Läsnäolopakko korona-aikana

Anonyymi

Mitä mieltä korkeakouluissa läsnäolopakollisesta luennoista näin korona-aikana?

Todella oudolta kuulostaa, että luennoissa joissa on läsnäolopakko, ei voi olla yhtään joustoa näinä aikoina. Ei etäopetusta ei mitään.
Jos et ole luennoilla paikalla et pääse kurssia läpi. Sitten ihmetellään, kun korona-altistuksia tulee kokoajan enempi ja enempi. Koulujen ohjeistuksissa lukee, että oireisena ei saa koululle tulla, mutta tottakai porukka tulee siltikin, kun läsnäolopakollisia kursseja ei muuten läpäise jos ei ole paikalla. Sitten märistään, kun on koko luokka kipeänä.

Mihin hittoon on unohtunut järki sen jälkeen, kun rokotuksia on alettu antamaan? Tämäkö todella suojaa jos on täysin rokoitettu, ettet voisi enää tartuntaa saada tai voit mennä oireisena vielä kouluunki, koska on läsnäolopakko?

3

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauskinta myös se, että kurssien materiaalithan on jo valmiiksi verkossa, mutta luennoilla on pakko silti olla fyysisesti läsnä. :)

    • Rokote ei suojaa. Rokotetut usein unohtavat tämän ja ilman maskeja lähtevät baareihin jne. levittämään koronaa. Toisen koronarokotteen jälkeen korona-tartunnat lähtivät nousuun. Ehkä kolmas tai neljäs piikki antaa immuniteetin... :D

      • Anonyymi

        Totta. Tullaankin tähän sitten, että miten läsnäolopakollisia luentoja voi edelleen näinä aikoina olla, kun sairastetaanhan me siltikin ja voidaan ihan hyvin tartuntoja edelleenkin levittää.
        Sama tilannehan oli jo koronan alkuaikoina, mutta läsnäolopakolliset teoria luennot oli etäluentoina.
        Millä perusteilla voidaan sanoa, että läsnäolopakolliset luennot on nykyisin ns. "turvallisempia" kun puolitoista vuotta aiemmin esimerkiksi, jolloin fyysistä läsnäolopakkoa ei edellytetty vaan se oli etäopetuksena.
        Piikillä varastuttena todennäköisesti sairastan oireettomampana, mutta poissulkeeko sitä tosiasiaa siltikään etten voisi fyysisesti läsnäolopakollisilla luennoilla muita tartuttaa? :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      97
      3704
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      33
      3214
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      60
      3189
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      62
      2973
    5. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      65
      2832
    6. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      65
      2775
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2504
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2311
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2158
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2152
    Aihe