tahtoo ouluun

olen jo pitkään suunnitellu ouluun muuttoa. nyt jos pääsen sinne kouluun niin mikäs siinä. onko oulu kiva paikka asua? mie ainaki tykkäsin ku olen käyny sielä.
71418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oulun on pieni pohjoinenkaupunki. Itse asuin Oulussa vielä noin vuosi sitten enkä takaisin halua. Onhan siellä tietty palveluita ja sen sellaista, Stockmannikin tullut pari vuotta sitten.

Pahinta Oulussa on se, että juorut leviää jo sen kokoisessa kaupungissa ja se, että se on pahimmanlaatuinen pikku porvarillinen kyläpahanen arvomaailmaltaan. Niin ja jos ei ole rikas ei ole mitään, koulumaailmassakaan. Mutta tämä pätee peruskoulussa ja lukiossa ja tuskinpa sinne olet menossa?

Siellä katukuvassa harvemmin näkee vapaasti pukeutumaan pystyviä tyyppejä, ja yleensä kaikilla on samanlainen kampaus ainakin 90-luvulla oli:) Silloin kun kärpät voittaa on kadut täynnä kärppäfaneja, jotka karjuu ja sikailee. Se on toinen huonopuoli jos ei niin ku lätkä kiinnosta pätkääkään!

Tervemenoa vaan ja torinrannassa tuulee niin, että silmistä valuu vesi:DDDDDD Niin ja on pakko pitää tuulitakkia:D

Äänestä
  • On totta että Oulu on ilmapiiriltään aika ahdasmielinen, tällänen it-paratiisi, mutta kyllä vaihtoehtoilmapiiriä täältäkin löytyy. Ouluun rakannetaan koko ajan lisää ja väkiluku kasvaa hurjaa vauhtia. Tällä hetkellä taitaa olla jotain 120 000. Keskustasta löytyy kyllä kaikki mitä esim. Turustakin. Tosin keskusta tuntuu pieneltä, täyteen ahdettu ja rumaa arkkitehtuuria. Tosin paikat näkee aivan eri silmin kun ei ole asunut samassa paikassa koko ikäänsä. Oulun baaritarjonta 20vuotiaille on hyvä, 18-vuotiailla on vähemmän vaihtoehtoja. Ja siitä juorujen leviämisestä en tiedä... Mielestäni se ei pidä paikkansa, ainakaan itse en ole kokenut sitä tuolla tavalla. Jokaisella on kyllä oikeus olla oma itsensä ja värikkäitä persoonia arvostetaan. Sekin tietysti riippuu aivan, missä piireissä liikkuu. Ja kärpät sais minun puolesta painua kuuseen. Ei kaikki täällä ole kiinnostunut jääkiekosta, tosiaankaa. Mut mikäpä siinä vikana, jos kerta tykkää.

    Ai juu! Ja sitten vielä Oulun erikoisuus: Joka ilta (paitsi lauantaina) jossain halppisbaarissa on euron ilta koko illan siis ja sen jälkeen siis kuuluisalle lättypizzalle! :D

    Äänestä

  • Kyllähän täällä välillä tuulee niin maan perkeleesti, ei tupakkaankaan taho saahan tulta. Vai muutenhan Oulu on oikein hyvä paikka.

    Äänestä

  • Iida kirjoitti:

    On totta että Oulu on ilmapiiriltään aika ahdasmielinen, tällänen it-paratiisi, mutta kyllä vaihtoehtoilmapiiriä täältäkin löytyy. Ouluun rakannetaan koko ajan lisää ja väkiluku kasvaa hurjaa vauhtia. Tällä hetkellä taitaa olla jotain 120 000. Keskustasta löytyy kyllä kaikki mitä esim. Turustakin. Tosin keskusta tuntuu pieneltä, täyteen ahdettu ja rumaa arkkitehtuuria. Tosin paikat näkee aivan eri silmin kun ei ole asunut samassa paikassa koko ikäänsä. Oulun baaritarjonta 20vuotiaille on hyvä, 18-vuotiailla on vähemmän vaihtoehtoja. Ja siitä juorujen leviämisestä en tiedä... Mielestäni se ei pidä paikkansa, ainakaan itse en ole kokenut sitä tuolla tavalla. Jokaisella on kyllä oikeus olla oma itsensä ja värikkäitä persoonia arvostetaan. Sekin tietysti riippuu aivan, missä piireissä liikkuu. Ja kärpät sais minun puolesta painua kuuseen. Ei kaikki täällä ole kiinnostunut jääkiekosta, tosiaankaa. Mut mikäpä siinä vikana, jos kerta tykkää.

    Ai juu! Ja sitten vielä Oulun erikoisuus: Joka ilta (paitsi lauantaina) jossain halppisbaarissa on euron ilta koko illan siis ja sen jälkeen siis kuuluisalle lättypizzalle! :D

    Just sain tietää et väkiluku on 128 000. Kyllä tänne mahtuu lisää kaikenlaista porukkaa. :)

    Äänestä

On oikein kiva suurehko pikkukaupunki , olen viihtynyt erinomaisesti jo 10 v. Täällä on kaikkea mitä pitääkin, tosin myös junttimaisuutta. Mutta sitähän löytyy täältä Suomesta jokapaikasta runsain mitoin. Niin, että tervetuloa vaan, kyllä täällä viihtyy.

Äänestä
  • Ainoa todellinen huono puoli on se että Oulusta on niin pitkät matkat muihin suurempiin kaupunkeihin. :/ Muuten tosi hyvä paikka.

    Äänestä

... Ouluun Raahesta. Että kyllä näin pattijokisen silmin Oulu tuntuu isolta kaupungilta, kun verrataan Raaheen. Mielestäni täällä liikkuu hyvin vähän juoruja. Riippuu siitä, että missä piireissä pyörii.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


örkki kirjoitti:

olen jo pitkään suunnitellu ouluun muuttoa. nyt jos pääsen sinne kouluun niin mikäs siinä. onko oulu kiva paikka asua? mie ainaki tykkäsin ku olen käyny sielä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu