Mikä on norminimi

Mitä tarkoittaa sana norminimi?

8

283

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tuollaista termiä ole muualla kuin sinun päässäsi.

    • Anonyymi

      Ehkä sillä on tarkoitettu normalisoitua nimeä.

    • Anonyymi

      Se pitää kirjoittaa normiminimi. Hankala sana ja sen kanssa muutkin kompuroivat.

      • Anonyymi

        Tai sitten mormoniminiminimi.


    • Anonyymi

      Luulen että se tarkoittaa juuri tuota normalistettua nimeä, esim Geniin muutetaan kirkonkirjojen ruotsinkielisten etunimien sijaan sovitut suomenkieliset vastineet, siis ei Christina tai Stina, vaan Tiina, jos ao henkilö oli suomenkielinen. Välilehdelle on hyvä laittaa ne muodot, joita kirkonkirjoissa löytyy, jotta henkilö löytyisi helposti lähteistä.

      • Anonyymi

        Mikähän idea tuossakin on, sillä keksityllä nimellä ei enää löydä henkilöä enää mistään kirjoista?


    • Anonyymi

      Lapsuudesta muistan ja kuuntelin itsekin, kun mummo (oli syntynyt 1800-luvulla) kertoi eri henkilöiden nimistä. Juuri kenelläkään ei ollut sama nimi kuin kirkonkirjoissa. Oli Ukko ja Äijä, vanhat torpparit. Elisabeth oli Liisa ja toinen Elisabeth Eliisa. Justiina asui melkein toisen Justiinan naapurissa. Toista vaan sanottiin nimellä Kuppari, vaikka ei tiedetty koskaan kupanneen, mutta äitinsä oli ollut kuppari. Yksi oli Tootu, josta ei tiedetty, oliko oikea nimi. Topi oli Theorod, mutta ei itsekään käyttänyt oikeata nimeään. Jallu oli ja Juuso.
      Sitten oli paljon lempinimiä, joita käytettiin, mutta ei virallisemmin. Lenkka sai nimen kun oli kova tanssimaan ja kaatui ja jonkin aikaa ontui. Iso-Rolle oli vatsakas.
      Ei nyt enempää, ettei joku jo arvaa mistä kylästä ovat.

    • Anonyymi

      Kirkonkirjoissa sama henkilö voi esiintyä monella eri nimen muodolla.
      Esimerkiksi Joa , Joan, Johan, Jons, Jöns. Tällöin henkilön nimeksi normalisoidaan "Johan". Normalisoinnin jälkeen monet tutkijat vielä suomalaistavat nimen "Juho".
      Kun varmuudella ei tiedetä henkilön oikeaa nimenmuotoa, toiset tutkijat käyttävät sitä nimeä, joka esiintyy syntyneiden ja kastettujen luettelossa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe