Miksi ei viljellä enemmän syysviljaa?

Anonyymi

Lounais-Suomea ristiin rastiin kulkiessani olen kiinnittänyt huomion siihen, että nyt jo kolmena vuotena peräkkäin kevätviljaa kylväneet ovat monin paikoin saaneet todella huonon sadon. Silti tänäkin syksynä kyseiset pellot ovat kylvämättä, eli taas pistetään uutta arpalippua vakoon vasta keväällä.
Syysviljaa kylväneillä ei pitkä märkä jakso keväällä tai kevään kuivuus näytä kumpikaan juuri kasvua haittaavan. Keskikesän kuivuus ei myöskään näytä tappavan jo lähes täyteen mittaan kasvanutta syysviljaa. Mutta kevätviljalla näyttää käyvän usein "ohraisesti". Märkä kevät siirtää kylvöä ja kun pelto on kuivunut kylvökuntoon, loppuvat sateet, eikä vilja edes kuivimmilla paikoilla kunnolla idä, mutta jos itääkin, niin 3 viikon helle keskellä kesää tappaa sen pystyyn.
Siis tällaisia havaintoja, mutta miksi ihmeessä syysvilja ei saa enempää suosiota? tuntuuko järkevältä lyödä vuosi toisensa perään päätä seinään kokeilemalla, että josko tänä kesänä onni olisi myöden? Onko kevätviljassa onnistuessaan niin paljon parempi sato, että sitä kokeillaan kerta toisensa perään ja lähes aina epäonnistuen?
Voi olla että otantani on pieni, vaikka kesäisin tuhansia hehtaareita peltoa näenkin ja näen myös aina ne samat surkuhupaisat yritykset samoilla peltokaistoilla. Näen myös usein niitä syysviljalla säännöllisesti vaikeissakin sääoloissa onnistumisia, joten vähän tämä oma ihmettelyni kaipaisi asiantuntevaa valaisua asiaan...

4

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tänä syksynä Suomessa on kylvetty syysviljoja enemmän kuin koskaan aiemmin.. Jos noi talvehtii hyvin niin saattaa vehnän ja rukiin hinta jäädä huonommaksi ensi syksynä kuin kevätviljojen.. joista tulee olemaan niukkuutta ensi vuonnakin, kun varastot nyt tyhjät..

    • Anonyymi

      Mitä eroa on viljelijän tilipussissa onnistuneessa sadossa kevätviljaa / syysviljaa. Tosiaan kun tuon kevätviljan onnistumisprosentti näyttää melko surkealta, niin paikkaako sitä paljon parempi hinta tai onnistuessaan paljon syysviljaa parempi sato?

    • Anonyymi

      Syysviljat ovat alttiita talvituhoille, ei ne joka vuosi onnistu, tai sitten kasvusto on kirjavaa, lohkolla osa selvinnyt ja osa kasvustoa tuhoutunut talvella. Mitä sitten keväällä tekee kirjavalle lohkolle, kylvää jotain muuta niihin kohtiin?

    • Anonyymi

      En muista täällä Lounais-Suomessa nähneeni vuosikausiin missään epäonnistunutta syysviljan viljelyä. Maalikkokin ymmärtää, että syysvilja ei talvehdi sellaisella pellolla joka aina syyssateiden jälkeen muistuttaa matalaa lampea, enemmän kuin peltoa. Mutta tällaiset pellot taitavat olla kuitenkin vähemmistössä.
      Mutta miten se tilipussi onnistuneen sadon jälkeen kevätvilja/syysvilja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      88
      2397
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      137
      2137
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2018
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      167
      1508
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1257
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      878
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      876
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      448
      775
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      50
      625
    Aihe