Läsnäolopakko korona-aikana

Anonyymi

Mitä mieltä korkeakouluissa läsnäolopakollisesta luennoista näin korona-aikana?

Todella oudolta kuulostaa, että luennoissa joissa on läsnäolopakko, ei voi olla yhtään joustoa näinä aikoina. Ei etäopetusta ei mitään.
Jos et ole luennoilla paikalla et pääse kurssia läpi. Sitten ihmetellään, kun korona-altistuksia tulee kokoajan enempi ja enempi. Koulujen ohjeistuksissa lukee, että oireisena ei saa koululle tulla, mutta tottakai porukka tulee siltikin, kun läsnäolopakollisia kursseja ei muuten läpäise jos ei ole paikalla. Sitten märistään, kun on koko luokka kipeänä.

Mihin hittoon on unohtunut järki sen jälkeen, kun rokotuksia on alettu antamaan? Tämäkö todella suojaa jos on täysin rokoitettu, ettet voisi enää tartuntaa saada tai voit mennä oireisena vielä kouluunki, koska on läsnäolopakko?

3

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hauskinta myös se, että kurssien materiaalithan on jo valmiiksi verkossa, mutta luennoilla on pakko silti olla fyysisesti läsnä. :)

    • Rokote ei suojaa. Rokotetut usein unohtavat tämän ja ilman maskeja lähtevät baareihin jne. levittämään koronaa. Toisen koronarokotteen jälkeen korona-tartunnat lähtivät nousuun. Ehkä kolmas tai neljäs piikki antaa immuniteetin... :D

      • Anonyymi

        Totta. Tullaankin tähän sitten, että miten läsnäolopakollisia luentoja voi edelleen näinä aikoina olla, kun sairastetaanhan me siltikin ja voidaan ihan hyvin tartuntoja edelleenkin levittää.
        Sama tilannehan oli jo koronan alkuaikoina, mutta läsnäolopakolliset teoria luennot oli etäluentoina.
        Millä perusteilla voidaan sanoa, että läsnäolopakolliset luennot on nykyisin ns. "turvallisempia" kun puolitoista vuotta aiemmin esimerkiksi, jolloin fyysistä läsnäolopakkoa ei edellytetty vaan se oli etäopetuksena.
        Piikillä varastuttena todennäköisesti sairastan oireettomampana, mutta poissulkeeko sitä tosiasiaa siltikään etten voisi fyysisesti läsnäolopakollisilla luennoilla muita tartuttaa? :)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      139
      3095
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1686
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1374
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe