Lepän ymmärrys markkinataloudesta kommunistin tasoa

Anonyymi

Onhan se tukijussi talikkokommari. Erilaisilla ukaaseilla ei kysyntää ja tarjontaa kahlita. Ylituotanto tarkoitta, ettei kuluttaja osta. Kompetenssivajavainen ei tajua.

7

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai hetken vielä orottaa ja sit alkaa koreilemaan. Antooko ministeriön prameudessa prosmopäällikkö käskyn muiluttaa, mikäli kauppiaat ei osta ylituotantoa 'tuottajahinnoilla' tappiolla?

      • Anonyymi

        Marttila ja Leppä ovat aivan turhia miesoletettuja näin maatalouden puolelta katsottuna. Vuosikaudet tuolla huseeranneet eivätkä yhtään mitään ole aikaan saaneet.


    • Anonyymi

      Talikkokommari.

    • Anonyymi

      Kommareill oli realistinen käsitys kapitalismista.; Kyl ne jotenkin yrittää kusettaa .
      Sisäänostajat oli tosi tarkkoja. Maitojauhettakin tuli takaisin, vaikka ei ollu mitää vikaa. N-Lstä tulleita romuja junan vaunuja ei otettu takaisin, ennenkuin oli pohjat korjattua ja nippu uusia vaijereita völjys.
      Nythän tämä nähdään, kauppa kusettaaa Isäntiä, murusia tippuu Isännille.

      • Anonyymi

        Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan, talikkokommari tukijussi pummipaska haluaa suunnitelma taloutta, haluaa tosin pummielättinä omistaa valtion tukeman tappiollisen kolhoosin ilman tuotantokiintiöitä.


    • Anonyymi

      Kauppa toimii kysynnän ja tarjonnan mukaan…

      ” S- ja K-ryhmä kisaavat nyt tuotteiden kotimaisuudella – "Haluamme seistä viljelijän rinnalla"
      Sekä S- että K-ryhmä ilmoittavat toimivansa suomalaisten tuottajien hyväksi. S-ryhmä lanseerasi Kotimaista-tuotesarjan jo vuonna 2014 ja on nyt kasvattanut sen noin 350 tuotteeseen. Pakkaukset erottaa sinisestä ulkoasusta ja tuotteet täyttävät Hyvää Suomesta tai Sirkkalehti-merkin kriteerit. Niiden raaka-aineet ovat kotimaisia.

      K-ryhmän Tuottajalle kiitos -tuotteet tuotiin markkinoille vuonna 2015. Sarjassa on nyt 63 tuotetta, ja tavoitteena on kaksinkertaistaa määrä tämän vuoden aikana.

      "Suomalaiset arvostavat kotimaista ruokaa, mutta kotimaisten tuotteiden löytäminen ei aina ole ihan helppoa. Kotimaista-tuotesarjan ideana on tehdä suomalaisen ruuan ostaminen helpoksi", kaupallinen johtaja Ilkka Alarotu S-ryhmän vähittäiskaupasta sanoo.”


      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/artikkeli-1.918072

    • Anonyymi

      ”Korona lisäsi kotimaisen ruoan myyntiä.

      S-ryhmän marketkaupan myyntijohtaja Antti Oksan mukaan kotimaisuus on monille yksi tärkeimmistä, ellei jopa tärkein valintakriteeri ruokaostoksilla. Kuluttajille tuotteen kotimaisuus merkitsee esimerkiksi luotettavuutta ja hyvää laatua. Myös paikallisuus on merkittävä trendi, joka korostuu erityisesti leipomotuotteiden kaltaisissa tuoreissa elintarvikkeissa. S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa, Food Market Herkku) myydystä ruoasta noin 80 % on valmistettu Suomessa, ja 80 prosentin kotimaisuustavoite on kirjattu myös S-ryhmän tuoreeseen.”

      https://www.sttinfo.fi/tiedote/korona-lisasi-kotimaisen-ruoan-myyntia-kovin-kasvu-tuoreessa-kalassa?publisherId=68574024&releaseId=69900350

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      3984
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      31
      3457
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3264
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      5
      3253
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2879
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      23
      2641
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      154
      1494
    Aihe