Kissa äännähtää usein hypätessään maahan. Tekeekö muiden kissat tätä vai onko oire kivusta?
Kissalla kipua hypätessä?
5
769
Vastaukset
- Anonyymi
Meidän kissavanhus tekee "miuh" äänen kun hyppää korkealta alas, tehnyt näin aina.
- Anonyymi
En usko, pikemminkin kyseessä taitaa olla osa koreografiaa.
- Anonyymi
Kissan ikä? Lonkkavika? Itse olen laittanut vähän ylipainoiselle 12 v kissalleni pehmikkeitä, joiden päälle on helpompi hypätä. Ylöspäin pääsee hyvin, mutta hapuilee alastulossa.
- Anonyymi
Kyllä se äännähdys,hryh tms joskus kuuluu kuvaan,oisko viestintää: minäpä tästä pomppaan.
Kissa ei hypi,jos se on niin kivulias,ettei voi hypätä. Tai lyykistyy,rai hyytaa tosissaan kivussa. - Anonyymi
Jos kissasi on esim lonkkavaivainen kuten oma 16v kollin, niin sen ylöspäin hypyt ja kiipeily loppuvat kokonaan,
Alaspäin hypyt ja pudottautumiset onnistuvat melkein entiseen malliin.
Luulen ettei kissasi äännähdys alaspäin hypätessä kerro sen vaivoista vaan se tulee luonnostaan ilman purkautuessa keuhkoista.
Meni melkein puoli vuotta ennen kuin huomasin kissani kävelyssä lisääntyvää outoutta ja selittämättömiä kiukunpuuskia jonka vuoksi vein sen tutkittavaksi.
Sen takajalkojen lonkkanivelet muistuttivat naulankantaa röntgenkuvissa,
Sitä on nyt lääkittävä päivittäin tulehduskipulääkkeellä jonka ansiosta sen liikkuminen on lähes normaalia ja painokinon noussut kipujen hellittäessä niin että ruokakin maistuu.
Vanhat aktiiviset kissat jotka on saaneet liikkua ja kiipeillä ilman rajoituksia kuluttavat nivelensä loppuun kuten ihmisetkin.
Kissaani koko sen iän hoitanut eläinlääkärini esitti anabolisten steroidien käyttöä lihasten vahvistamiseksi. kertoen oman saman rotuisen kissan saaneen myös sitä hoitoa hyvällä tuloksella..
En ole vielä ottanut sitä lääkintää käyttöön.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979