Lepän ymmärrys markkinataloudesta kommunistin tasoa

Anonyymi

Onhan se tukijussi talikkokommari. Erilaisilla ukaaseilla ei kysyntää ja tarjontaa kahlita. Ylituotanto tarkoitta, ettei kuluttaja osta. Kompetenssivajavainen ei tajua.

7

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai hetken vielä orottaa ja sit alkaa koreilemaan. Antooko ministeriön prameudessa prosmopäällikkö käskyn muiluttaa, mikäli kauppiaat ei osta ylituotantoa 'tuottajahinnoilla' tappiolla?

      • Anonyymi

        Marttila ja Leppä ovat aivan turhia miesoletettuja näin maatalouden puolelta katsottuna. Vuosikaudet tuolla huseeranneet eivätkä yhtään mitään ole aikaan saaneet.


    • Anonyymi

      Talikkokommari.

    • Anonyymi

      Kommareill oli realistinen käsitys kapitalismista.; Kyl ne jotenkin yrittää kusettaa .
      Sisäänostajat oli tosi tarkkoja. Maitojauhettakin tuli takaisin, vaikka ei ollu mitää vikaa. N-Lstä tulleita romuja junan vaunuja ei otettu takaisin, ennenkuin oli pohjat korjattua ja nippu uusia vaijereita völjys.
      Nythän tämä nähdään, kauppa kusettaaa Isäntiä, murusia tippuu Isännille.

      • Anonyymi

        Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan, talikkokommari tukijussi pummipaska haluaa suunnitelma taloutta, haluaa tosin pummielättinä omistaa valtion tukeman tappiollisen kolhoosin ilman tuotantokiintiöitä.


    • Anonyymi

      Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan…

      ” S- ja K-ryhmä kisaavat nyt tuotteiden kotimaisuudella – "Haluamme seistä viljelijän rinnalla"
      Sekä S- että K-ryhmä ilmoittavat toimivansa suomalaisten tuottajien hyväksi. S-ryhmä lanseerasi Kotimaista-tuotesarjan jo vuonna 2014 ja on nyt kasvattanut sen noin 350 tuotteeseen. Pakkaukset erottaa sinisestä ulkoasusta ja tuotteet täyttävät Hyvää Suomesta tai Sirkkalehti-merkin kriteerit. Niiden raaka-aineet ovat kotimaisia.

      K-ryhmän Tuottajalle kiitos -tuotteet tuotiin markkinoille vuonna 2015. Sarjassa on nyt 63 tuotetta, ja tavoitteena on kaksinkertaistaa määrä tämän vuoden aikana.

      "Suomalaiset arvostavat kotimaista ruokaa, mutta kotimaisten tuotteiden löytäminen ei aina ole ihan helppoa. Kotimaista-tuotesarjan ideana on tehdä suomalaisen ruuan ostaminen helpoksi", kaupallinen johtaja Ilkka Alarotu S-ryhmän vähittäiskaupasta sanoo.”


      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.918072

    • Anonyymi

      ”Korona lisäsi kotimaisen ruoan myyntiä.

      S-ryhmän marketkaupan myyntijohtaja Antti Oksan mukaan kotimaisuus on monille yksi tärkeimmistä, ellei jopa tärkein valintakriteeri ruokaostoksilla. Kuluttajille tuotteen kotimaisuus merkitsee esimerkiksi luotettavuutta ja hyvää laatua. Myös paikallisuus on merkittävä trendi, joka korostuu erityisesti leipomotuotteiden kaltaisissa tuoreissa elintarvikkeissa. S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa, Food Market Herkku) myydystä ruoasta noin 80 % on valmistettu Suomessa, ja 80 prosentin kotimaisuustavoite on kirjattu myös S-ryhmän tuoreeseen.”

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/korona-lisasi-kotimaisen-ruoan-myyntia-kovin-kasvu-tuoreessa-kalassa?publisherId=68574024&releaseId=69900350

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      129
      1869
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      77
      1462
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1156
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      990
    Aihe