Modus 1.4 2005

Anonyymi

Ongelma on seuraavanlainen :

Renault Modus 1.4 vm 2005 kyseessä,ongelma on parkkien kanssa elikkä toinen etuparkki pimeenä ja saman puolen takaparkit samoin,takana "kaksikerroksiset" takavalot eli 5W ja 21/5W ja jälkimmäisen mainitun 21 toimii mutta 5 ei,muut saman umpion valot toimii.

Olen käynyt sulakkeet läpi ,pimeenä olevat polttimot vaihtanut uusiksi,tarkastanut takaumpion liittimetkin ja kaikki näyttäisi olevan kunnossa-

Sulakkeiden symbolit sulakerungon peitelevyn kannessa ovat todella sekavat,manuaalissa ei sen fiksummin.

Löytyisikö apuja,ennakkoon kiittäen asiallisista vastauksista.

6

970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parkkivalot on laitettu kahdelle sulakkeelle (oikea ja vasen omilleen), joten todennäköisesti sulake palanut. Mutta mikä on polttanut sulakkeen? Jos vika on edelleen olemassa, se polttaa heti uudenkin sulakkeen.

      Eiköhän Googlaamalla löydy parempi sulakekartta.

    • Anonyymi

      Niin on mullakin samanlaisia ongelmia koskien etu-ja takaparkkeja Moduksessa vm 2006 ja aiemmin ei mitään ongelmia sähköpuolella vaan nyt yllättäen pimenivät.

      Oudoksi tekee vielä se että takajarruvalo on on yhdistetty parkki-ja jarruvalo eli 2-lankapoltin,jarruvalo toimii ihan normaalisti mutta parkki ei ,molemmat pimeät polttimot ovat edessä ja takana kuskin puolella.

      - sulakkeet tarkistettu ja vaihdettukin kokeilumielessä vaikka ehjät
      - polttimot kohteissa vaihdettu uusiksi vaikka ehjät
      - liittimet tarkistettu ja puhdistettu
      - takavalon virtapiirin levy ehjä eli testattu virran kulku

      Toimenpiteistä huolimatta pimeät em parkit ja katsastuskin " ovella " , osaisiko joku mahdollisesti neuvoa mitä tehdä vai viedä autosähkökorjaamolle ,mahtaisiko toimia jos ottaisi diodilla varustettuna virran toimivalta puolelta vai meneekö koko pakka sekaisin koska takavaloissa ryhmäliitin = 6 napaa ?

      Kiitän ennakkoon.

      • Anonyymi

        en tiedä liittyykö tuohon ongelmaan... mutta...

        saman ikäinen megane, parkkivalot ei toimineet

        syyksi paljastui niin haperot johdot, että olivat menneet pakkasessa poikki


      • Anonyymi

        Saitko ratkaistua ongelman..miten ?

        Olen itse tehnyt vastaavassa tilanteessa kaiken mahdollisen mitä osaan , sulakkeet ja polttimotkin vaihdettu vaikka näyttivät olevan ehjät,kummastusta herättää tuo 2-lankapoltin jarru / parkki kun jarruvalo kuitenkin toimii mutta parkki ei.

        Ei tule vastausta maahantuojalta eikä paikalliselta huollolta,en haluaisi ko ongelman takia hylätä autoakaan pois kun muuten loistavassa kunnossa,ei läpäise valo-ongelman takia katsastustakaan.

        Entä pysttyykö tekemään ohituskytkennät vai meneekö "koko pakka" sekaisin ?

        Kiitän suuresti mahdollisesta avusta toimintaan.


    • Anonyymi

      Scenicissä vm. 2004 etuvalojen kanssa vikaa. Syynä oli sulakerasiassa oleva leveä lattaliitin joka oli hapettunut. En tiedä onko Moduksessa vastaava sulakerasia mutta voisi olla yksi mahdollinen vikapaikka.

    • Anonyymi

      Oliko johto poikki?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      45
      3500
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      18
      2901
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2584
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      70
      2319
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2171
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      45
      2073
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1686
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1553
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1465
    Aihe