Aiheeton palohälytysmaksu

Anonyymi

Noniin arvon raati. Elikkä olimme vaimon kanssa 3 yötä tunnetussa hotelli ketjun kylpylässä. Hotellissa tuli palohälytys keskellä yötä ja pian tämän jälkeen huoneeseemme saapui vartija ja palokunta sekä hotellin työntekijöitä. He sanoivat että huoneestani on tullut palohälytys sitten sanoin etten tiedä mitä on tapahtunut sen jälkeen palomies sanoi että haistaa pienen tupakan hajun. Sanoin että olemme tupakoitsijoita ja vaatteemme haisevat vahvasti tupakalta aina poikkeuksettakin ja että huoneessa ei todellakaan ole tupakoitu. Sitten tajusin että palohälytyksen on täytynyt johtua kynttilöistä joita poltimme kolme kappaletta suojatusti pöydällä. Sitten lähdimme normaalisti hotellista pois. Nyt kahden viikon kuluttua tapahtuneesta sain yli 500 euron laskun sähköpostiini siitä että palokunta kävi aiheettomasti paikalla. Laitoin reklamointiviestin että edes ketjun turvallisuusohjeissa netissä ei mainita kynttilöiden poltosta ettei niitä saisi suojatusti polttaa ja että tästä seuraisi iso lasku. Mielestäni todella töykeää käydä kanta-asiakasta heti laskuttamaan päästä temmatulla hämyisellä laskulla jossa eräpäivä lähes heti. Laitoin reklamointiin myös että haluatteko etten saa perheelle ruokaa pöytään jouluna teidän pelleilyn takia. Mitenhän asiassa tulisi toimia että vältyn laskun maksamiselta? Kyseisessä hotellissa on tullut aiemminkin turhia palohälytyksiä runsaasti.

5

1172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpsistä pussiin ja pussin suu kiinni.

    • Anonyymi

      Hotelli vain kokeilee kepillä jäätä onko asiakas niin tyhmä että maksaa palokunnan laskun vaikka vika on yliherkissä varoittimissa.
      Todistusvelvollisuus on hotellilla onko poltettu tupakkia.

      • Anonyymi

        Kiitos asiallisesta vastauksesta. Olin asiasta yhteydessä jo talousjohtajaankin. Katsotaan mitä sanovat. Eli jätän laskun maksamatta ja selvitän asiaa


      • Anonyymi

        Ja palaten vastaukseesi miten he todistavat että huoneessa olisi tupakoitu? Huoneessa ei haissut tupakka vaan ainoastaan vaatteemme haisi. Ja pitäisikö ottaa yhteyttä johonkin kolmanteen tahoon vai katsoa miten asia etenee


    • Anonyymi

      Viimeinen lause kertoo oleellisen. Nykyisin pelastuslaitos laskuttaa kiinteistön omistajaa toistuvista erhehälyytyksistä. Muistaakseni yksi kerta annetaan armoa, sitten tulee lasku. Se, että pitääkö asiakkaan maksaa koko lasku on toinen juttu. Tuossa pitäisi vaatia kohtuullistamista. On herkkä hälyytin, kun kynttilä on aiheuttanut hälyytyksen. Olettaisin, että kynttilä ei ole ollut suoraan hälyyttimen kohdalla. 500 eurolla saisi moneksi yötä huoneen hotellista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe