Katselin aikani kuluksi "100 taalan russakka hotellissa" uutta 2021 "Expat" galluppia ja siinä on tapahtunut suuria muutoksia koskien minne on "Valkoisen Länsimaalaisen" paras mennä eläkkeelle.
59 maan listassa on huomioitu turvallisuus. elintaso, maan kalleus elää, korruptio, kulkuyhteydet jne.
Lista parhaasta pahimpaan;
1. Taiwan 2. Mexico 3. Costa Rica 4. Malaysia 5. Portugal 6. New Zealand 7. Australia 8. Ecuador 9. Canada 10. Vietnam
Muita kiinnostavia ja Yllätyksiä;
14. Thailand 16. Spain 25. France 32. Romania 34. USA 36. Germany 38. Norway 39. FINLAND 49. Sweden
Häntä pää; 52. Turkey 56. Russia 58. Italy ja pahin 59. Kuwait
Tuo Taiwan on ollut mielessä pongata ennen kuin Kiina ottaa sen kuten otti Hong Kong'in. Tapasin Saigonissa monta Taiwanilaista ja he sanoivat "uhka on kova ja pahalta näyttää". Kiinan mahti vaan kasvaa.
Suosikkini Costa Rica on yhä korkealla. Samoin Vietnam nostaa asemaansa ja allekirjoitan sen hyvänä maana tulevaisuudessa. Suuntaan sinne taas kun maa aukeaa ja Corona helpottaa.
Thailand 14sta, ei paha valinta.
Malaysian korkeat pisteet on yllätys! En tunne yhtään sen oloja.Onko yhtään "Tapsaa" antamaan infoa? Alkaa kiinnostaa.
59 maan listassa on huomioitu turvallisuus. elintaso, maan kalleus elää, korruptio, kulkuyhteydet jne.
Lista parhaasta pahimpaan;
1. Taiwan 2. Mexico 3. Costa Rica 4. Malaysia 5. Portugal 6. New Zealand 7. Australia 8. Ecuador 9. Canada 10. Vietnam
Muita kiinnostavia ja Yllätyksiä;
14. Thailand 16. Spain 25. France 32. Romania 34. USA 36. Germany 38. Norway 39. FINLAND 49. Sweden
Häntä pää; 52. Turkey 56. Russia 58. Italy ja pahin 59. Kuwait
Tuo Taiwan on ollut mielessä pongata ennen kuin Kiina ottaa sen kuten otti Hong Kong'in. Tapasin Saigonissa monta Taiwanilaista ja he sanoivat "uhka on kova ja pahalta näyttää". Kiinan mahti vaan kasvaa.
Suosikkini Costa Rica on yhä korkealla. Samoin Vietnam nostaa asemaansa ja allekirjoitan sen hyvänä maana tulevaisuudessa. Suuntaan sinne taas kun maa aukeaa ja Corona helpottaa.
Thailand 14sta, ei paha valinta.
Malaysian korkeat pisteet on yllätys! En tunne yhtään sen oloja.Onko yhtään "Tapsaa" antamaan infoa? Alkaa kiinnostaa.
Vastaukset 160
Vanhimmat
Taiwaniin muutto vaatii kiinan kielen osaamista. Englannin käyttö saarella aika niukkaa.
Oletko käynyt Taiwanissa, minä olen.
Ihmettelenkin mllä perusteilla tuon väitteesi esität.
Olen käynyt. Turistikohteissa pärjää englanniksi, samoin jotkut nuoret osaavat hyvin.
Omituinen väite!
Taiwaissa puhutaan Singaporen (ja Hong Kong'in) jälkeen eniten englantia. Lapset oppivat sitä alaluokilta alkaen. Suurin osa nuorista osaa jo, kuten kaikki tapaamani Vietnamissa.
"Taiwanese people often start learning English as early as preschool and continue learning into university. So besides some older people, most Taiwanese people can speak at least basic English."
He jopa tulevat tekemään englannista toisen virallisen kielen vuoteen 2030 mennessä!
"The administration aims to make Taiwan fully bilingual by 2030."
Kun kinuskit liittävät itseensä lisäalueita, toteutetaan liitosalueella kultturivallankumous. Ulkomaiset agentit eli ulkomaankieliä puhuvat pääsevät leireilemään.
Pysy vaan Niuvassa, ovethan onkin lukossa
Magneettipaita pukee amaliaakin
Gallupit+pitäisi+aina+suhteuttaa+äänestysmaan+väkilukuun.+
Jos+esimerkiksi+kiinalaisista+5%+on+sitä+mieltä+paska+on+hyvää,+niin+siinä+ei+auta+vaikka+100%+suomalaisista+sanoisi+sen+olevan+pahaa.
5%+kiinalaisista+kun+on+70+miljoonaa+ihmistä+ja+suomalaisia+on+vain+5,5+miljoonaa.+Siispä+paska+on+hyvää.
Voi+olla+melkoisia+näkemyseroja+siinä+mitä+maata+pitää+parhaana+vaikkapa+aussi+kuin+mitä+norjalainen.+Veikkaan+että+kummatkin+äänestäisi+omaa+maataan+keskimäärin+eniten.
Osa+suomalaisista+halajaa+lämpöön,+osa+asuisi+mieluiten+puulla+lämmitettävässä+hirsimökissä+Lapissa,+osa+savolaisen+järven+rannassa+ja+osa+Helsingissä.
Makuja+on+monia.
T+2010
Onko Qallubbia Eedenistä, mikä väkiluku?
Niin+se+on+että+100%+kanoista+on+sitä+mieltä+että+kettu+on+ihan+paska+kämppäkaveri.
Tuolla perusteita miksi se ei ainakaan ole thaimaa
https://thaimaansuomalainen.com/miksi-laatuturismi-on-kaakkois-aasialle-korkeintaan-kaukainen-haave/
Sata vuotta sitten maa, jossa oli toivoa ja joka veti puoleensa, oli VENÄJÄ !
Sinnehän muutettiin jopa amerikasta saakka, muutkin kuin tsuhnat.
Paras maa mennä eläkkeelle on hua hin, vuokrata sieltä halpa betonikorsu ja maleksia siellä päivät pitkät suomi24 palstaa päivystäen.
Hei tuo on totta mutta kulut pitää maksaa itse, sinun kannattaa pysyä savossa siellä me veronmaksajat maksamme vuokrasi, lääkkeesi ja ruokasi, sinun täytyy vain matkailla palstalla.
Voin vakuuttaa että aivan varmasti olen nettomaksaja, ilman kelakorttia. Jokainen jolla on varaa asua 10 vuotta ulkomailla on varmasti nettomaksaja, toisin kun sinä suomen savossa, kaltaisesi on taas nettosaaja, kelalta.
Tarkoitatko nyt että, " jokaisella jolla on varaa asua thaimaassa vai jokaisella kenellä ei ole varaa asua suomessa?
Käsittääkseni suomi on kuitenkin elinkustannusten suhteen paljon kalliimpi maa kuin thaimaa?
voi olla, mutta thaimaassa kela ei kompensoi... kuopiossa.
Monikos noista oli LapuanLiikkeen MUILUTTAMIA ?
JA HYVÄSSÄ USKOSSA SINNE MUUTETTIIN, uskossa parempiin ja oikeudenmukaisiin oloihin.
Mitä Orpoa tuossa vätyskunnan kuselutunnilla kuuntelin, ei hän ehkä huutanut Sieg Hailia, vaan henki oli se, että myös Suomenkin on otettava sama asenne kuin Neukusta oppittiin, eli työleirejä tänne nyt pyrkijille, varat pois ja loppusijoitus Sandar moi moi.
Putinistit on jo sosialisoineet niiden rahat.
Ei muutakuin RAJAT KIINNI , LÄHETTÄKÖÖN NE SINNE TAKAS, MISTÄ ON NE TUONUTKIN !
Mitä ovat russakka hotellit.
Ainoat russakat olen nähnyt sotahistoriallisella VienanKarjalan matkalla Ladokan yläpuolella, korsumuseossa, vitriinissä.
Myrbergin sanoin, pysykää kotonanne, siinä on aitoa oikeaa viisautta enemmän kuin hallituksen ja thl mölötyksessä. Käytännöt vaihtelevat enemmän kuin Finskikään tietää.
Etpä ole polonen paljoakaan maailmaa nähnyt kommentista päätellen.
Keronen+puhuu+100%+asiaa!
Tuolla+perusteita+miksi+se+ei+ainakaan+ole+thaimaa
https://thaimaansuomalainen.com/miksi-laatuturismi-on-kaakkois-aasialle-korkeintaan-kaukainen-haave/
Hehheh, "laatu" mainittu niin numba innostuu Kerosen pakinasta. Siinä unohtuu keroselta se että se on keskiluokka joka tuo rahan Thaimaahan.
Rikkaita ei ole kuin yksi tuhansista eikä heidän tuoma raha riitä mihinkään kehittämiseen varsinkaan jos he haluavat hintojen pysyvän alhaalla.
Havaiji on "pikkusen" lähempänä jenkkejä kuin maapallon toisella puolella oleva Thaimaa. Silti Thaimaa on jenkkien suuressa suosiossa.
Tällä hetkellä Thaimaan farangi turisteista suurin osa on jenkkejä.
Mitäpä rahvas tekisi laadulla johon ei ole varaa?
Sitäpaitsi Pattaya tarjoaa jopa superrikkaille luksusta jos vaan kukkaron nyörejä löysää. Rantahuviloita omalla beachillä, 700 neliötä sisätilaa, viisi kylppäriä, 12 hengen henkilökunta 24/7 ja hintaan 50 tuhatta euroa yö.
Eikö riitä Keroselle vai pitäisikö tuo talo saada 500 bahtilla vai mitä hän oikein höpöttää? Rahalla saa privaa mutta pihi ei saa mitään.
Pattaya kartoittaa tavalliset turistit, juuri ne jotka tuo rahan jos aletaan hienostelemaan.
Muutenkin liikaa modernisoitunut jo nyt.
Hinta-laatu valikoima ja tarjonta on maailman parasta Pattayalla. Sen tietää kaikki paitsi Keronen ei näköjään tiedä. Maksa Keronen velkasi.
Tuosta Kerosen vaativaan makuun kiva villa. Ei ole kuin 75 tuhatta euroa kuukausi. Voipi pelailla vaikka tennistä. Ai niin unohdin että ne Kerosen rikkaat laatuturistit eivät suostu maksamaan noin paljoa.. ohoh sori..
https://www.villa-finder.com/en/pattaya/tamarind-estate
Eihän tossa ole kuin 15 makkaria.. Meillä Phuketissa paljon hienompi ja kohtuumiljoonajahti kuuluu hintaan ja jetit säädetyillä porpeleilla.
Sähkölentolauta vuokrataan erikseen. Savusaunassa voi tupakoida se ei haittaa kun siellä savuaa muutenkin laatu.
S, bhuketista Chang maihin
Onhan tuo vähän isompi kuin tämä Numballin vuokrahuvila, mutta itse tykkään enemmän kuitenkin Numban miljööstä ja pihapiiristä https://ibb.co/L0wYZgt
S
Vaikka+ole+ole+asiaan+mitenkään+vaikuttanut,+minut+taas+otettiin+esille+kauniisti,+joten+vastaan+kauniisti,+Keronen+on+100%+oikeassa+kirjoituksessaan,+ainoa+turistiryhmä+mitä+voimme+tänne+odottaa+on+perusjamppa+ja+niitäkin+niin+kauan+kun+hintataso+on+perusedullinen.
hehe+kirjoituksen+kirjoittaja+ei+edes+ymmärtänyt+mitä+Keronen+tuossa+kirjoituksessa+kertoi,+haave+ja+illuusio+matkailua+varakkailta,+on+täyttä+utopiaa,+jota+thaimaan+matkailuviranomaiset+yrittävät+maahan+ajaa,+että+perusjamppa+tuo+tähän+kauniiseen+maahan+liian+vähän+rahaa,+matkoillaan,+kun+tilanne+thaimaassa+on+kerrotunlainen+ainoa+vaihtoehto+on+perusjamppa,+niinkauan+kuin+se+on+halpaa+painotussanalla+halpa.
Kerosen+kirjoitus+on+hyvä+ja+asiallinen,+mutta+olisin+toivonut+että+olisi+ottanut+enemmän+kantaa+tieliikenteeseen+joka+on+iso+iso+iso+ongelma,+thaimaan+liikenne+kuolleisuus+on+maailman+korkeimpia,+ajotaidot+heikot+huono+autokoulujärjestelmä,+teiden+kunto+surkea.
BY+Numball+HHN+61v.+kohta.
Tuo paikka on yksi kauniimpia missä olen aikaani viettänyt, kannattaa mennä kokeilemaan jos on täälläpäin paikan nimi on check in pranburi, yksi hienompia uima-altaita mitä olen koskaan nähnyt.
By NumBall
Miksi päivystät tätä palstaa vuorokaudet ympäriinsä vuodesta toiseen?
Malesia on ihan hyvä ja yllättävän edullinenkin paikka. Saa myös olla muslimimiehellä monta vaimoa, osavaltiosta riippuu määrä.
Ei -muslimi saa ostaa ja juoda viinaa niin paljon kuin napa vetää ja vaikka keskellä katua.
Leidipoikia ei sen sijaan mies saa itsellään pitää, miesten välinen (kuten myös naisten välinen) on lailla kielletty. Siis näin niinkuin virallisesti. Epävirallisesti asia tietysti on ihan toisin.
Maassa on paljon intialaisia, kiinalaisia ja sitten näitä alkuperäisväestön jäseniä. Kielenä on malesian bahasa , joka on samantapainen kuin indonesian bahasa.
Ruokaa on tarjolla joka lähtöön ja hyvää. Edullistakin.
Jos tuntuu liian kuumalta ja saarilla pulikointi ei enää innosta, voi suunnata esimkerkiksi Cameron Highland:ille jossa kasvatetaan teetä vihanneksia vuoristossa. Suomalaisittain tietysti kesäkeli sielläkin.
Unohtui, englanti on yksi eniten käytetyistä kielistä jota melkein kaikki osaa. Bahasakaan ei ole paha oppia kun siinä ei oikein ole mitään "ääntämistä" suomalaiselle etenkin jos alkeista puhutaan. Kirjoitus normiaakkosilla.
Muslimius ei mitenkään erityisesti paista läpi normielämässä ja ei tosiaan ole yleisesti mikään tiukkapipomaa vaan sekoitus kaikenlaista hiihtäjää ja viheltäjää. Kaikille on tilaa. Jopa niitä leidareitakin näkee.
Ei vaikuta Bahamakaan huonolta. Suomalainen saa olla 3kk ilman viisumia, ilmasto viileämpi kuin Thaimaan ja kaikkea on kaikille. Asuessa veneen omistaminen miltei välttämätön.
1980 vakiintui lause
IT'S BETTER IN BAHAMAS
arvovaltainen Life Magazine oli tutkinut, missä on halvimmat huorat
Oma maa mansikka, muu maa mustikka. Revi siitä huumoria.
Mustikka on mansikkaa terveellisempi, kylmä fakta, ei se repimällä muuksi muutu
aloittaja hakee halbaa paikkaa mölötä, se löytyy vaikkapa Biafrasta.
Mansikkamaito on mustikkapiirakkaa parempaa.
Yhä edelleenkin: Euroopan Thaimaa eli Albania.
Durresiin kun menee, ei sieltä enää palaa, ainakaan Suomeen.
Alkoi kiinnostaa. Valitettvasti ovat roimasti yli asettamani "MAX PAINO" rajan....
Ovat Nro 3 EUssa.
https://albaniandailynews.com/news/level-of-obesity-among-women-albania-ranks-3rd-in-europe-
" Malesia on ihan hyvä ja yllättävän edullinenkin paikka. "
Onko Thaimaan rajalla olevat Pohjois Maleisian kaupungit Ok mennä tutustumaan paikallisiin naisiin?
Phuketista ei olisi pitkä matka.
George Town, Penangin saarella (Pulau Pinang) varmaan on hyvä paikka aloittaa malesian tutkiminen. Love Lanen kulmilla hengailee kaikenlaista porukkaa sisältäen paikallisia tyttöjä ja "tyttöjä". Halpoja guest houseja ja hotelleja on riittämiin.
Eikös se perssutien Nikko kampanjapäällikkö joutunut ongelmiin noilla seuduilla. Ministeriö osti koko kökköporukan vapaaksi miljoonilla ?
Ken sutta ulvoo, se sen myös saa.
Niikon kampanjapäällikköä epäiltiin epäharmonian ja vihamielisten tunteiden aiheuttamisesta, josta minimirangaistus on kaksi vuotta vankeutta ja maksimi viisi vuotta.
Pattikspoitten ei kannata tuonne mennä, jo pelkkä ulkonäkö, nääs-
niin. Myrperin ohjetta noudattaen, käännyttäkäät vain itseänne, saatta kirkkaimman kruunun !
Jos trikoot alkavat kastua, Pissaa lirahtelee alushousuihin, vaikka kuinka yrität jännittää lantionpohjaa piukaksi.
Liiallinen lantionpohjan lihasten jännittäminen juostessa tai treenatessa voi johtaa ylijännitystilaan, joka voi aiheuttaa muun muassa virtsankarkailua, paineen tunnetta alapäässä tai yhdyntäkipua. Mutta, Niuvankilju auttaa kaikkiin vaivoihin.
"George Town, Penangin saarella (Pulau Pinang) varmaan on hyvä paikka aloittaa malesian tutkiminen."
Kiitos vihjeestä!
Etsin sopivaa paikkaa tavata Thai ja Vietnam ystäviä heille helpossa paikassa ilman EUn nazi henkeä ja Aasialaisten syrjintää viisumeissa ym.
Voivat tulla tuonne ilman viisumia 30pv ajaksi.
George Town OLI ennen pandemiaa sellainen turismin kyllästyttämä kummajainen, Mantereella Buttewortissa oli sitten sitä aitoa Malesia-menoa. Siellä hutsut ja leikut vähemmän heiluivat lahkeessa, vaan kaikkea löytyi sieltäkin.
Kannattaa ottaa oppia suosikkilinnustaan.
Minne esim pressan suosikki meriharakka muuttaa, Pattayan Paratiisiin.
Luontoihmiset väittää, Talvehtii Länsi-Euroopan rannikoilla. Tuo ei pidä paikkaansa, menkööt katsomaan, Siaminlahdelle ovat alkaneet tulla enenevässä määrin.
Kyllä ne tietää, missä on hyvä.
tiedot perustuvat rengastukseen, eivät yksittäisten lintujen havainnointiin
”verijalkainen osterinpoimija” on meriharakan toinen nimi.
Sopii myös jokaiselle turistille, hehän syövät merenpohjan ja rantojen selkärangattomat eläimet kuten simpukat, kotilot, hietamadot ja nurmikoiden kastemadot ja hyönteiset.
sekä hiiret ja rotat, pois hengiltä otat, tai ihan sellaisenaan
Kuinka voi Mexiko olla numero 2?.
Suuri osa maasta huumekartellin hanskassa.
Ei kiitos!!
Kun on löytänyt usean danin sisäisen harmoonin karatesta kuten minä, niin ei ole hätäpäivää missään. Asenne ja arvo maailma huokuu ympärilleen harmonikkaa, aiheuttaen köyhissä maalaisissa outoja väristyksiä. Vartaloni aistikas linjakkuus ja kissamainen notkeus herättää huomiota kenessä vaan ja vähäsuolaisuuteni näkyy verevänä elastisena olemuksena, jossa yhdistyy suomalaisen mies vartalon kauneus luontoon luonnollisella tavalla, ilman narsistista liikuntaa niinkuin neiti omanapanarssulla, jolla on hienot lenkki kennät ja varmaan leningitkin.
Kerran oltii aimon kanssa hää matkalla Megsikon Acapulcossa ja laulettiin karaokessa taiskaa ja tauskia. Meitä luultiin matiksi ja tepoksi mutta sitä en sulattanut. Karjaisin mikrofööniin paikallisella kielellä ränskäksi että minä olen tämän kylän uusi Jefe ja nyt kaikki huumehörhöt ulos täältä tai tulee tästä ja näytin peukaloa jossa siisti kynsivalli. Aimo seisoi takanani kiparatsissa ja sanoi että niin tuleekin ja pikkusen lirautti puvun housun lahkeeseen. Muutama uskalias huume kauppias tuli siihen konepistoolien kanssa kukkoilemaan. Yli puolet niistä ei selvinnyt, mutta loput on tänä päivänäkin ähtärissä pandoina. Voin vakuuttaa tämän ja niin voi aimokin.
Pyydänkin ottamaan yhteyttä jos aimoa näkyy. Se lähti ostamaan sätkäpuruja torstaina, 20 päivä helmikuuta 2020 mun pankki kortin kanssa eikä oon näkynynnä sen jälkeen.
Tuntomerkit on irwin hattu, verkka takki ja tuuli puvun housut vedettynä verkka takin päälle napaan saakka. Tennis sukat ja krogsit. Pikkuinen pinkki käsi laukku ja kevyt arki meikki. Toinen korva puuttuu.
Meksikon turvallisuus vaihtelee kovasti alueittain , ja alueet mitkä on turvallisia muuttuu aika usein.
Yleensä nämä kartellien väkivaltajutut ei juurikaan koske turisteja tai expatteja, vaan ovat samantyylisiä kuin esim. suomessa moottoripyörjengien jutut. Tietysti voi sattua tulituksen kohdalle tai olla ns väärässä paikassa väärään aikaan muutenvain, kartellien asemiehet saattaa ampua aika pienestäkin syystä (tai ilman syytä jos niikseen tulee).
Toisaalta poliisi on vähemmän luotettava kuin ne kartelliporukat. Eli ensimmäisenä etelä-amerikassa, keski-amerikassa ja meksikossa vältellään poliisia kaikissa tilanteissa, sen jälkeen muita gangstereita.
Olin joitain vuosia sitten Meridassa ja hotellin respassa sanoi kun kysyin onko turvallista liikkua kaupungilla illalla ja yöllä yksin. -Joo ei ole ongelmaa. mutta voi olla joku nukkumassa rappusilla sammuneena tai kusta kadulle. Totesin että sitä nyt meillä suomessakin on.
Eipä tosiaan ollut minkäänlaista probleemia. ei tultu pummaamaan ei ahdistelemaan. Ylipäätään missään niistä paikoista missä kävin. Mexico Cityssä ei aina tuntunut turvalliselta, mutta siihen tietysti syynä se kun tietää että siellä yksinkertaisesti ei ole turvallista :) Illalla yhtäkkiä kadut tyhjenivät aika nopeasti eikä oikein edes poliiseja näkynyt. Mitäs teet jos joku tai jotkut tulee aseen kanssa vastaan ja toteaa että heitäppä vaatteet pois ja anna kaikki omaisuus. Pitää vaan totella.
Syy miksi meksiko on listalla, on hyvin edullinen hintataso, hieno luonto , useassa paikassa loistava ilmasto (saasteita tietysti esim mexico cityssä) ja läheisyys jenkkilään - jenkki-eläkeläiselle aika hyvä jos kotikonnuille ei ole kuin verrattain lyhyt automatka katsomaan tuttuja ja sukulaisia.
Suomalaiselle eläkeläiselle tietysti paremminkin sopivia ja "helpompia" paikkoja on esimerkiksi jo mainittu albania, espanja ja sitten thaimaat yms.
.
omaa Meridan cycloa vuodelta 2009 olen polkenut jo jääkäripataljoonan pyörämarssin verran ja uusia on edessä, kumia vaan pitää vaihtaa.
Asiallista tekstiä. Vaikka suomalaiset tuppaa usein ajattelemaan että me ollaan sellaisia sinisilmäisiä vaatimattomia juntteja kaikki, niin on meissä kuitenkin myös seikkailijan ja korvenraivaajan henkeä historiallisestikin. Työttömyys oli ennenvanhaan häpeä ja se ei ollut mies eikä mikään joka ei perhettään elättänyt. Elantoa lähdettiin hakemaan tunnetusti USA:sta ja Kanadasta, mutta myös paljon muualtakin. Sinne mentiin joko yksin tai veljesten kesken. Vaimo haettiin perässä sitten kun oli rahaa tai naitiin paikallinen ihastus.
Suomalaiset on aika jukuripäisenä ja ahkerana tunnettuja, mutta myös viinaan menevinä.
Suomalaiset kohtasivat USA:ssa rasismia ja vähättelyä niin siitä sisuuntuneena perustivat vahvoja yhteisöjä painiseuroineen, joille ei enää kettuiltu. Lauma suomalaisia tyhjensi helposti koko kapakan, jos riitaa tuli. Siellä on ameriikoissa suomalaisten kullankaivajien, metsureiden, maanviljelijöiden, kaivosmiesten ja muiden jälkeläisiä, eli suomalaistaustaisia väestönlaskennassa noin 700 tuhatta henkilöä.
Yli miljoona suomalaista on muuttanut pysyvästi maailmalle 150 vuoden aikana.
Tässä pikku info amerikansuomalaisista
https://www.floridafinns.com/faktat-etta-suomalaiset-luultavasti-ei-tieda-tietoa-suomi-amerikkalaiset/
Etelä-Amerikassa taitaa olla hiipunut nuo suomalaisten viljelijöiden yhteisöt mutta heidät tunnettiin sielläkin ahkerasta puurtamisesta ja omasta identiteetistä.
Australiastakin löytyy laskennan mukaan yli 30 tuhatta suomalaista tai suomalaistaustaista, eli pienen kaupungin verran. Golflegenda Greg Norman on australian suomalaisia mummonsa puolelta.
On tarinoita 1800 luvulta kuinka suomalaiset on olleet Afrikassa ankaria metsätyönjohtajia ja maanviljelijöitä. Etelä-Afrikan nosti kukoistukseen valkoinen mies aina 1500 luvulta saakka, mutta Mandelan jälkeen heidät on pitkälti ryöstetty, ajettu pois tai surmattu ja kohta se maa on avustusten varassa, kuten muukin Afrikka.
Kaikkialla maailmassa törmää suomalaisiin, nuoriin seikkailijoihin tai paikalle juurtuneisiin eläkeikäisiin. Aina hauska tavata ja vaihtaa ajatuksia ja kuulumisia. Suomalaiset tulee kyllä toimeen keskenään varsinkin turistikohteiden ulkopuolella.
Voisin joskus kertoa pari omakohtaista tarinaa siitä kuinka pieni maailma on, kun sattuma osuu kohdalleen. Saa sitä kohtaloksikin nimittää.
Suomalaisen sisun ja selkärangan ruumiillistumia löytyy muutamia. Jalkaväenkenraali Ehrnrooth, Lauri Törni, Arvo Ylppö, Mannerheim, Kirsti Paakkanen, Minna Canth jne.
Sodissamme oli miehiä jotka vastasivat sataa vihollista. Olisi saanut Törnikin elää, niin olisimme varmaan saaneet nauttia miehen muisteloista kirjallisuuden muodossa.
Kirjoitti GolfAri, yli 50 maan vierailun kokemuksella. (Mainitsen siksi ettei taas sekoiteta muihin ja aleta nimittelemään)
Onko GolfAri vieraillut kokemuksella Thaimaan Eedenissä?
Golf Ari tuntee Mexikon hyvin.
On totta että väkivaltaa on valtavasti mutta etupäässä Pohjoisessa ja muualla huume Cartel alueilla.
Tuttu ruotsalainen meni ja perusti custom race firman "maailman kauneimpaan kaupunkiin"; Guanajuato'oon, lähelle Leon'ia.
Toinen kaunis paikka jossa asui ensin oli Puebla, lähellä Mexico Cityä. Se oli liian vilkas paikka ja saasteinen ilma.
Russakka - hotelliksi sanottiin viime vuosikymmenellä paikkaa, jotka ovat täynnä vennäin kansaa. Tuo on jo nyt mennyttä aikaa, nyt nuo ammottavat tyhjyyttään.
Aloittajan kannattaa muuttaa Impivaaraan, muu maailma ei ole avoin enää, ei ehkä koskaan.
Thaimaa ainakin varautuu matkustajien kasvuun. Suvan kentän kapasiteettia kasvatetaan 30 miljoonalla matkustajalla ja Utapao myös tuplannut kapasiteettinsa. Hotellia ja stadionia tulee uutta Pattayalle jatkuvasti, kasvu on vääjäämätön ja se heijastelee suoraan Aasian ja muun maailman talouskasvua ja väestönkasvua. Vanhat matkailuennätykset on rikottu muutamassa vuodessa ja uutta taas tarvitaan jotta tyydytetään tarpeet.
Korona ei voi enää tätä kehitystä pitkällä aikavälillä estää. Tarvittaisiin jokin uusi pandemia tai maailmansota, ekokatastrofi tms.
Toivotaan että tapahtuu niin.
Uudet suunnitellut nopeat rautatiet BKKsta Pattayan kautta Utapaoon olisivat tervetulleita! Nyky junissa matkaavat vain kodittomat, rikolliset ja eläimet. Aikataulu ja junan kulku haarukka - 3-4 tuntia...
Utapoa olisi hieno kenttä EUn suorille lennoille esim Suomesta ja Ruotsista. Se nostaisi Rayong'in, Ban Phen ja Mae Phim'in suosiota entisestään.
Eräs lentokapteeni Hua Hinista sanoi että U-Tapaolle ei laajarunkokoneet voi laskeutua.
Kyllä vaan laskeutuu joka päivä. Sama mies ihmetteli miksei golkentät ole kaupungin keskustassa.
Sama mies sanoi että enää ei tarvitse harrastaa liikuntaa koska on olemassa kaivinkoneet.
Sama mies sanoi että ketään ei tule marraskuussa Thaimaahan ja se on aivan varmaa.
Sama mies sanoi että lenkillä ei tarvi käydä kun juoksua näkee telkkarista.
Mutta muutoin hän on todella kovassa kunnossa varsinkin henkisesti.
Pattaya laajenee kovempaa kuin koskaan. On ollut aikaa ja halpaa työvoimaa tehdä nyt uutta ja kunnostaa vanhaa.
Mielenkiinnolla odotan kun pääsee kuukauden päästä katsomaan mitä siellä on tehty. 25 uutta hotellia ja missä mallissa on stadikka.
Uutta ohitietäkään en ole vielä nähnyt valmiina. Toivotan onnea kaikille mahtaville suomalaisyrittäjille jotka ovat selvinneet tästä ajasta ja panostavat uuteen!
Omalla vaatimattomalla panoksella lupaan että kyllä siellä muutamalla tonnilla euroja juhlitaan kun baarit aukeaa!
T 2010
Onto tämä mies homorakkautesi kohde.
Kovin on voimakkaan vaikutuksen tehnyt tämä pelleilysaitti tämän vuosilukuhenkilön elämään.
On aihe mikä tahansa niin asiasisältö kuten edellä voi lukea, henkilön asenne ja käytös selviää alkuteksteistä.
Pattayan rakkaus todellakaan ei ole perusteeton nimitys, enkä voi ymmärtää mikä on saanut noin massiivisesti henkilön elämään tuota ajatusmaailmaa 24/7.
Muutamalla tonnilla juhliikin kun baarit aukeaa ja tarve siitä ilmoittaa kaikelle kansalle.
Nämä tämän 2010:n jutut päivä päivältä aiheuttaa etäisyyttä hänen todellisen elämän ja internettiin rakentamansa hahmon välillä.
Kovin on voimakkaan vaikutuksen tehnyt tämä pelleilysaitti tämän Numerosensein elämään kun pitää kommentoida yöllä kello 01:18
Hahaaa 555555 ...vai ei voi laskeutua!
U-tapoa tehtiin maailman suurimmille koneille; B-52 pommikoneille :-)
Sinne voi laskeutua, ja on laskeutunut, satoja 747 ja jopa A-380 (tämän päivän suurin kone).
Ennen Koronaa ainakin Kiinasta ja Japanista tuli 747 charter lentoja.
"Built originally for B52 bombers, U-Tapao has no problem accommodating large modern Airbus 380 or Boeing 747 commercial aircraft."
sano tuo mielummin venäjäksi
Eihän kysymys ole siitä että ei kiitorahan pituus riittäisi vaan siitä että ei olemassa riittävästi terminaaleja, turisteja varten...
Utapaolle valmistui viime vuonna uusi matkustajaterminaali. Kannattaisi joskus kurkata sieltä betonikorsusta ulos.
Eipä tuo kovin ihmeellinen summa ole jos 2000 bahtia pistää haisemaan..Viitisenkymppiä euroissa.
Ei ole epäilystäkään, että suomalaiselle on Kanaria paras paikka eläkeläisellekin. Ei kulu rahat vakuutuksiin kuten Unionin ulkopuolisissa maissa tekee.
Puhut kaiketi sairaan vanhuksen vakuutuksista? Terveen alle 65 vuotiaan vakuutukset ei maksa luottokelpoiselle suomalaiselle kuin muutaman satasen vuodessa.
Eläkkeistä en tiiä kun ainakin 25 vuotta vielä aikaa sellasiin, mutta Pattaya on kovassa huudossa jenkkilässä jossa duunailen silloin tällöin autohommissa. Pattaya on monelle asialle synonyymi. Se on synonyymi bilemestalle, seksikkäälle naiselle, ylikierroksilla käyvälle pirihemmolle, ilotalolle, juhlapaikalle jossa meno yltyy ja niin edespäin. Jos uistin on jenkeissä Rapala, niin bilemesta on jenkeissä Pattaya. Monet baarit käyttää Pattayaa hakusanana kun etsit bilepaikkaa. Asiaan kuuluu happy hour ja vähäpukeiset tarjoilijat. Suomessa kuulin radiosta hauskan termin seksikkäälle naiselle "Kikkelin joulukirkko".
Pattayasta ei USA:ssa puhuta laisinkaan paheksuvaan sävyyn vaan ennemminkin unelmana ja tavoitteena. Kun suomalainen lähtee Pattayalle niin joillakin menee naama vinoon mutta jenkki kun lähtee Pattayalle niin häntä taputetaan selkään ja sanotaan Oh boy have fun ja pyytävät kertomaan miten meni millaista oli.
Noin on. Jenkkisotilaathan sen Pattayan perusti. Pakenivat Vietnamin sodan kauhuja Thaimaahan lomille ja tykästyivät uinuvaan kalastajakylään.
Likat Bangkok'issa ja muualla Thaimaassa kuuli heistä ja jenkit olivat anteliaita ja railakkaita juhlimaan - joten sinne vaan!
ThaiVisa foorumilla on yhä noita Vietnamin sodan wanhoja panttereita jotka muistelevat entisiä aikoja ja kayvät usein Pattayan "Memory Lane'nilla". Useilla on 2s asunto Thaimaassa. Ja Thai vaimo.
Jenkeissä näyttää asustelevan yli 300 tuhatta thaimaalaista joista varmaankin suurin on naisia naimakaupan kautta. On totta että jenkeillä on "lemmikkejä" Thaimaassa. Tytöiltä kuullut monta tarinaa anteliaista jenkeistä. Jos suomipoika lähettää 200 euroa niin jenkki lähettää 2000 dollaria. Olen kuullut myös kymppitonnin tipeistä, maksetuista rinnoista jne.
Jenkkien BKT on 2 biljoonaa (2000 miljardia) suurempi kuin koko Euroopan BKT joten rahaa piisaa velkaantumisesta huolimatta millä matkustaa maapallon toiselle puolelle.
Voi tosiaan olla tottakin, mutta mitä tuo vaikuttaa kuopiossa asustelevaan kelan elättiin, jolla on saattaja joka paikkaan mukana.
Toisaalta, jenkithän on kulttuurien sulatusuuni. Skottilainen sairas saituus ei helpolla sula.
Tekevälle on mahdollisuuksien maa. Paremmilla alueilla työskentelevä remppamies yksityisyrittäjä kiskoo kahden suomalaisen ministerin liksat vuodessa. Suomalainen kolmekymppinen mies kopioi entisen työnantajansa tuotteen jenkeissä, perusti pikku tehtaan, tuote oli menestys ja heti iso ketju osti sen pois alle vuodessa. 31 vuotiaana vapaaherraksi duunari. Ei helposti onnistu Suomessa paitsi satumaiset Wolt kaupat mutta ne on harvinaisia tarinoita.
Ameriikan ihme maassa on puolensa.
Yrittäjä myönteisyys on plussaa.
Toisaalta koulutus on kallista. Jos yrittäjä haluaa kouluttaa hyvin lapsensa on hänen laitettava sievoiset summat säästöön, että pystyy myöhemmin maksamaan lspsiensa kalliit yliopisto maksut.
niin on ollut ja niin on aina oleva
Pattaya on Paratiisi
kokonaisasiat huomioiden
"Ei+ole+epäilystäkään,+että+suomalaiselle+on+Kanaria+paras+paikka+eläkeläisellekin.+"
Se+on+hyvä+pointti+mutta+monille+parempi+on+KUIVA+ja+SOPIVAN+lämmin+ilmasto!
Etenkin+reumapotilaalle.+Luulin,+että+Thaimassa+ei+olisi+reumakipuja+eikä+suonenvetoja+mutta+se+90%+kosteus+on+myrkkyä...+
Ja+on+se+kuumuuskin+liikaa,+etenkin+wanhempana.
Kaveri+menee+taas,+jo+toisen+kerran+Korona+aikana,+Inglesiin.+Tein+heille+paperosodan+etänä,+5min+menee,+ja+perillä+ovat+ystävällisiä+ja+jos+on+sekaannusta+papereissa+paikalliset+auttavat.+Ketään+ei+sorsita+eikä+syrjitä.++Espanjalaiset+arvostavat+turisteja+ja+auttavat!+TUIn+kone+ja+hotelli+oli+täynnä+jo+kuukausi+sitten.
Saisivat+Thaimaan+"Kenraalit"+mennä+ja+ottaa+oppia+sieltä.
Toinen+perhe+meni+Turkkiin+ja+kehui+samaa;+aina+autetaan+ja+toivotetaan+tervetulleiksi+kentällä+ja+muualla!
Thaimaassa+voi+kyllä+olla+ja+nauttia+2-3kk+pahimman+yli+todella+edulliseen+hintaan.
Plus+"Pipari+takuu+24/7"+facta+jota+ei+voi+sivuuttaa+olan+kohautuksella+muut+kuin+hän+jota+ei+"18cm+putki"+enää+kiinnosta+:-)
Espanjan kylmät talvet ei oikein viehätä, mutta muuten tykkään kovasti. Koska Thaimaa on nostanut niin paljon golfin hintoja niin saattaa olla että golflomat suuntautuu jatkossa keväiseen ja syksyiseen Espanjaan. Se on ryöstö Thaimaan hinnoilla että golfpäivälle saattaa tulla hintaa 150 euroa. Oikea hinta olisi 30 euroa. Onhan ne kentät hienoja mutta halpatyövoimalla rakennettuja ja ylläpidettyjä. Burmalaiset perheet dallaa olkihattu päässä puoli-ilmaiseksi tekemässä hyvää työtä. Mieli tekisi ennemmin antaa heille tipit kuin caddieille.
Mielellään menisin kävellen kierrokset, mutta kuumuus on usein liikaa Thaimaassa joten siinäkin Espanja pesee Thaimaan, mutta alle 20 asteen lämmössä en pelaa ollenkaan.
Iltaelämä, ruoka ja hotellit taasen on parempia hintalaatu-suhteeltaan Thaimaassa.
GolfAri
Fugen Karvajalalta saa aina, pienellä rahalla, ei kumitta.
"Espanjan kylmät talvet ei oikein viehätä, mutta muuten tykkään kovasti."
Tarkoitat kai Manner Espanjaa?
Tuttavani Fugesta ja Torresta menee Kanarialle, tai muualle missä on lämmintä, juuri tuosta syystä talvella. 2-3kk on ankeaa, kosteaa ja kylmää mantereella.
Kanarialla aina ihana ilma :-) En ole käynyt vielä mutta niin kertovat.
Se riippuu mitä pitää ihanana ilmana. Tässä Gran Canarian vuotuiset lämpötilat yms.
Päivän ylin - Yön alin - veden lämpötila - Poutpäivien määrä - Aurinkoiset tunnit päivässä
tammikuu 19°c 17°c 19°c 16mm 26 8h
helmikuu 19°c 17°c 19°c 13mm 24 9h
maaliskuu 20°c 17°c 19°c 12mm 27 10h
huhtikuu 20°c 17°c 19°c 7mm 27 11h
toukokuu 21°c 18°c 20°c 3mm 30 11h
kesäkuu 23°c 20°c 21°c 3mm 29 11h
heinäkuu 24°c 21°c 22°c 2mm 30 11h
elokuu 25°c 22°c 22°c 2mm 30 11h
syyskuu 25°c 22°c 23°c 5mm 28 10h
lokakuu 24°c 21°c 23°c 10mm 27 9h
marraskuu 22°c 20°c 22°c 14mm 25 8h
joulukuu 21°c 18°c 20°c 20mm 25 8h
Itse luokittelen 17-19 asteen lämpötilan viileäksi ja siihen jos rytkii vielä sadetta niin brrr...
Mene perjantain kanssa autiolle saarelle.
Joo, Kanaria sopii minulle. Numerot OK.
Sinulle sopii tämä kun tykkäät kuumasta. Hinnatkin kohdillaan. Nimi antaa vihjettä mikä perillä odottaa :-)
https://www.oasisatdeathvalley.com/furnace-creek-golf-course/
Las Palmasissa on joulu-helmikuussa useita pakkasöitä. Kosteuden kanssa ne ovat KYLMIÄ !
https://www.holiday-weather.com/playa_del_ingles/averages/
Niin näkyy olevan; Jopa 16 laskee talvella :-)
Ingles on hieman Palmasia lämpimämpi, vaan kyllä sielläkin kylmää on talvella, villaa mukaan aina kun sinne erehtyy.
esim
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000007787858.html
Suorat lennot Finnair HEL-BKK-HEL 483 € tammikuun 16.2021 sopivasti baarien avajaisiin
Vakuutuksen kattavuusraja on pudotettu 50 tuhanteen dollariin. Sillä nyt ole muutenkaan merkitystä kun useimmat matkavakuutukset on hoidot ilman ylärajaa.
Kanarialla harva menee veteen talviaikana, muutenkin viileät kelit ja kun meri on noin 15 astetta, menee avantouinnin tasolle.
Siamin meri on ihanan lämmin aina, luontainen terapia-allas. Eikä Pattiksella ole meren virtauksia kuten Phuketissa ja Karonilla. Siellähän hukkuu tusinoittain varomattomia turisteja vuosittain, paitsi tänä vuonna ei ole ainakaan vielä uutisoitu.
Euroopassa onneksi on vielä kylmä talvi, tai ainakin kostean kylmä. Muuten täällä iho rusottaisi kummasti ja valkoinen olisi kolttien asemassa tungettuna napapiirin pohjoispuolelle.
Jonne muuten Hellsingin rikkaat ovatkin muuten jo muuttaneet, sääsken syötiksi.
Niinpä, Levillä on kadut valkeat, kesät ja talvet, vaikka Ranta-Ahot ovatkin lusimassa ja Sofin tissit tursoaa.
"Siamin meri on ihanan lämmin aina, luontainen terapia-allas. "
Pattiksella ei mereen mene kukaan paikkakuntalainen!
Ei halua uida omassa pa*kassaan jonka väänsi varttitunti sitten pyttyyn...
Luontainen "sakoallas" se on.
Meneppäs kerran käymään.
Hämmästyt veden puhtautta verrattuna Hua Hiniin ja sitä paiksllisten määrää uimassa. Joka baarista saat myös uima/naima-välineitä.
Ja ennenkaikkea, välinettä pääsee uittamaan, puhtaassa.
Ainakin Jompparin vesi on nyt puhdasta. Tosin valtameri kyseessä.
Jokatapauksessa, sairain meri on Itämeri.
Eiköhän pattayaboysseille se ole ihanne maa, jossa kelan palvelut toimivat ja ovat helposti saatavilla, ei kannata lähteä merta edemmäs kalaan, jos siihen ei ole resursseja, joten pysykää Suomessa.
Suomessa talvehtivien lintujen, etenkin vesilinnut, talvehtivat enenevässä määrin, Suomessa, johtuen ...?
Suomessa talvehtii reilu sata lintulajia. Osa muuttolinnuista onkin muuttunut paikkalinnuiksi tai lähimuuttajiksi. Jäänevät "etätöihin" kuten tsuhna siirtyy Kittilään hiihtokaudeksi muka etäilemään. Johtajat kun eivät muuta tee kuin tuhlaavat.
Joo joopa joo,
onpa nähty nänni,
Torremolinos kutsuu kaljapellejä,
Urpopoika kyntää rantaa,
Sitten vuoro kännin !
Juurevasti suomiUrpo kulkee rantaa ja toivoo taas nänninnäkemistä.
Joo joopa joo
Miten olisi Nauru. Pieni saari keskellä ei mitään. Siellä ei tule koskaan suru puseroon.
Naurun tasavalta, lyhyemmin pelkkä Nauru, on kääpiövaltio, joka käsittää Tyynessämeressä lähellä päiväntasaajaa sijaitsevan Naurun saaren. Se on sekä väestöltään että maapinta-alaltaan maailman pienin itsenäinen tasavalta.
Nyt on naurussa pitelemistä!!
https://areena.yle.fi/audio/1-4225359
tuossa 33 min kohdalla kerrataan Paratiisin ihanasta tarjonnasta, parilla markalla, vaan alik Honkanen joutui maksamaan ainukaisellaan
Teineille kännykkä on paras kaveri ja juntille telkkari juntin raportoiden pattayan matkailupalstalle.
Muistathan että sensei saarijorma tarkastaa satatuumaisestaan kaikki palstalle laitetut kuvat.
Nauru saaret on hyvä mutta mites PULA, Kroatia?
"Hei honey - lähetä lisäâ rahaa. Olen Pulassa!"
Kroatian Pula on itse asiassa ihan hyvä eläköitymiskohde joskin kunnon turistirysä muun muassa hyvin säilyneen amfiteatterinsa ja meren vuoksi. Tietysti low ja off seasoneitten aikaan on hiljaista.. Ja Kroatia ei hinnallisesti ole sieltä halvimmasta päästä.
Mutta lyhyt matka Sloveniaan, Italiaan, Montenegroon, Albaniaan jne jos haluaa vähän "lomailla".
Kannaksen murteella seksi on keksi, noin sanotaan vielä Lahessa ja Kouvostoliitossakin
Eila Torvela sen sitten sanoi:
https://www.youtube.com/watch?v=gWsQ4FNagac
paras on paikka
heh
”Sori pieni känni, onpa nähty nänni, eipä muuta kummempoo”.
Maspalomas on hyvä, tänäänkin 30 astetta ja aurinko ☀ paistaa.
Tekemistä riittää, golf, erilaiset puistot yms.
Tulkaa tänne....
hinttiranta, sairaita ihmisiä täynnä, mieluummin vaikka Viipuriin !
myös nudistit viihtyvät, siis me, olemme sallivia, emme putputptunisteja
Pattiksella viihtyy kaikki, vaarista vauvaan, lesbosta lespoon espoolainenkin
Kaikki iloiset ja nauravaiset muuttavat eläkkeellä Naurulle. Ei tule suru puseroon.
Ystäväni ovat siellä ja kehuvat samaa! Ingles'issä viihtyvät.
Heh heh, pelkkä turistihelvetti ja Juhla Mokkaa saa, 11,90 e /paketti, Mummolassa illanvietto talvitakit päällä. Kadulla saa puukosta.
Tuodaan ihania thaityttöjä tänne pohojosiin, lumelle, ei tarvi lähtiä minnekkäin.
kyllä Kinksulassa on kaikki kohallaan, sinne vain:
Paikalliset viranomaiset aloittivat viime vuonna ”operaatio tyhjä lautanen” -kampanjan vähentääkseen hävikin syntymistä. Ravintoloita muun muassa kehotettiin rajoittamaan myytävien ruoka-annosten määrää niin, että jos syöjiä on esimerkiksi neljä, annoksia myytäisiin vain kolme.
Huhtikuussa Kiinassa hyväksyttiin uudet lait ruokahävikin pienentämiseen liittyen. Liiallinen hävikki ja suositut, ruoan ahmimiseen keskittyvät, mukbang-videot kiellettiin kokonaan. Vloggaajat voivat saada jopa 100 000 juanin eli noin 20 000 euron sakon, jos julkaisevat tällaisen videon. Ravintolat voivat puolestaan laskuttaa asiakkailtaan ekstraa, jos paljon tilattua ruokaa jää syömättä. Jos asiakkaat houkutellaan syömään liikaa ruokaa, voi toimija saada tästä 2000 euron sakon. Jos ravintolassa puolestaan syntyy paljon ruokahävikkiä, voi tästä seurata 10 000 euron sakko.
Kiinassa osoitetaan vaurautta sillä että lautaselle hamstrataan kaksi kertaa enemmän kuin mitä kyetään syömään. Lomalla buffassa he on aivan sikoja. Pattayallakin. Etuilevat ja keräävät pöydän täyteen ruokaa jota he eivät syö. Länsimaiset on heille aivan ilmaa. Omissa paikoissaan eivät sikaile niin mutta eurooppalaisten ravintoloissa ja hotelleissa kyllä. Eivät väistä jos tulevat käytävällä vastaan. Se on ikävä juttu kun en väistä minäkään ja olen 130 kiloinen bodari. Siinä kiinanukko ja akka sitten keräilee itsensä matkalaukkujensa keskeltä. Yksi kiinalaisukko ryhtyi aamiaisella tupakoimaan muina miehinä. Kävin tumppaamassa sen röökin hänen ruoka-annokseensa. Sen verran otti itseensä että lähti pois.
ennen puhttiin russakkahotlista, nyt nekin ovat oppineet tavoille
nyt puhutaan, inhoten, kinksuhotlista, ei sellaisiin
Jos on Pulassa niin siinä on Naurussa pitelemistä:
"Maspalomas on hyvä, tänäänkin 30 astetta ja aurinko ☀ paistaa.
Tekemistä riittää, golf, erilaiset puistot yms. Tulkaa tänne...."
Kerro, onko totta että Mas Palomas dyyneillä pannaan niin paljon että rikkaruohot kuolee? :-)
Oli uutisissa. Alkoi kiinnostaa...
Jaa, tappaako adidas rikkaruohonkin, no onpa hyvvää hommoo
Las Palmasissa 15 C ja sadetta pukkaa, seuraavan viikon. Goretexiä mukaan, jos ootte tulossa. Vuorille ei kannata lähteä, voi tulla luntakin, räntää ainakin.
Inglesissä yleensä asteen lämpimämpää ja merivirta saattaa vähentää sademäärää.
Niuvassa sisälämpötila 23, ulkona -1.
Eristyskopissa 17, vaan kyllä pakkopaita lämmittää
Tämä kuva kertoo parhaasta paikasta enemmän kuin tuhat sanaa
https://ibb.co/CwMVHQY
Mene suoraan siihen lopulliseen sijoituspaikkaan, aluksi vaikka lomailemaan,
Vaan
Taidatkin olla jo siellä.
minnes tämä tyttö suuntasi ?
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008257396.html
ilmeisesti ei päässyt Gambiaan saakka, jäi Petoseen ?
vonkas naapurilta keksiä, se soitti Reinikaiset
turha vatvoa mokomaa asiaa, POP !
eli Pattaya On Paratiisi
Fuengirolassa ja koko Espanjassa taksikuskit ovat pelkkiä huijareita, samoin katukaupustelijat. Apinaa Kooijataan, se on sallittua kulttuuria.
Maissa, joissa on viheliäinen valuutta, kannattaa aina olla tarkkana taksissa.
Vietnamissa jokainen suhari yrittää hämätä lisäämällä nollia taksamittariin. 1 euro on noin 25000 dongia - kännissä on tullut tiirattua taksamittaria. Yhden kerran hyppäsin pois taksista valoissa kun taksamittarissa oli 250000 100 metrin ajon jälkeen, eikä kuski suostunut ymmärtämään mitään puhetta. Vai onko niilläkin "Rautatietorin" hinnoittelu ?
Mentiin tallinnassa vaimon kanssa väärään satamaan kävellen vahingossa ja laiva lähtee vartin päästä, äkkiä siitä huiskuttamaan taksia noin 600 metrin matkalle. Kuski sanoo 25 euroa . Huumormiehenä annoin 50 euroa ja sanoin että siinä on kahdelta hengeltä.
Käsittämätöntä kusetusta, eihän edes limusiini veloita tuollaista. Toisaalta, jos sais vanhan legendaarisen Volgan alle, maksaisin tuon ja kassillisen rupukkaa päälle. OpelTaksista en. 3 e.
Eikös ainut paska maa ollut Saksa vai oliko vielä Länsi-Saksa, näin se tullimies lausui töllöttimille. Kas kun ei virka mennyt, on niitä viety vähemmästäkin.
Rädyn Sepi on yhä symboli suomalaisuudelle, kaikki kunnia moninkertaiselle arvokisamitalistille ja suurelle kansansuosikille
Unohtakaa kollaboraatio Saksan kanssa ja suunnatkaa Afrikkaan, siellä sitä on säpinää ja saattavat kurkunkin leikata, ei tarvitse itse siivuttaa.
sinne ei ole muutamaan vuoteen mitään asiaa, EIKÄ SIELTÄ TÄNNE !
Sepolla oli neuvo 1996 olympiaan lähdettäessä koko Suomen kansalle matkustamista varten:
Atlantaan lähtiessä päätin, että en perkele puhu koko matkalla englannin sanaa, suomella se on saatana on pärjättävä.
Pronssia tuli, tuli mitaleita myös kaksista muistakin olympialaisista.
"Rädyn Sepi on yhä symboli suomalaisuudelle, kaikki kunnia moninkertaiselle arvokisamitalistille ja suurelle kansansuosikille"
Juntit tykkää junteista ja samaistuu...
Sinuunkos sitä sitten pitäisi samaistua? Maailmalla kuten Suomessakin on vahvoja persoonia jotka ei kumartele ketään. Seppo on yksi heistä ja arvostettu maailmallakin. Seppo on aiva varmasti myös nähnyt maailmaa enemmän kuin sinä ja kokenut kaikenlaista. Sinusta ei ole kuin länkyttämään.
Seppo on vähän niinkuin meidän Neitikin, Seppo arvostettu maailmalla ja Neiti haaveilluusiomaailmassa hänen ollen merkittävä henkilö kaikkien Pattayan rakkaiden arvostaen häntä, hän ei länkytä, hän tekee, hän on ostanut traktorin.
Mitä vatsa saa täyteen?
Monessakin maassa on turvallisinta puhua suomea,
ei amerikkaa eikä venättä, silloin saattaa kadun kansa hyökätä kimppuun.
Jos on rahaa, on varaa valita itselleen se paras maa eläkepäiviksi. Jos taas budjetti on rajallinen, on valittava niistä maista joihin se budjetti riittää. Olisi aika ääliömäistä muuttaa sellaiseen maahan alueelle, jossa raha ei riitä kuin kehnosti asumiseen ja kehnosti syömiseen. Se että on rahaa, ei tarkoita kuitenkaan sitä että pitäisi mennä kalliiseen maahan asumaan kalliisti ja elämään kalliisti. Siihen vaikuttaa monet muutkin asiat. Ei monikaan miljonääri elele playboy elämää vaikka siihen olisi varaa.
Playboylle on viime vuosina ollut aika ikäviä loppuja. Nygård, McAfee, Epstein..
Mutta kyllähän ne ehtivät sitä ennen sikailemaan tuhannen taviksen edestä elämässään.
Kuvassa McAfee virustorjuntamies ennen itsemurhaa sellissä
https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2019/07/NINTCHDBPICT000508748564.jpg?w=960
Nyt Portoissa eli Lissabonissa todettu, että viimeinen variantti tarttuukin lähinnä rokotettujen keskuudessa. Kannattaa muuttaa maihin, joissa ei rokotuksia tehy ollenkaan.
Vaan Omicroni on niin lievä ettei tartunnan saaneet edes huomaa sitä. Se on vaan hyvä merkki siitä että korona on kuolemassa.
Briteissä yhtenä päivinä liki 100.000 tartuntaa, nyt on piru merrassa ja briti Lapissa, tosin vain täpänderiporukkaa.
Se on kuin citykaneilla, virus pitää kannankasvun kurissa. Niin koronakin hoitaa ihmiskuntaa.
Odotas kun sama uutinen thaimaassa, niin 2010 kertoo että se on terveellisempi kuin herbalaiffit ja vitamiinit.
Kela ei kuulema maksa eläkettä Thaimaassa asuville suomalaisille
Kyllä maksaa kun tulee saamaan hoitoa. Esim Mari-kylpyjä, Mari-hierontaa ja muuta.
Thaimaan valtio on asettanut tavoiteeksi olla Maailman tuottoisin Marin viljelijä 3v sisällä!
Sitäpaitsi; 6kk saa olla poissa ilman lupaa ja ilmoitusta. Hullut matkoistaan postaa faceen ja huutelee...
Marin marssi somessa eikä vetänyt leukoja
Tosikoille suosittelen Naurusaarta eläkekohteeksi.