Milloin hankit digikameran ensimmäistä kertaa?

Anonyymi

Milloin hankit digikameran tai sait sellaisen ensimmäistä kertaa?

6

1099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Firma osti minulle Canon EOS-1D rungon muistaakseni alkuvuodesta 2002. Resoluutio oli vain 4,7 MPix ja olin epäluuloinen. Testikuvat kuitenkin todistivat, että kameran ottamat kuvat olivat suunnilleen yhtä teräviä kuin normaalisti käytetty Fujicrome Astia 100 ASA diafilmi skannattuna. Välitön hyöty oli kuitenkin värilämpötilojen naksahtaminen kohdilleen ja lehteen painetut kuvat tulivat välittömästi paremman näköisiksi. Tasaisissa pinnoissa kohina myös hävisi ja kohta lakkasin käyttämästä 120 rullafilmiäkin, kun siitä saatava etu alkoi olla mitätön.

    • Anonyymi

      Firmalla, jossa työskentelin vuosituhannen vaihteessa, oli Agfan ePhoto 1280. Käytin kameraa ajoittain. Yhden megan kenno. Jälki oli melko karkeaa, mutta tasapainoista. Hämäräkuvausominaisuudet filmiin verrattuna melko hyvät.

      En vielä innostunut digikuvauksesta, joten jatkoin filmille kuvaamista järkkärillä. Vuonna 2006 ostin sitten Panasonic Lumix FZ7:n. 12-kertainen optinen zoomi, myös digitaalinen etsin, kuuden megan kenno. Erittäin positiivinen kokemus, pikselimäärä sopiva näin pieneen kennoon. Palvelee yhä taskuunkin mahtuvana matkakamerana.

      Myöhemmin olen ostanut käytettyjä digijärkkäreitä, joissa olen voinut käyttää myös filmiajalta periytyviä objektiivejä. Tällä hetkellä tuorein runko on Canon EOS 6D.

    • Anonyymi

      Noin vuonna 2010 ostin uutenakin halvan Olympus-merkkisen halpadigipokkarin, FE- jotain.

      Oli hyvin huono kamera ja möinkin pian pois. Reviewin mukaan kys. kameramalli on niin liukas ettei pysy edes käsissä. Olen samaa mieltä.

      Tilalle hankin Canonin Digital Ixus 430:n. Oli vanhempi kamera mutta parempi.

    • Kesäkuussa 2005 ostin Canon Digital Ixus 30:n ja 256 megatavun kortin, jolle sai 270 kuvaa tai videota parhaalla laadulla 2 minuuttia.

      • Anonyymi

        Tästä tuli mieleen eka ulkomaan keikka EOS-1D digirungon kanssa, Ruotsiin. Kortti oli 256 megaa ja sille mahtui suunnilleen 75 kuvaa. Eli koko parin päivän keikka piti saada mahtumaan "kahdelle rullalle" vanhan liiton laskutavan mukaan. No mahtuihan se, kun huonot ruudut saattoi poistaa saman tien. Oi niitä aikoja. Nyt kamerat ruuttaisivat moisen kortin täyteen 1/4 sekunnissa. En muista, että olisin poistanut korteilta kuvia yli kymmeneen vuoteen, koska niihin mahtuu, ja laukussa on aina lisää kortteja.


    • Anonyymi

      Vuonna 1999 sain ekan digikameran. se oli nikonin kompakti, mutta en muista sen mallia. vuoden 2005 paikkeilla ostin digi järkkärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe