Kohta on taas Winter Open ja tuhansia ihmisiä bilettämässä! Ja ei vissiin vaadita koronapassia? Melkonen koronalinko tulossa ja tartunnat lisääntyvät….
Winter open, koronapassi???!
Anonyymi
682406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Juurikin näin samaa mieltä. Winter openeita vaan järjestellään ja korona vaan leviää ympäri suomen koko ajan. Ennakkoon myydään lippuja winter openeihin niin miten luulette että koronapassia kysellään?? Ei missään nimessä pidä järjestää winter openeita nyt!!
Vuokatissa jo laavu baarissakin työntekijä koronassa mitenkähän paljon kerennyt jo altistaa asiakkaita ja työkavereitaan ja muita ihmisiä. Baareihin pitäisi kyllä laittaa tiukemmat rajoitukset ja winter openeita ei pidä järjestellä!
Hätäjarrut päälle ja heti.
Ehdottomasti koropassi vaatimus jos järjestetään... On se kumma kun ei ole mitään rotia tässä korona tilanteessa. Vaikka Kainuussa on rauhallinen mutta kun kansaa tulee myös muualta kuin paikkakunnalta.
Passi voisi tässä tapauksessa olla ihan jees, vaikka eihän sekään tietty takaa etteikö
seassa olisi altistuneita tai tartuttajia. Itse en lähtisi tällaiseen sisätiloissa olevaan massatapahtumaan. En kyllä muutenkaan, huonoa musiikkia, humalaiset örisee ja pieru haisee.
Mut ne jotka menee vois miettiä maskia.
SIKAJUHULAT PERUTTU KAINUU KIINNI KORONAA NÖF NÖF NELIVETO
Ehdottomasti avin ois pitänyt laittaa ne tiukemmat ravintola-ja kokoontumisrajoitukset Kainuuseenkin nyt niin kuin laittoi moneen muuhunkin lääniin. 50henkilön rajat tapahtumiin niin olisi automaattisesti joutuneet tämänkin joutavanpäiväisen linkotapahtuman perumaan pandemiatilanteeseen vedoten. Luuletteko te ,että Kainuussa eletään jossakin lintukodossa ettei tartunnatleviä muilta paikkakunnilta ja muista maista ,kun tällaisia järjestellään?? Vuokatissa jo muutenkin koronaa pilvin pimein baareista ja ulkomaalisista hiihtomaajoukkueista ja he eivät ole nyt "kuplissa" vaan esim:Halonen oikein kehui paikallis-uutisissa kuin kiinalaisten hiihtomaajoukkue pääsi hyvin tartuttamaan koronaa taas Kainuuseen kun ei tarvii karanteeneja pitää heille. Uskomatonta touhua tällainen.
Ei auta kun kauhulla ootella pari viikkoa… varmasti koronaluvut pomppaa Winterien jälkeen😞😞
Kateellisten panettelua vaan:!! Winter openissa on turvallista olla ja maskeja saa pitää jos haluaa..
Varmaankin turvavälit ovat kunnossa ? Kyllä Kainuu pääsee punaisena korona kartalle tapahtuman jälkeen. Koronapassi tapahtumaan. Se hiukan vaimentaisi tapahtuman altistumisia.
Juu hyvin toteutui turvavälit kun kattelin kuvia kyseisestä tapahtumasta! Kyllä ihmiset on välinpitämättömiä; pitää vaan päästä juhlimaan vaikka korona kuikkii nurkan takana! Kohta Kainuu hihtaa punaisena koronakartalla!
Kertoisiko joku vielä miten koronapassi ehkäisee tartuntoja?
Ei estäkkään mutta tieto että henkilö on rokotettu ja oireet lievempiä rokotetuilla!
Winter open peruttava välittömästi!!!
16 Korona tapausta eilen sotkamossa taitaa venäjän turistit kantaa urheiluporukat
jne .. siitä se lisääntyy ihmismäärän mukaan
Justiisa, ja eikun ryssiä ja kiinalaisia päästetään hiihtämään ilman karanteeneja. winter openit myös peruttava.
Passilla pääsee hautaan halvalla ei palajon suojele CORONAA
Jeeshh!! Huomenna bailataan ja lauantaina kans. Kauhistelijat voi kotona nyhjöttää mutta me pidetään ainakin porukalla hauskaa ja kunnolla. Näkyy olevan molempina iltoina myös 2000 muutakin paikalla. Eli radalle siis.
Kyllä sua käy sääliksi!
Kuulmma leviää myös gonorrea ja hyppykuppa kun maskittomat känniläiset
kolvaa toisiaan pakoputkeen.
Jeeshh!! nyhjöitä sinä sitten kostamuksessa siellä teho-osastolla kun menet sinne winter openiin linkoilemaan. Koko suomessa pitäis olla yhteneväiset rajoitukset aivan kuin pandemian alussa, näin ennalta ehkäistäisiin niitäkin aluita joihin ei korona-aalto vielä pahiten puraissut. Eikä aina myöhässä kun löysät on jo housussa.
Kovin on hiljinen kainuun sote koronatiedotus. Sairaala täynnä koronapotilaita ja vainajiakin tulee.
Sairaala täynnä ja vainajia tulee, mistä tämä tieto on?
Köyhät ja piikkikammoiset elämänkoululaiset ulisee, kun ei oo rahaa ostaa lippuja! :D
On muuten jengiä täällä ja kaikilla hyvä meno päällä! Hyvää pikkujoulua kaikille!
Hyvä kun päästään kuukauden päästä samankaltaisiin uutisotsikoihin.
https://yle.fi/uutiset/3-11560529
Juurikin näin ja tätä ne winter openin järjestäjät tahtookin rahanahneuksissaan.
Piikikammoiset just on siellä linkoilemassa ja vastustavat koronapassia. Ehdottomasti olisi pitänyt perua tuo tapahtuma koronan vuoksi nyt!! t. 3:sti jo rokotettu. Silti tuollaisia tapahtumia ei nyt missään nimessä pitäisi järjestää!
Vielä pitäs yksi yönseutu jaksaa, On nimittäin naisväkeä kertynyt bailaamaan ympäri Suomen ja kyyti on kuumaa.
Hyvä olisi naistenkin mielipide tänne tuosta kuumasta kyydistä saada. Totta vai tarua?
Tuo oli naisväen mielipide💃💃💃
Näin naisena kysyn, että minkä ikäisiä miehiä siellä on ja riittääkö vientiä kaiken ikäisille?
Kusi on alkuun lämmintä
Riittää toki jos ei ole liian pihi miesten suhteen!
Kyllä se vaan on niin että ne koronapassin omistajat on niitä kun tänätalvena on tadin levittäjiä. (Superlevittäjiä.)
Yli 4000 ihmistä ahdettuna sinne ahtaisiin sisätiloihin niin varmasti tulee tartuntaketjuja pitkäksi aikaa. Ympäri suomen ja ulkomaidenkin porukkaa siellä juhlimassa. Rahanahneus on se asia mikä menee terveenjärjen edelle taas tässäkin hommassa. Sitten vielä lehdessä kehuskellaan kuinka saadaan tautia leviteltyä, ehdottomasti olisi pitänyt tapahtuma kieltää vielä!!
Järjetöntä touhua. Ja Sote vaikenee koronatilanteesta.
Suomen velkaisin kunta on yritettävä kaikin keinoin pinnalla pysyä
Millä perustelet tuon?
Iltalehdessä tilasto oli ja Sotkamo oli kärjessä
Tiedätkö paljonko Sotkamon kunnalla, Kajaanin tai Kuhmon kaupungilla on velkaa?
No ei ollut, Espoo oli.
Espoo on kaupunki sentään Sotkumos kunta velkaa näkyi olevan 108 000000 Milj euroa listan mukaan
Voihan suikero! T. Suonikas :)
Sotessa mennyt koronatiedottaminen ihan perseelleen kun Koukkari lähti pois, uusi pandemiapäällikkö on ihan lapanen. Lähiviikkoina nähdään miten luvut räjähdysmäisesti pompsahtaa, kun katsoo tätä meininkiä, ne baarirajoitukset tiukemmaksi ja vähän äkkiä. Winter openeissa yli 4000 ihmistä kahdenpäivän aikana kännissä ilman maskeja ja turvavälejä sisätiloissa, Normi baaritkin tupaten täynnä kännisiä virolaisia työntekijöitä jotka ei käytä käsidesejä ja huutavat ja mekastavat siellä ne aerosoli viruspilvet lentää. Virossakin niin paljon koronaa,että siellä ei taida kohta olla yhtään tervettä enää. Pikkujouluja järjestetään ja sisätilat tupaten täynnä. Kainuukin on viimeistään 2 viikon päästä leviämisvaiheessa. Ihmiset vähät välittää koronapandemiasta vaikka suomikin tällä hetkellä pahimmassa tilanteessa mitä koko pandemian aikana , eniten tartuntoja ja kuolemia muutamien viikkojen ajalta ja koko ajan tilanne vaan pahenee. Rokotuksia ei älytä ottaa ja avi ei uskalla laittaa kainuustakin ravintolarajoituksia ja kokoontumisrajoituksia tiukemmaksi ennen kuin on taas jo löysät housuissa ja myöhässä. Niitä vois joskus ennakoidakkin ja vähentää näin tartuntaketjuja ja turhia kuolemia.
Sen verran että winteropen ei ole Kajaanissa..!
Oli kuulemma melkoinen paskalemu olllut siinä salissa, pikkusen pitäs kattoo ettei juo
päätä sekasin ja ala peräilmaa julkisilla paikoilla laskemaan.
KAKS sairaanhoitajia siellä vino pino, kohta onkin osastoepidemiat taas päällä
Muistitteko käyttää maskia ja kortsua,ensimmäisessä testiin heti ja toiseen"oireiden mukaisesti"niiden ilmennettyä,jos ette käyttäneet suojausta,näillä mennään;)
Salassapitosäännökset estävät kertomasta käytettiinkö vai ei . Joskus muistikin on este kertomiselle kenen kanssa käytin ja kenen kanssa en ja olinko suojavälineen sisäpuolella vai ulkopuolella.
Tyttöjen kesken kortsuja?
Voi voi. Ettekö te tomppelit jo älyä ettei mikään passi ja tämänhetkiset rokotteet estä koronan leviämistä. Itsekkin olen saanut molemmat rokotteet ja en usko, että se estää taudin leviämistä. Tämän kanssa pitää vaan elää tai kuolla. Kyllä se sitten laantuu kun väkiluku maailmassa harvenee.
Juuri näin. Olen itsekin saanut molemmat rokotteet vaan en menisi noin suureen yleisötapahtumaan sisätiloihin mistään syystä. Baarissa voi käydä ilman että menee toisten iholle hönkimään ja sieltäkin pääsee pois jos joku muu ei ymmärrä pysyä loitolla. Korona voi tulla vielä ihan kenelle vain ja joka tapauksessa se on todennäköisemmin lievempi kun on saanut rokotteet. Ei se sen vaikeampaa ole.
No nyt jäädään odottelemaan pari viikkoa miten linkotapahtuma tuo winter open sitten on ollut.
KÖrtöngi päässä olleet kaks päivää plääh
Oli mahtavat Bileet !! äkkiä lisää. !!!!!
Mitkä seikat tekivät tapahtumasta mahtavat bileet?
Jos ensi vuonna tulisi.
Samanlaiset kännijuhlat niinkuin aina; olin ennen joka vuosi töissä kyseisessä tapahtumassa. Hirveetä örvellystä ja sekoilua!
Voisko tämmöset kirjoitella Sotkamopalstalle,missä nämä juhlat pidetään,niin saatte sinne neuvottua miten toimitaan vastuullisesti..Kajaanissa on omat murheensa...
Eipä täällä mitään tapahdu vaan kaikki toiminta on Vuokatissa ja voisi väittää ainakin 1000 kajaanilaista on bilettämässä ollut.
Bussilasteittain naisporukoita kulki Kajaanin kautta. Me poikain kanssa ajettiin perässä Sotkamoon, kun ei tiedetty, mitä porukkaa tuo oli.
On teillä ne hienot baarit ja luotikuja.Menkää sinne vaan tappelee keskenänne.!
Sotkamo kitisee sotemaksuja,aikoi jopa itse järjestää omat palvelunsa😊
Kauaa ei menny,kun kuulivat,että tulevaisuudessa saisi hoidon halvemmalla uudessa sotemallissa,niin yllättäin halusivat enempi palveluja,kun heillä on tapahtumia ja turisteja käy satoja tuhansia.. Tälläinen on tietyn puolueen politiikkaa..
Pakkohan Vuokattiin on vietävä väkeä,kun omat on iäkkäitä ja asuvat hajallaan,edes näkisivät joskus kauniita Kajaanin naisia tuon 1000,silti jää ja Vuokatin peräkammarinpojat silti vuodesta toiseen pysyy samassa kammarissa...
Samanlainen linkopaikka se luotikujakin on viikonloppuisin,täynnä känniääliö koronasairaita virolaisia. Huutamassa ja mesomassa ilman turvavälejä ja käsihygieniasta ei pidetä huolta. Noh pian luvut pompsahtaa ja kainuukin on taas leviämisasteella.
Ei siellä ole muuta kuin jymy rahastamassa.
Rahanahneus menee terveyden yli taas. Pian ollaan lirissä.
Tanskanen lieneen taustalla vähän miljoonien päälle kaipaamassa lisäeuroja..
Kannattaisi jättää väliin tuollaset juhlat, antaa kerran vuodessa Sotkamolaisten pitää juhlansa, eivät ole luotikujalla aina tappelemassa,kun ei siellä muuten mitään tapahdu..
Se luotikujakin joutaa kiinni myös.