Iskuporakone vai poravasara yleiskäyttöön?

Anonyymi

Hei,
Ruuvinväännin hajosi ja on aika ostaa uusi. Halaaisin all in one koneen, jolla saa ruuvattua ruuvit ja tehtyä reiät puuhun ja betoniin tarvittaessa. Kannattaako ostaa iskuporakone, poravasara vai jokin muu. Myös hinta/laadultaan hyvää mallia voi ehdottaa.

15

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aeg 1200S iskari.

    • Anonyymi

      Tavallisella porakoneella missä on isku mukana saa pieniä reikiä tiileen ja pehmeään betoniin. Se kai paras on kaikkeen. Betoniin ei pure kuin poravasara. Riippuu miten paljon piikkaat tai kiinnität betoniin tai laattoihin. Puun poraaminen voi nyrjäyttää ranteen ilman iskua. Metalliin saat reiän tavallisella porakoneella ja ruuveja on kivoin vääntää iskevälläporakoneella. Itse ostaisin puhtaan iskevän porakoneen ruuveja varten jos niitä vääntää paljon. Sellaisen mihin saa ruuvaussarjan kiinni.

      • Anonyymi

        Voitko referoida äskeisen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voitko referoida äskeisen.

        se, että kone on puhdas, ei paskanen, oli jutun asia..


    • Anonyymi

      Eli vaikuttaisi siltä, että iskuporakone olisi paras yleiskäyttöön. Kiitos. Suosittelisitteko vielä kohtuuhintaista ja riittävän laadukasta mallia? Tuota AEG 1200S mallia en löytänyt googlettamalla.

    • Anonyymi

      Poravasaraan näkyy saavan nykyään Sds -sovittimia, joilla onnistuu poraus ja ruuvauskin, mutta tuleehan tuosta melkoinen viritys. Suosittelisin ainakin kahta erillistä laitetta, osta vasta siinä vaiheessa, kun tulee tarve, eikä varastoon.

    • Anonyymi

      Ruuvien ruuvailuun, ei mielellän iso klopo, ole hyvä valinta, ja sitäpaitsi täysin turha. Akkukoneista löytyy tarvittavat laitteet, ja AEG on pelkkä paskaläjä.. kun näiden kanssa työkseen häärää, niin makita, ja millwaukee, ne kestään isältä pojalle.

      • Anonyymi

        Tätä itsekin mietin, ettei saisi olla kovin iso laite. Vaikuttaisi siltä, että kannatta olla 2 laitetta. Toinen joku satkun johdollinen poravasara ja toinen pienempi laite ruuvaamista ja porausta varten.
        Vielä jos joku voisi ehdottaa referenssilaitteen tähän jälkimmäiseen tarkoitukseen. Olen katsellut vähän makitan ja dewaltin laitteita. Olisko esim. niillä joku ketterä yleiskone?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä itsekin mietin, ettei saisi olla kovin iso laite. Vaikuttaisi siltä, että kannatta olla 2 laitetta. Toinen joku satkun johdollinen poravasara ja toinen pienempi laite ruuvaamista ja porausta varten.
        Vielä jos joku voisi ehdottaa referenssilaitteen tähän jälkimmäiseen tarkoitukseen. Olen katsellut vähän makitan ja dewaltin laitteita. Olisko esim. niillä joku ketterä yleiskone?

        Tai millwaukee..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tätä itsekin mietin, ettei saisi olla kovin iso laite. Vaikuttaisi siltä, että kannatta olla 2 laitetta. Toinen joku satkun johdollinen poravasara ja toinen pienempi laite ruuvaamista ja porausta varten.
        Vielä jos joku voisi ehdottaa referenssilaitteen tähän jälkimmäiseen tarkoitukseen. Olen katsellut vähän makitan ja dewaltin laitteita. Olisko esim. niillä joku ketterä yleiskone?

        Noin minäkin tekisin. Koneet kannattaa ostaa sen mukaan mitä ja miten paljon aikoo tehdä. Turhaan ostaa poravasaraa, jos kovaa betonia ei koskaan työstä tai poraa. Johdollinen poravasara kannattaa ostaa satunnaiseen ja helpoissa paikoissa tehtävään hommaan. Itse ostaisin jonkun tyyliin https://www.taloon.com/akkuiskuruuvinvaannin-bosch-gdr-12v-110-solo-l-boxx-ei-akkua jos paljon ruuveja vääntäisin esimerkiksi tekisin uuden vajan. Toimii hyvin myös muttereille ja pulteille.

        Meille ostettiin töihin boschin akkuporakone iskulla ja se on ollut positiivinen yllätys. Akku kestää ja tehoa on. Mikään kevyt se ei ole kuten kunnon kone ei olekaan. Milwaukee on hyvä, dewalt on hyvä, makitakin on ihan hyvä. Olen joka merkkiä käyttänyt ja ainoastaan Hilti on selvästi muita parempi, mutta niitä ei kaupasta edes saa. Muuten riippuu ihan mallista mikä on "paras". Merkkien paremmuus vaihtelee ihan vuodesta toiseen.

        Jos ostaisin tasan yhden koneen ostaisin jonkun merkkisen porakoneen iskulla. Menisin kauppaan katsomaan miltä ne näyttää, mitä maksaa ja mitä siinä mukana tulee. Oman kukkaron mukaan sitten valitsee. 5Ah akut ja mielellään joku 18V. 12 voltin vehkeillä tulee vaan itku.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Milwaukeen akkuiskuporakone .
      Sillä menee reiät ja ruuvit puuhun metalliin ja betoniin. Reiät betoniin ihan tavallisella kovametalli kiviporanterällä maksimi 8 - 10 mm.
      Iskevää ruuvinväännintä ei tarvitse kuin korkeintaan betoniruuveja varten.
      Pärjäät tällä yhdellä koneella.
      Iskevällä ruuvinvääntimellä kun vaikka pitkiä puuruuveja ruuvaa niin kärjet ja ruuvinkannat menee paskaksi kun ruuvien kannat ovat mitä ovat. Tasainen kierto tavallisella akkuporakoneella on ruuvinkannoille ja kärjille paljon ystävällisempi.

      • Anonyymi

        Minusta se iskevä porakone on hyvä ruuveille, jos säätää vääntöä järkeväksi ja pitää sen torxin tiukasti suorassa ruuvin kannassa. Vähänkään vinossa se kyllä lipsuu ja pyöristää kannan.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Iskuporakoneessa ei ole oikeaa iskua, pienillä terillä saa reikiä riittävän pehmeään. Vähän enemmän kun käyttää niin ei saa siihenkään kun se mekanismi menee.

      Itse ostin ilman sitä akkuporan, myös yhdessä johdollisessa ei ole sitä, toisessa on.

      Hommasin 15 vuotta poravasaran 2.5 joulen eli sähkö-pneumaattinen käytetty ammattimerkkinen 70eur jossa on poraus ilman iskua, iskun kanssa, isku ilman pyörintään. Tätä tulee käytetty, yhden talon pienessä remontissa jossa piti parrusta ottaa pois ja hankalassa paikassa oli niin teroitin terävän puutaltan ja tällä talttasin puuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe