Kaikki kodin kalusteet Petralta

Olemme rakentamassa omakotitaloa Poriin ja kyselisin, onko muilla tietoa Porin Petra keittiöistä. Tuttavamme on ostanut sieltä kalusteet, mutta niiden toimitus on vasta loppuvuonna, joten ei ole tietoa toimitusvarmuudesta ym. Petrakalusteiden laatu ainakin pitäisi olla aika hyvää ?
167561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Suosittelen, ostimme kalusteet kyseisestä liikkeestä ja palvelu oli tosi hyvää. Erittäin miellyttävät myyjät (2 miestä). Hinta oli kohdallaan eivät olleet halvimpia, mutta eivät myöskään kalleimpia. Toimitus tuli juuri silloin, kun myyjä lupasi ja mitään ei puuttunut.
Jos alamme joskus rakentaa, niin tiedän kyllä mistä kalusteet ostamme.

Äänestä
  • Petra ja Parma ovat molemmat Novartin merkkejä. Parmaa myy käsittääkseni Starkki ja Petraa yksityiset myyjät. Muuten kaiketi aivan sama.

    Porissa nykyinen Petran myyjä myi ennen Puustellia ja joutui lähtemään sieltä jostakin syystä, näin olen kuullut.

    Äänestä

  • ei eroja kirjoitti:

    Petra ja Parma ovat molemmat Novartin merkkejä. Parmaa myy käsittääkseni Starkki ja Petraa yksityiset myyjät. Muuten kaiketi aivan sama.

    Porissa nykyinen Petran myyjä myi ennen Puustellia ja joutui lähtemään sieltä jostakin syystä, näin olen kuullut.

    Kaikki kyseiset merkit ovat Novartin merkkejä ja kaikki toimivat samalla periaatteella eli lähes jokaisessa on kauppias. Parma on Starkin tiloissa, mutta siellä on myös itsenäinen kauppias, joka pyörittää kalustekauppaa.
    Siis sama tuote, mutta jokaisella on hieman erilainen ovimallisto. Olen kiertänyt kyseisissä kaupoissa ja todennut asian. Ostopäätös kannattaa tehdä siellä, missä koet saavasi parasta palvelua.

    Äänestä

  • ei eroja kirjoitti:

    Petra ja Parma ovat molemmat Novartin merkkejä. Parmaa myy käsittääkseni Starkki ja Petraa yksityiset myyjät. Muuten kaiketi aivan sama.

    Porissa nykyinen Petran myyjä myi ennen Puustellia ja joutui lähtemään sieltä jostakin syystä, näin olen kuullut.

    Tais lähtee koko Porin Puustellin henkilökunta samalla kertaa ja ilmeisesti ihan omasta halustaan, kun kerran avasivat toisen myymälän niin nopeasti, näin olen vaan kuullut. Taitaa Porissa olla ilmeisesti aika kova kilpailija muille köökeille.

    Äänestä

  • Kalervo -55 kirjoitti:

    Kaikki kyseiset merkit ovat Novartin merkkejä ja kaikki toimivat samalla periaatteella eli lähes jokaisessa on kauppias. Parma on Starkin tiloissa, mutta siellä on myös itsenäinen kauppias, joka pyörittää kalustekauppaa.
    Siis sama tuote, mutta jokaisella on hieman erilainen ovimallisto. Olen kiertänyt kyseisissä kaupoissa ja todennut asian. Ostopäätös kannattaa tehdä siellä, missä koet saavasi parasta palvelua.

    puustellista otin kaikki kalusteet ovat laadukkaita ja palvelu oli hyvää toimitus täydellinen

    Äänestä

  • juki kirjoitti:

    puustellista otin kaikki kalusteet ovat laadukkaita ja palvelu oli hyvää toimitus täydellinen

    Puustellin toimitus meilläkin, kolme vedintä jostakin syystä puuttui.
    Toimittivat vetimet saman tien puhelun jälkeen.

    Nuo puuttuvat vetimet, eivät kovin suurta mielipahaa aiheuttaneet. Muuten toimitus oli täydellinen ja palvelu sekä tuotteet hyviä.

    Äänestä

Niin siitä vaan. Minä en kyllä niin kallista lastulevyä suostu ostamaan.

Parin vuoden kuluttua kun muoti on hieman muuttunut ja hieman käytön jälkiä jäänyt, niin samalta näyttää verrattuna halpiskeittiöön.

Äänestä

Hei, me teimme mieheni kanssa ostopäätöksen kyseisestä liikkeestä ja olemme tyytyväisiä. Kalusteet olivat hyvät, saimme sellaisen keittiön kuin halusimme, pysyimme budjetissa ja palvelu oli hyvää. Tsemppiä myyjille, olemme hankkineet teille lisää asiakkaita (lahjakorttia ootellaan)

Äänestä

Meille tuli juuri Petra-keittiöt ja kaapistot, olemme tämän viikon kasailleet niitä (säästää sievoisen summan kun ei ota asennuttajaa), katsotaan mitä ovat sitten käytännössä,mutta vaikuttaa tosi hyvältä ratkaisulta. Lienee nämä vain makukysymyksiä kaikkineen...

Äänestä

Miksi kalusteet pitäisi ostaa jostain merkkiliikkeestä, samaa levytavaraa saa myös paikallisilta puusepiltä, ja silloin varmasti työllistät näitä pikkuliikkeitä ja saat vielä halvemmalla. Toki ne myyjät osaa suunnitella kalusteita hienosti, mutta samalla sinä maksat niiden myyjien palkan. Ei ne ilmaiseksi sulle mitään suunnittele

Äänestä

Terve ensirakentaja, paikallisesta Petramyymälästä en tiedä, mutta meille laitettiin viime vuonna Petran kalusteet ja kaikki meni hyvin. Omasta mielestäni kalusteet on laadukkaat ja hinta/laatu oli OK. Kyseessä on niinkuin on useasti mainittu Novartin tuote, jota löytyy myös muilla nimillä. Meillä ostopäätökseen vaikutti paljolti myyjän ammattitaito ja myymälän tyyli. Voin vilpittömästi suositella kyseistä kalustemerkkiä.

Äänestä

Otimme Petralta/Novartilta keittiön, wc:n ja kodinhoitohuoneen.

Tavaroita on saapunut ja ollut saapumatta lupauksista huolimatta tipotellen jo kuudetta viikkoa. Osaa tavaroista olemme saaneet kuittailla jo kolmentena versiona. Osia puuttuu tai ne ovat muuta kuin tilaukseen on merkitty. Mukana on myös tilaukseen kuulumatonta tavaraa eikä myyjä osaa kertoa edes osan mukana tulleen tarralapun koodinumerosta mikä tavara on kyseessä. Joka toisessa kaapissa odottaa sisällä keltainen lappu "osia puuttuu, toimitus viikolla xx" joka tietenkään ei pidä paikkaansa.

Saranat samoja paskoja kuin Puolasta Maskuun tulevissa kaapistoissa, kehutaan kyllä Itävaltalaisiksi. Reklamaatiolistan kohdat ovat kasvaneet jo uudelle kymmenluvulle emmekä ole viitsineet kaikesta vähäisimmistä edes valittaa.

Myydä osaa jokainen, hyvän myyjän/tavarantoimittajan erottaa siitä miten poikkeustilanteisiin reagoidaan ja miten asiakkaasta välitetään. Meillä kyllä on karissut kauniit mielikuvat jo aikaa sitten tätä pelleilyä seuratessamme. Petramyyjä syyttää Novartia ja Novart Petramyyjää. Mikäpä onkaan syytellessä kun Novart laskuttaa Petraa ja Petra asiakasta. Kumpikaan ei ota vastuuta virheistään eikä suoriin tiedusteluihin jälkitoimituksista vastata, ei myyjän eikä Novartin toimesta.Kuluttaja-asiamiehen ensimmäinen yhteydenottokaan ei juuri mitään auttanut.

Tehtaalla tuntuu olevan täydellinen sekasorto mitä toimitetaan ja missä järjestyksessä.
En todellakaan voi suositella mitään tähän konserniin liittyvää.

Toivotan tuttavallenne onnea toimituksen suhteen ettei löydy mitään reklamoitavaa.
.

Äänestä
  • Hei

    Saman katastrooffin kokenut... Kaikki meni toimitukseen asti todella hyvin löytyi ratkaisuja ja systeemejä joka lähtöön. Toimituksen saavuttua alkoi sekamelska. Osia puuttui, kaapeja oli virheellisesti kasattu, tuotteissa oli ratkaisuja jotka oli kaupantekovaiheessa toisin. Pahin virhe mielestäni oli että pääletysten tulevat kaapit olivat keskenään 2mm eri levyisiä. Ja laatua sanovat myyvänsä.

    Äänestä

  • Tämä tapaus on edennyt jo vaiheeseen jossa tiloissamme on nyt jo kahdet keittiötasot, edelleen väärät - tosin ihka uusine vikoineen.


    Tilausvahvistus tuli samana päivänä kuin reklamoimiemme tuotteet, tosin nekin osatoimituksen osatoimituksena (6 kollia piti tulla, tuli vain 3, tänään 1, jossain välissä tulee vielä kai 2...tarkkaa päivää emme tiedä).

    Tilausvahvistuksesta päätellen tulossa on edelleen sutta ja sekundaa mm. puulistoja väärillä sivuilla kun taas toisissa puulistoitus on ympäri tason vaikkei pitäisi olla. Kävimme kolme(3) viikkoa sitten myyjän kanssa erittäin tarkasti läpi yksityiskohdat ja olemme siitä asti kyseistä paperia häneltä pyytäneet useampaan kertaan.

    Kuluttaja-asiamies on puolellamme, myyjä käyttäytyy aggressiivisesti ja väittää meidän, asiakkaansa valehtelevan, muuntelee sanomisiaan ja piiloutuu ties minkä verukkeen taakse pitäen oman pesänsä puhtaana.

    Ihmetellä sopii ketä kyseinen myyjän väittämä asioiden vaikeuttaminen palvelee, ei ainakaan asiakasta, keittiömyyjää eikä tavarantoimittajaa.

    Jos ostatte keittiön, ostakaa se sellaiselta toimittajalta joka myös tekee ne itse, oli sitten kyseessä pieni tai suuri yritys. Ottakaa selvää koko organisaatiosta sen nätin, arvoilla ja sloganeilla höystetyn esitekirjasen takana.

    Sopikaa vähänkään isommista asioista aina kirjallisesti, vaikka sähköpostin kautta. Pitäkää kirjaa toimituksista ja reklamoimistanne asioista, kaiken varalta. Jos kaikki menee ok niin kyseisen kirjanpidon voi hävittää, jos ei niin teillä on jotain mitä näyttää vastineeksi.

    Kun tämä soppa joskus on ohi, edes välttävällä tasolla, julkaisemme tarkempia selostuksia rakennuspäiväkirjastamme selvityksineen ja kuvineen tapahtumien kulusta tämän farssin osalta...

    Äänestä

Meillä Petran kalusteet ja tyytyväisiä olemme.
Hauskaa vappua kaikille !!!

Äänestä

Terve ensirakentaja, me ostimme kyseisestä myymälästä kaikki kalusteet ja olemme enemmän kuin tyytyväisiä. Kalusteet tuli kuukausi sitten ja olemme juuri muuttaneet asumaan.
Myyjien palvelu oli tosi hyvää, molemmat miehet olivat asiantuntevia, suunnitelmat teimme kauppiaan kanssa. Toimitus tuli ajallaan ja ainakaan meillä ei ollut mitään puutteita toimituksessa.
Päätökseemme vaikutti paljon se, että tuttavamme olivat myös ostaneet kalusteet heiltä ja meillä oli täten jonkinlainen varmuus kalusteista.
Hintatasosta sen verran, että hinta oli esim. Puustelliin nähden 3000 euroa edullisempi aivan vastaavilla suunnitelmalla.
Suosittelen Petraa jatkossakin, lupasivat vinkkipalkkion, jonka olen jo saanutkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ensirakentaja kirjoitti:

Olemme rakentamassa omakotitaloa Poriin ja kyselisin, onko muilla tietoa Porin Petra keittiöistä. Tuttavamme on ostanut sieltä kalusteet, mutta niiden toimitus on vasta loppuvuonna, joten ei ole tietoa toimitusvarmuudesta ym. Petrakalusteiden laatu ainakin pitäisi olla aika hyvää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu