Nyt kun yleissitovat työehtosopimukset alkavat olla menneen talven lumia IT-alallakin, niin ajattelin kysyä onko porukalla kokemusta paikallisesta sopimisesta?
Onko palkat nousseet samalla kun liiton taistelemat lakisääteiset edut ovat hävinneet? Laskeskelin tossa kun lomaraha, palkallinen sairasloma, ylityö- ja matkakorvaukset poistetaan, niin palkan pitäisi nykyisestä n. 500 euroa kuussa korvaamaan menetykset ja turvaamaan talouden.
Kokemuksia paikallisesta sopimisesta?
5
245
Vastaukset
- Anonyymi
"niin palkan pitäisi nykyisestä n. 500 euroa kuussa korvaamaan menetykset ja turvaamaan talouden." puuttuuko tuosta jotain?
- Anonyymi
Osaaja neuvottelee kyllä ihan henkilökohtaisesti itselleen sopivat ehdot.
- Anonyymi
"ylityö- ja matkakorvaukset poistetaan"
Kenenkään ei ole pakko tehdä ylitöitä tai matkoja omalla ajallaan.
Mutta sehän on sopimuskysymys, miten asia korvataan.
Veikkaanpa, että saan paremman korvauksen kuin mitä liitto minulle olisi saanut....- Anonyymi
Veikkaan minäkin seitsemää numeroa joka viikonloppu, mutta vielä ei ole osunut jättipotti kohdalle.
Uskooko joku tosiaan pystyvänsä neuvottelemaan työnantajan kanssa korvauksista kun ulko-ovella on jono halvempia tuontikoodareita?
- Anonyymi
Miten kukaan voi kuvitella, että joku LIHAVA JA LAISKA LIITTO neuvottelisi asiani paremmin kuin minä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1679437Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3497157Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056062Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen234203- 1694064
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht813809Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu893702Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1913004
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik132707