkärillä. Vuonna 2006 ostin sitten Panasonic Lumix FZ7:n. 12-kertainen optinen zoomi, myös digitaalinen etsin, kuuden megan kenno. Erittäin positiivinen kokemus, pikselimäärä sopiva näin pieneen kennoon. Palvelee yhä taskuunkin mahtuvana matkakamerana.

      Myöhemmin olen ostanut käytettyjä digijärkkäreitä, joissa olen voinut käyttää myös filmiajalta periytyviä objektiivejä. Tällä hetkellä tuorein runko on Canon EOS 6D.

    • Anonyymi

      Noin vuonna 2010 ostin uutenakin halvan Olympus-merkkisen halpadigipokkarin, FE- jotain.

      Oli hyvin huono kamera ja möinkin pian pois. Reviewin mukaan kys. kameramalli on niin liukas ettei pysy edes käsissä. Olen samaa mieltä.

      Tilalle hankin Canonin Digital Ixus 430:n. Oli vanhempi kamera mutta parempi.

    • Kesäkuussa 2005 ostin Canon Digital Ixus 30:n ja 256 megatavun kortin, jolle sai 270 kuvaa tai videota parhaalla laadulla 2 minuuttia.

      • Anonyymi

        Tästä tuli mieleen eka ulkomaan keikka EOS-1D digirungon kanssa, Ruotsiin. Kortti oli 256 megaa ja sille mahtui suunnilleen 75 kuvaa. Eli koko parin päivän keikka piti saada mahtumaan "kahdelle rullalle" vanhan liiton laskutavan mukaan. No mahtuihan se, kun huonot ruudut saattoi poistaa saman tien. Oi niitä aikoja. Nyt kamerat ruuttaisivat moisen kortin täyteen 1/4 sekunnissa. En muista, että olisin poistanut korteilta kuvia yli kymmeneen vuoteen, koska niihin mahtuu, ja laukussa on aina lisää kortteja.


    • Anonyymi

      Vuonna 1999 sain ekan digikameran. se oli nikonin kompakti, mutta en muista sen mallia. vuoden 2005 paikkeilla ostin digi järkkärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      578
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe