Samsungin Frame-TV

Anonyymi

Mitä järkeä, kuka haluaa maksaa sähkölaskun isosta TV:stä jos siinä näkyy vain taideteos, musiikin tehoste tai vaikkapa sää? Itsellkin TV aina päällä kun olen kotona hereillä, mutta tuleekin ohjelmaa suorana tai tallennettuna, musiikkin mieluummin videoina kuin pelkkä ääni ja tehosteet. Pieni näyttö voisi olla kuvia esittämässä, mutta enpä ole tarvinnut vielä sellaistakaan, sääasema taas on erikseen.

"Samsungin The Frame – TV, joka yhdistää taiteen ja huipputeknologian ja johon yhä useammat suomalaiset ovat ihastuneet"
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/c3580282-f5b1-4a17-95cc-66d92f83fd7f

Tietysti jos paljon ylimääräistä rahaa, niin voihan tuollainen olla vaikka joka huoneessa. Aika kätevä vakoiluunkin kun aktivoituu liikkeestä, menee varmaan mikki ja kamera aina päälle, no mikkihän niissä taitaa olla aina päällä.

4

1194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Aika kätevä vakoiluunkin kun aktivoituu liikkeestä, menee varmaan mikki ja kamera aina päälle, no mikkihän niissä taitaa olla aina päällä."

      Tuossa se kaikkein tärkein. Lisäksi nykytellut ovat IoT-vemeitä joidne tietoturva on suunnilleen nolla ja tuleva ilo hakkeeille.

      Unohtamatta, että nykytelluissa on monien puhelimien tapaan ja systeemiin valmistajan valmiiksi asentamia bloatwareja joita ei saa edes pois.

      Monilla on tv myös makkarissa.

      Hienoa tekniikan kehitystä ...

      Seuraavaa tellua hankkiessa katkaisen fyysisesti piuhat tai avaan juotokset jos siinä on mikki tai kamera.

      :/

    • Anonyymi

      Ainakaan meidän Samsung The Framessa (2023) ei ole kameraa, mutta käyttäjä voi kytkeä siihen USB-kameran.

      The Frame 2023-malli on kuvaltaan erinomainen (niin kuin tässä hintaluokassa kuuluukin olla) ja television suorituskyky eli toimintojen nopeus on huima. Paneeli ei myöskään heijastele minkä tärkeyden huomaa kotona. 120 hertsin paneeli on ihan ehdoton, jos haluaa sulavaa tv- ja suoratoistokuvaa. Halpistelkkarit kompastuvat näihin ja niissä sovellukset hidastelevat ja niiden paneeli on paksu.

      Taulutilassa näyttöpaneeli on tv-tilaa himmeämpi eikä ledeillä valaistuna se vie hirveästi sähköäkään. Samsung The Frame -tasoisen television ostavalla tuskin on talous niin huonossa jamassa, että joutuisi tuollaisia sähkönkulutuksia murehtimaan.

      Yle Areena, Internet, Katsomo, Ruutu, Elisa Viihde, YouTube, Spotify, nettiradiot yms. toimivat Samsungissa sovelluksina todella nopeasti. Ei esim. enää tulisi mieleenkään käyttää Elisan viihdepurkkia sovelluksen sijaan. Hinta näkyy erinomaisen kuvan lisäksi toimintojen nopeutena.

      On siis ihan eri tasolla kuin halvemmat, alle 1000 euron televisiot.

      Ja Samsungin The frame on siitäkin kiva, että televisioon ei tarvitse vetää miljoonaa johtoa vaan yksi ainoa ohuen ohut lanka riittää ja laitteet kytketään erilliseen yksikköön minkä saa piiloon.

    • Anonyymi

      Aivan turha, ei kiinnosta enää edes ne pienet näytöt missä sai pitäää valokuvia.

      Yritykset voisi kustantaa isot paneelit vaikka katon rajaan missä pyörisi mainokset koko ajan, maksaisivat sitten osan vuokrasta tai kokonaan.

    • Anonyymi

      Taulutilassa kirkkaustaso vastaa taulua siis toisin sanoen näyttö ei valaise. Led-taustavalollinen televisio ei juuri vie virtaa silloin.

      Mutta sitähän ei ole pakko pitää taulutilassa. Painaa kaukosäätimen virtanappia muutaman sekunnin, niin ruutukin pimenee. Mut on se tauluna vaan ihana ja sen huomaa jotenkin, koska välillä kuva on eri kuin edellisenä päivänä. >3

      Mutta huippu-tv ja hinta sen mukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2596
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1078
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      209
      1030
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      921
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      866
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      122
      842
    9. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    10. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      3
      746
    Aihe