Lounais-Suomea ristiin rastiin kulkiessani olen kiinnittänyt huomion siihen, että nyt jo kolmena vuotena peräkkäin kevätviljaa kylväneet ovat monin paikoin saaneet todella huonon sadon. Silti tänäkin syksynä kyseiset pellot ovat kylvämättä, eli taas pistetään uutta arpalippua vakoon vasta keväällä.
Syysviljaa kylväneillä ei pitkä märkä jakso keväällä tai kevään kuivuus näytä kumpikaan juuri kasvua haittaavan. Keskikesän kuivuus ei myöskään näytä tappavan jo lähes täyteen mittaan kasvanutta syysviljaa. Mutta kevätviljalla näyttää käyvän usein "ohraisesti". Märkä kevät siirtää kylvöä ja kun pelto on kuivunut kylvökuntoon, loppuvat sateet, eikä vilja edes kuivimmilla paikoilla kunnolla idä, mutta jos itääkin, niin 3 viikon helle keskellä kesää tappaa sen pystyyn.
Siis tällaisia havaintoja, mutta miksi ihmeessä syysvilja ei saa enempää suosiota? tuntuuko järkevältä lyödä vuosi toisensa perään päätä seinään kokeilemalla, että josko tänä kesänä onni olisi myöden? Onko kevätviljassa onnistuessaan niin paljon parempi sato, että sitä kokeillaan kerta toisensa perään ja lähes aina epäonnistuen?
Voi olla että otantani on pieni, vaikka kesäisin tuhansia hehtaareita peltoa näenkin ja näen myös aina ne samat surkuhupaisat yritykset samoilla peltokaistoilla. Näen myös usein niitä syysviljalla säännöllisesti vaikeissakin sääoloissa onnistumisia, joten vähän tämä oma ihmettelyni kaipaisi asiantuntevaa valaisua asiaan...
Miksi ei viljellä enemmän syysviljaa?
4
698
Vastaukset
- Anonyymi
Tänä syksynä Suomessa on kylvetty syysviljoja enemmän kuin koskaan aiemmin.. Jos noi talvehtii hyvin niin saattaa vehnän ja rukiin hinta jäädä huonommaksi ensi syksynä kuin kevätviljojen.. joista tulee olemaan niukkuutta ensi vuonnakin, kun varastot nyt tyhjät..
- Anonyymi
Mitä eroa on viljelijän tilipussissa onnistuneessa sadossa kevätviljaa / syysviljaa. Tosiaan kun tuon kevätviljan onnistumisprosentti näyttää melko surkealta, niin paikkaako sitä paljon parempi hinta tai onnistuessaan paljon syysviljaa parempi sato?
- Anonyymi
Syysviljat ovat alttiita talvituhoille, ei ne joka vuosi onnistu, tai sitten kasvusto on kirjavaa, lohkolla osa selvinnyt ja osa kasvustoa tuhoutunut talvella. Mitä sitten keväällä tekee kirjavalle lohkolle, kylvää jotain muuta niihin kohtiin?
- Anonyymi
En muista täällä Lounais-Suomessa nähneeni vuosikausiin missään epäonnistunutta syysviljan viljelyä. Maalikkokin ymmärtää, että syysvilja ei talvehdi sellaisella pellolla joka aina syyssateiden jälkeen muistuttaa matalaa lampea, enemmän kuin peltoa. Mutta tällaiset pellot taitavat olla kuitenkin vähemmistössä.
Mutta miten se tilipussi onnistuneen sadon jälkeen kevätvilja/syysvilja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1378318Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047519Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot925706Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,975656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194830Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1452658Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys612513Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81485Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71444Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa531349