Lepän ymmärrys markkinataloudesta kommunistin tasoa

Anonyymi

Onhan se tukijussi talikkokommari. Erilaisilla ukaaseilla ei kysyntää ja tarjontaa kahlita. Ylituotanto tarkoitta, ettei kuluttaja osta. Kompetenssivajavainen ei tajua.

7

132

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai hetken vielä orottaa ja sit alkaa koreilemaan. Antooko ministeriön prameudessa prosmopäällikkö käskyn muiluttaa, mikäli kauppiaat ei osta ylituotantoa 'tuottajahinnoilla' tappiolla?

      • Anonyymi

        Marttila ja Leppä ovat aivan turhia miesoletettuja näin maatalouden puolelta katsottuna. Vuosikaudet tuolla huseeranneet eivätkä yhtään mitään ole aikaan saaneet.


    • Anonyymi

      Talikkokommari.

    • Anonyymi

      Kommareill oli realistinen käsitys kapitalismista.; Kyl ne jotenkin yrittää kusettaa .
      Sisäänostajat oli tosi tarkkoja. Maitojauhettakin tuli takaisin, vaikka ei ollu mitää vikaa. N-Lstä tulleita romuja junan vaunuja ei otettu takaisin, ennenkuin oli pohjat korjattua ja nippu uusia vaijereita völjys.
      Nythän tämä nähdään, kauppa kusettaaa Isäntiä, murusia tippuu Isännille.

      • Anonyymi

        Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan, talikkokommari tukijussi pummipaska haluaa suunnitelma taloutta, haluaa tosin pummielättinä omistaa valtion tukeman tappiollisen kolhoosin ilman tuotantokiintiöitä.


    • Anonyymi

      Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan…

      ” S- ja K-ryhmä kisaavat nyt tuotteiden kotimaisuudella – "Haluamme seistä viljelijän rinnalla"
      Sekä S- että K-ryhmä ilmoittavat toimivansa suomalaisten tuottajien hyväksi. S-ryhmä lanseerasi Kotimaista-tuotesarjan jo vuonna 2014 ja on nyt kasvattanut sen noin 350 tuotteeseen. Pakkaukset erottaa sinisestä ulkoasusta ja tuotteet täyttävät Hyvää Suomesta tai Sirkkalehti-merkin kriteerit. Niiden raaka-aineet ovat kotimaisia.

      K-ryhmän Tuottajalle kiitos -tuotteet tuotiin markkinoille vuonna 2015. Sarjassa on nyt 63 tuotetta, ja tavoitteena on kaksinkertaistaa määrä tämän vuoden aikana.

      "Suomalaiset arvostavat kotimaista ruokaa, mutta kotimaisten tuotteiden löytäminen ei aina ole ihan helppoa. Kotimaista-tuotesarjan ideana on tehdä suomalaisen ruuan ostaminen helpoksi", kaupallinen johtaja Ilkka Alarotu S-ryhmän vähittäiskaupasta sanoo.”


      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.918072

    • Anonyymi

      ”Korona lisäsi kotimaisen ruoan myyntiä.

      S-ryhmän marketkaupan myyntijohtaja Antti Oksan mukaan kotimaisuus on monille yksi tärkeimmistä, ellei jopa tärkein valintakriteeri ruokaostoksilla. Kuluttajille tuotteen kotimaisuus merkitsee esimerkiksi luotettavuutta ja hyvää laatua. Myös paikallisuus on merkittävä trendi, joka korostuu erityisesti leipomotuotteiden kaltaisissa tuoreissa elintarvikkeissa. S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa, Food Market Herkku) myydystä ruoasta noin 80 % on valmistettu Suomessa, ja 80 prosentin kotimaisuustavoite on kirjattu myös S-ryhmän tuoreeseen.”

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/korona-lisasi-kotimaisen-ruoan-myyntia-kovin-kasvu-tuoreessa-kalassa?publisherId=68574024&releaseId=69900350

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe