Uusi tutkimus paljastaa, kuinka paljon maailman suurimmat automerkit tienaavat joka tunti, minuutti ja sekunti – huippuvalmistaja tienaa 27,1 miljoonaa euroa tunnissa. Uswitchin autovakuutusasiantuntijat tarkastelivat kunkin automerkin vuosituottoa vuosina 2016-2020 ja vuonna 2020 tehtyjen automyyntien määrää paljastaakseen maailman eniten ansaitsevat automerkit.
Ykkössijalla on Toyota-konserni. Ryhmä tienasi vuonna 2020 uskomattomat 238 miljardia euroa, mikä teki siitä yhden maailman suurimmista autoyrityksistä. Luotettavuudestaan ja kohtuuhintaisuudestaan tunnetun Toyotan tulot ovat 27,1 miljoonaa euroa tunnissa, 452 464 euroa minuutissa ja 7 541 € joka sekunti!
Toyota tienaa 7541 euroa sekunnissa
7
74
Vastaukset
- Anonyymi
Ja jeniäkään et tuosta saa omaan taskuusi.
- Anonyymi
Kävin Toyota-liikkeessä, oli hienoja ja edistyksellisiä uusia malleja. Toyota-myyjä jutteli mukavia ja tarjosi kahvia ja pullaa sekä keksejä, taidan mennä maanantaina uudestaan ja tilata uuden Hybridi Toyotan.
- Anonyymi
Joo kyllä niistä kaikista Toyotan malleista näkee heti, että jokainen tuottaa paljon voittoa. Niin on halvalla tehty.
Ettekö ymmärrä että se ei ole mikään kuluttajan etu jos valmistaja tuottaa suuret määrät voittoa.
Kukahan sen voiton maksaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo kyllä niistä kaikista Toyotan malleista näkee heti, että jokainen tuottaa paljon voittoa. Niin on halvalla tehty.
Ettekö ymmärrä että se ei ole mikään kuluttajan etu jos valmistaja tuottaa suuret määrät voittoa.
Kukahan sen voiton maksaa?Aivan, autoja halpuutetaan kokoajan ja hinnat nousee meillä järjettömyyksiin, mutta hulluja riittää. Muualla päin Toyota on suhteessa muihin paljon halvempia, mutta meillä ollaan kehitetty panttimaksu jolla papat pidetään koukussa kun höpöt luulevat saavansa hyvän hyvityksen vanhasta, vaikka ovat sen osittain jo itse maksaneet pantissa ja luokkansa kalleimmassa huollossa.
- Anonyymi
Sulla on varmaankin linkkiä juttuun ja korkeakoulut taloudesta käytynä?
- Anonyymi
Yaris Suomi 20 000€ . Yaris Viro 15 000€ . Muissa Tojotamalleissa hintaero euroissa vielä suurempi. Varmaan osaat Virosta Tojotien hinnat katsoa ilman minun linkkejä. Ei vaan Tojota kiinnosta. Tuo" itselataava" on parin vuoden päästä vähän mustaanpekkaan verrattava, kukaan ei halua sen omaan käteen jäävän !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yaris Suomi 20 000€ . Yaris Viro 15 000€ . Muissa Tojotamalleissa hintaero euroissa vielä suurempi. Varmaan osaat Virosta Tojotien hinnat katsoa ilman minun linkkejä. Ei vaan Tojota kiinnosta. Tuo" itselataava" on parin vuoden päästä vähän mustaanpekkaan verrattava, kukaan ei halua sen omaan käteen jäävän !
Lisäksi Virossa ja muualla Euroopassa monissa maissa Toyotan takuu on 150tkm/5 vuotta.
Suomen maahantuoja on säästänyt siinäkin, että takuu on lyhyempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1173093Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk572768Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352162Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012081Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva441931Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1251930Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.81035Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas67964Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville11898Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu77880