Onhan se tukijussi talikkokommari. Erilaisilla ukaaseilla ei kysyntää ja tarjontaa kahlita. Ylituotanto tarkoitta, ettei kuluttaja osta. Kompetenssivajavainen ei tajua.
Lepän ymmärrys markkinataloudesta kommunistin tasoa
7
113
Vastaukset
- Anonyymi
Vai hetken vielä orottaa ja sit alkaa koreilemaan. Antooko ministeriön prameudessa prosmopäällikkö käskyn muiluttaa, mikäli kauppiaat ei osta ylituotantoa 'tuottajahinnoilla' tappiolla?
- Anonyymi
Marttila ja Leppä ovat aivan turhia miesoletettuja näin maatalouden puolelta katsottuna. Vuosikaudet tuolla huseeranneet eivätkä yhtään mitään ole aikaan saaneet.
- Anonyymi
Talikkokommari.
- Anonyymi
Kommareill oli realistinen käsitys kapitalismista.; Kyl ne jotenkin yrittää kusettaa .
Sisäänostajat oli tosi tarkkoja. Maitojauhettakin tuli takaisin, vaikka ei ollu mitää vikaa. N-Lstä tulleita romuja junan vaunuja ei otettu takaisin, ennenkuin oli pohjat korjattua ja nippu uusia vaijereita völjys.
Nythän tämä nähdään, kauppa kusettaaa Isäntiä, murusia tippuu Isännille.- Anonyymi
Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan, talikkokommari tukijussi pummipaska haluaa suunnitelma taloutta, haluaa tosin pummielättinä omistaa valtion tukeman tappiollisen kolhoosin ilman tuotantokiintiöitä.
- Anonyymi
Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan…
” S- ja K-ryhmä kisaavat nyt tuotteiden kotimaisuudella – "Haluamme seistä viljelijän rinnalla"
Sekä S- että K-ryhmä ilmoittavat toimivansa suomalaisten tuottajien hyväksi. S-ryhmä lanseerasi Kotimaista-tuotesarjan jo vuonna 2014 ja on nyt kasvattanut sen noin 350 tuotteeseen. Pakkaukset erottaa sinisestä ulkoasusta ja tuotteet täyttävät Hyvää Suomesta tai Sirkkalehti-merkin kriteerit. Niiden raaka-aineet ovat kotimaisia.
K-ryhmän Tuottajalle kiitos -tuotteet tuotiin markkinoille vuonna 2015. Sarjassa on nyt 63 tuotetta, ja tavoitteena on kaksinkertaistaa määrä tämän vuoden aikana.
"Suomalaiset arvostavat kotimaista ruokaa, mutta kotimaisten tuotteiden löytäminen ei aina ole ihan helppoa. Kotimaista-tuotesarjan ideana on tehdä suomalaisen ruuan ostaminen helpoksi", kaupallinen johtaja Ilkka Alarotu S-ryhmän vähittäiskaupasta sanoo.”
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.918072 - Anonyymi
”Korona lisäsi kotimaisen ruoan myyntiä.
S-ryhmän marketkaupan myyntijohtaja Antti Oksan mukaan kotimaisuus on monille yksi tärkeimmistä, ellei jopa tärkein valintakriteeri ruokaostoksilla. Kuluttajille tuotteen kotimaisuus merkitsee esimerkiksi luotettavuutta ja hyvää laatua. Myös paikallisuus on merkittävä trendi, joka korostuu erityisesti leipomotuotteiden kaltaisissa tuoreissa elintarvikkeissa. S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa, Food Market Herkku) myydystä ruoasta noin 80 % on valmistettu Suomessa, ja 80 prosentin kotimaisuustavoite on kirjattu myös S-ryhmän tuoreeseen.”
https://www.sttinfo.fi/tiedote/korona-lisasi-kotimaisen-ruoan-myyntia-kovin-kasvu-tuoreessa-kalassa?publisherId=68574024&releaseId=69900350
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061