Sain noin puolitoista vuotta sitten Losartan-lääkityksen korkeaan verenpaineeseen. Noin puolen vuoden ajan korvissani on ilmennyt voimistuvaa sihinää ja suhinaa. Lääkkeen harvinaisissa sivuvaikutuksissa mainitaan korvien suhina, sihinä ja soiminen (tinnitus).
Samoin minulla on ollut uniongelmia, en ole noin vuoteen saanut nukuttua kunnolla: heräilen monta kertaa yössä parin kolmen tunnin nukkumisen jälkeen. Myös tämä kuuluu Losartan-lääkkeen sivuvaikutuksiin.
Eräitä muitakin haittavaikutuksia siitä saattaa johtua, mutta niille voi olla myös muita syitä. Esim. selkäkipuja on ollut puolisen vuotta ja luulin niiden johtuvan vanhoista selkäongelmistani. Nyt kun minulle määrättiin parin viikon tauko lääkitykseen, selkävaivat hävisivät viikon kuluessa.
Olen melko varma, että ainakin nämä uudet vaivani johtuvat ko. lääkkeestä.
Onko muilla kokemusta tällaisesta? Onko lääkkeen vaihtaminen auttanut?
Verenpainelääkkeet ja korvien sihinä ja suhina
4
2384
Vastaukset
- Anonyymi
Minä siis kävin siellä lääkärissä, mutta ei siitä juuri ollut apua.
Katsoin sitten netissä omakannasta omia tietojani. Ja mitä helvettiä! Siellä puhuttiin jalkojeni vaivoista ja että ne ovat vaivanneet 6 kuukautta. Mitä helvetin helvettiä! Minulla on ollut vaivoja jaloissani ainakin 6 vuotta, ei mitään kuusi kuukautta. Tämä on yksi niistä tärkeimmistä syistä, miksi en halua hoitaa aisioita puhelimessa. Puhelimeen vastannut sitten kirjoittelee mitä sattuu ja mitä nyt sattuu yleensä muistamaan.
Minä menin sinne lääkäriin korvieni suhinan takia, mutta siitä omakannassa ei puhuta sanaakaan. Mikä helvetti näitä lääkäreitä oikein vaivaa? Se korvien sihinä ja suhinahan se juuri oli pääasia! - Anonyymi
Verenpainelääkettä voi aina vaihtaa. Losartan on ATR-salpaaja, ja samassa ryhmässä voi olla lääkkeitä, jotka sopivat sinulle paremmin. Muita ryhmiä ovat ACE-estäjät, diureetit ja kalsiumkanavan salpaajat.
Nykyään käytetään mielellään useaa eri ryhmän lääkettä pienillä annoksilla, joista yhdestäkään ei tule häiritseviä sivuvaikutuksia.
https://www.terveysportti.fi/terveysportti/uutismaailma.duodecimapi.uutisarkisto?p_arkisto=1&p_palsta=10&p_artikkeli=uux25586 - Anonyymi
Suhina ja sihinä ovat yksiä monista tinnituksen äänistä. Tinnitus ei kuitenkaan ole todellinen vaan kuviteltu ongelma, jonka aiheuttaa psykoositasoinen sensorinen aistiharhaisuus (kuulee "ääniä").
Tarvitaan lähete psykiatrille, diagnoosin laatimista varten. Lääkitykseksi tulee psykoosilääkkeitä, joista yritetään vuosien myötä löytää kullekin sopivat lääkkeet ja annostukset.- Anonyymi
Roskaa. Se on todellinen, ei kuviteltu toiminto, ääni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232473Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531763Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111104Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2981044- 259982
- 146893
- 56864
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46745
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728