Ettei kaikilta mene veroja. Kyllä menee
Väittäkäkö arvoisat kansalaiset
Anonyymi
872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moni tuskin tulee edes ajatelleeksi että veroa menee myös paskalla käynnistä, vessapaperista menee ainakin alvi.
Myös nakki sämpylästä
"Moni tuskin tulee edes ajatelleeksi että veroa menee myös paskalla käynnistä, vessapaperista menee ainakin alvi."
Vessapaperista maksetaan myyntihintaan sisältyvää veroa silloin, kun kyseistä tuotetta kaupasta ostaa. Ei siis siinä vaiheessa, kun asioi vessassa.
Pitää osata erottaa käsitteet toisistaan. Veroja peritään kaikilta. Nettoveronmaksaja sen sijaan voi olla vain silloin, jos maksaa veroja enemmän kuin saa tulonsiirtoja.
Jos tarkkoja ollaan, niin vain yritykset ja yksityisellä sektorilla työskentelevät henkilöt tuovat rahaa kansantalouden kiertokulkuun. Tulonsiirroilla elävät sekä julkisella sektorilla työskentelevät kuluttavat heiltä kerättyä veropottia, vaikka paperilla "maksavatkin" veroja siinä missä muutkin tulonsaajat.
Jos halutaan tehdä asiasta vieläkin monimutkaisempi niin että olisi varmasti nettoveronmaksaja niin tuon yksityisen pitää tehdä sellaisia palveluja tai hyödykkeitä jotka menevät joko vientiin tai kulutukseen yksityissektorille eikä yrityksen pidä saada yritystukia. Aika harva meistä loppujen lopuksi on nettoveronmaksaja, ja mitä helvetin väliä sillä muutenkaan on kun se että on olevinaan nettoveronmaksaja ei oikeuta mihinkään.
Lisäksi tulee huomioida, olisiko henkilö saavuttanut nykyisen ansiotulotasonsa yhteiskunnassa, jossa ei olisi ollut aiemmin maksettujen verotulojen turvin rahoitettua terveydenhuoltoa sekä koulutusjärjestelmää yms.
Se, että maksaa sillä hetkellä enemmän veroja, kuin saa suorina tulonsiirtoina yhteiskunnalta, ei tee vielä kenestäkään nettoveronmaksajaa.
Aika moni on nettoveronmaksaja, koska tuloveron lisäksi menee helkkaristi muitakin veroja, esim. autoilevaa verotetaan todella rankasti (josta vain murto-osa palautuu maantieliikenteen hyväksi), samoin tupakoitsijaa. Kaikessa, mitä ostat kaupasta on veroa. Enemmistö palkkaa saavista ja yrittäjistä maksaa vuosittain huomattavasti enemmän veroja kuin kuluttaa yhteiskunnan tarjoamia palveluita, esim. lääkärikäynnit hoituvat työterveydessä eikä julkisella puolella.
Turha rehvastella verojen maksulla.
Minulla viime vuonna
Tulovero 0,00€
Pääomavero 0,90€
Kiinteistövero 6,18€
Perintöveropäätös lokakuussa 0,00€
Kun pääomavero ja kiinteistövero jäivät alle kympin niin ei tarvinnut maksaa ollenkaan