Uusi tutkimus paljastaa, kuinka paljon maailman suurimmat automerkit tienaavat joka tunti, minuutti ja sekunti – huippuvalmistaja tienaa 27,1 miljoonaa euroa tunnissa. Uswitchin autovakuutusasiantuntijat tarkastelivat kunkin automerkin vuosituottoa vuosina 2016-2020 ja vuonna 2020 tehtyjen automyyntien määrää paljastaakseen maailman eniten ansaitsevat automerkit.
Ykkössijalla on Toyota-konserni. Ryhmä tienasi vuonna 2020 uskomattomat 238 miljardia euroa, mikä teki siitä yhden maailman suurimmista autoyrityksistä. Luotettavuudestaan ja kohtuuhintaisuudestaan tunnetun Toyotan tulot ovat 27,1 miljoonaa euroa tunnissa, 452 464 euroa minuutissa ja 7 541 € joka sekunti!
Toyota tienaa 7541 euroa sekunnissa
7
84
Vastaukset
- Anonyymi
Ja jeniäkään et tuosta saa omaan taskuusi.
- Anonyymi
Kävin Toyota-liikkeessä, oli hienoja ja edistyksellisiä uusia malleja. Toyota-myyjä jutteli mukavia ja tarjosi kahvia ja pullaa sekä keksejä, taidan mennä maanantaina uudestaan ja tilata uuden Hybridi Toyotan.
- Anonyymi
Joo kyllä niistä kaikista Toyotan malleista näkee heti, että jokainen tuottaa paljon voittoa. Niin on halvalla tehty.
Ettekö ymmärrä että se ei ole mikään kuluttajan etu jos valmistaja tuottaa suuret määrät voittoa.
Kukahan sen voiton maksaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo kyllä niistä kaikista Toyotan malleista näkee heti, että jokainen tuottaa paljon voittoa. Niin on halvalla tehty.
Ettekö ymmärrä että se ei ole mikään kuluttajan etu jos valmistaja tuottaa suuret määrät voittoa.
Kukahan sen voiton maksaa?Aivan, autoja halpuutetaan kokoajan ja hinnat nousee meillä järjettömyyksiin, mutta hulluja riittää. Muualla päin Toyota on suhteessa muihin paljon halvempia, mutta meillä ollaan kehitetty panttimaksu jolla papat pidetään koukussa kun höpöt luulevat saavansa hyvän hyvityksen vanhasta, vaikka ovat sen osittain jo itse maksaneet pantissa ja luokkansa kalleimmassa huollossa.
- Anonyymi
Sulla on varmaankin linkkiä juttuun ja korkeakoulut taloudesta käytynä?
- Anonyymi
Yaris Suomi 20 000€ . Yaris Viro 15 000€ . Muissa Tojotamalleissa hintaero euroissa vielä suurempi. Varmaan osaat Virosta Tojotien hinnat katsoa ilman minun linkkejä. Ei vaan Tojota kiinnosta. Tuo" itselataava" on parin vuoden päästä vähän mustaanpekkaan verrattava, kukaan ei halua sen omaan käteen jäävän !
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yaris Suomi 20 000€ . Yaris Viro 15 000€ . Muissa Tojotamalleissa hintaero euroissa vielä suurempi. Varmaan osaat Virosta Tojotien hinnat katsoa ilman minun linkkejä. Ei vaan Tojota kiinnosta. Tuo" itselataava" on parin vuoden päästä vähän mustaanpekkaan verrattava, kukaan ei halua sen omaan käteen jäävän !
Lisäksi Virossa ja muualla Euroopassa monissa maissa Toyotan takuu on 150tkm/5 vuotta.
Suomen maahantuoja on säästänyt siinäkin, että takuu on lyhyempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva201953- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703