Mihin käyttöön Mitran piti ostaa vanha Teknosafen kiinteistö kiireellä ylihintaan kun vieläkin näyttää aika autiolta... kenties Puolan rajalta moniosaajia purkamaan katalysaattoreja lämpimiin tiloihin perheineen....
Mitran tarpeet?
Anonyymi
1162207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 116
Vanhimmat
Näin se hyvävelijärjestelmä toimii. Eihän se ollut, kuin 400000€. Mietitäänpä ketä siellä valkanytimessä on!
Kuka valvoo mitran toimintaa?! Olisiko aika aloittaa?
Olisi . Aivan päätöntä toimintaa muitten rahoilla ja posketon palkka johtelijalla....
Siellähän on valtuustossa uusi aktiivinen demarinainen ja äänivyöryn saanut persu... miksikähän heistäkään ole asiaan puuttujiksi ja asioiden selvittämisen aloittaamiseen?
Kenties pelko oman uran jatkon suhteen....
Sillä ei pitäisi olla mitään tekemistä oman uran kanssa. Ne ketkä sinne on valittu niin heidän tavoite on tehdä Imatrasta parempi paikka elää. Ei niin, että yrittäjä voi maksimoida tuloksensa kaupungin avustuksella.
Mitä asioita heidän pitäisi selvittää?
Kenties esim. sitä että miksi kyseinen kiinteistö täytyi kiireellä ostaa mukamas tarpeeseen kovaan hintaan...pitkään on tyhjillään ollut ja veronmaksajat maksaa...
Ei kukaan uskalla.
Siellä on senverta suuret tuulet vastassa että yks cessna tippus ku kivi taivaalta jos alat niihin asioihi puuttuu......
Voit selvittää itsekin ja aloittaa vaikka tuosta linkin takaa löytyvistä yhteystiedoista. https://www.imatra.fi/hallinto/kaupungin-yhtiöt/mitra-management-oy
Mitä tulee kovaan hintaan, niin…..
”Tämä kiinteistö on arvioitu ulkopuolisen ammattilaisen toimesta. Arviosta on kirjalliset arviokirjat, jotka ovat julkisia ja joihin halukkaat ovat voineet tutustua. Tätä tosiasiaa ei ole uutisoitu eikä siitä ole keskusteltu. Sen sijaan mediassa kiertää vahvana näkemys 100.000 euron arvosta. Tämä ei perustu faktaan, vaan on lähtenyt elämään totuutena Uutisvuoksi-lehden kesäisestä kolumnista, jossa toimittaja siteerasi nettikommentoijan mielipidettä ja väärää tietoa.”
Toivottavasti linkki tulee nyt kokonaisuudessaan…
https://www.imatra.fi/hallinto/kaupungin-yhtiöt/mitra-management-oy
Kovasti yritti laittaa linkkejä toiseen samaa aihetta koskevaan ketjuun. Taidat olla se Kotkan kaheli jolla on tapana vastailla penan puolesta.
400000€ :lla sai hatullisen paskaa.
Eikös se kaikkivoipa demari-nainen puutu kaikkiin asiaihminen ja saa parannusta KAIKESSA aikaan. Taitaa luoda uraa kansanedustajaksi kun on niin mainio.
Kaupat tehtiin kiireellä, että saatiin Mioni puistoon ensimmainen yritys.
Aivan totta. Ei tuon luolan realistinen hinta ole lähelläkään sataatuhatta.
Ja viimeinen.
Ei se arvo ainakaan 400000 ole, se on varma.
Siinä olisi oiva kohde Mitran pääkonttoriksi, hyvät pysäköintitilat koko johtoryhmälle. Ei tarvitsisi Imatran keskustaan ahtautua ja viedä siellä asioivien pysäköintipaikkoja.
Eikös se Mitron ”pääkonttorin” sijainti olekaan kaupungintalosta?
Koskiksen paikalta vapautui hyvin lisää tilaa keskustassa asioiville. Tietysti jos on niin laiska että pitää oven eteen saada auto, niin sittenhän tuo Koskiksen paikka on liian kaukana keskustasta ;)
Erinomainen idea.
Siinäpä se! Miksei kaupungintalo suoraan sinne niskalle.
Hyvä idea
Aikooko Mitra purattaa tarpeettoman kiinteistön jotta siitä ei aiheutuisi turhia kuluja?
Kyllä ! Juurikin noin ! Aivan normaalia toimintaa !
ANNA ON HOT!
Johtaja tarvii uuden mersun!
Kannattaisikohan nyt oikeasti jossain vaiheessa tämän kylän asukkaiden yrittää päästää irti niistä omista menneisyyden haamuistaan ja sen jälkeen yrittää tehdä tästä elinvoimaisempaa paikkaa niin, että tänne myös tulevaisuudessa kylän osalta olisi joskus positiivinen muuttovirta eikä niin, että aina kuolleet tai poismuuttaneet ovat enemmistössä?
Olikos tämä nyt esimerkki elinvoimaisuuden edistämisestå?
Ja oliko tuo "Tönö" oikeasti 400 000 euron arvoinen?
Ei se sen arvoinen kyllä ollut eikä tule olemaan! Mut jotain sellaista se maksoi.
Tässä kylässä on mielestäni veronmaksajana jo aikoja sitten meno muuttunut todella "sairaaksi" kaikkien muiden kuin Mitran sekä Osmos Cosmoksen osalta ja ehkä siihen lisänä vielä tämä Imatran Ajot?
Eletään jossain aikaisempien vuosikyymenten menneessä sekä täysin omassa "kuplassaan" välittämättä siitä miten yhteiskunta muualla maailmassa menee jatkuvasti täällä eteenpäin kaikkialla muualla kuin näiden 1930 - 1940-luvun syntyneiden sotaa käymättömien ihmisten omassa päässä sekä siinä heidän "kuplassaan"?
Hei nyt kaikki myymään Mitralle joutavat rakennukset, päästää eteenpäin pois 40-luvulta!
Nim. kertaa pii
Varmaan koaan tarpeeseen ostivat ajoharjoitteluradan toimistokiinteistön....Meinaako kenties Mitran pääkonttori muuttaa sinne?
Paljon lie maksoivat siitä?
Salattua tietoa ilmeisesti.
Onko näin oikeasti?
Kallis mopojen rassauspaikka:
Uutisvuoksi "Nuorten mopotalli tulossa Vuoksenniskalle – Tilat ovat löytymässä vanhasta Teknosafen kiinteistöstä"
Mutta hyvä paikka 👍
Nuorille moderni mopojen rassauspaikka vanha pakkoostossa ollut teknosafe, mitä lie Mitra peittelee, taisi ostaa kiinteistön sopupelijärjestelmällä jotta teknosafelle rakennetaan hulppeampi rakennus uudelle yritysalueelle, johon pääsivät edullisella vuokralla, mihin lie myyntivaroja käytetty....Mitran päällystöllähän menee hyvin ja kestit jatkuu :)
Nää teoriat sopupelijärjestelmästä on huvittavia ;) Miksi ette ryhdy toimiin, jos kerran kaupoissa oli mielestänne jotain hämärää?
Tällä tempullahan on hyvä koittaa pestä mainetta 😂
Ei huokeampia tiloja mopediraggareille sit löytynyt, ei edes yksityiseltä puolelta edes kysytty kun ilmoitusta ei missään tilantarpeesta ja vuokranmaksukyvystä näkynyt!
Onhan Mitralla rahaa kun piikki on auki veronmaksajien suuntaan...440 000 euroa mopojannujen tiloihin ja sit ihmetellään miksi väki muuttaa pois Imatralta!
Menin täysin sanattomaksi kun ensi kertaa luin tähän asiaan liittyvän uutisen paikallislehti "Pravdasta" Terveisin: E.V.P Kiinteistönhoitaja
Ei väki sen takia pois muuta että mopopojat saivat omat tilat 😀
Toisekseen, silloin kun kauppoja tehtiin ko. kiinteistöstä, kukaan ei varmasti sillä hetkellä voinut aavistaa tai tietää minkälaiseen käyttöön kiinteistö tulee.
”ei edes yksityiseltä puolelta edes kysytty kun ilmoitusta ei missään tilantarpeesta ja vuokranmaksukyvystä näkynyt!”
Onko ilmoitus sinun mielestäsi ainoa tapa kysyä jotain? Uskon itse, että mopotallin puuhajat ovat kyselleet tiloja puhelimitse/s-postilla jo ennestään tiedossa olevilta yksityisiltä.
Kommentoihan Uutisvuokseen EVP Kiinteistöhoitaja siihenkin uutiseen riittävän monella ja riittävän typerällä kommentilla, kuten olet näköjään ottanut elämäntehtäväksesi joka helvetIn juttuun tekemään. No voihan sitä typeryytensä osoittaa noinkin.
Kyllä nyt menee yli ymmärryksen. 400000 euron ensiluokkaiset tilat MOPOTALLIKSI !!!!
Imatralta poismuutto varmistui, kyllä nyt kaupunginhallituksen demarilinja pettää pahasti kun tuollaiseen asiaan lähtevät mukaan. Seuraavissa kuntavaaleissa demareitten kannus on hyvin vähäistä.
Onko sitten parempi että tilat ovat tyhjillään? Muuta kysyntäähän ei näyttänyt olevan, niin hyvä että jotain toimintaa.
Onpahan tonttii kuminpolttoon.
Pitäisikö se sitten lyödä matalaksi kuten mitralla on tapana tehdä joutilaille kiinteistöille? Tämä kiinteistökauppa oli muutenkin täysi floppi. Mitra maksoi 400000€ täysin turhasta. Hienoa kumminkin, että imatralaiset nuoret saavat suomen kalleimman mopotallin.
Ja lähinaapurit siinä omakotialueella on varmasti riemuissaan.
Ei kai ne siellä keskenään touhuile? Eiköhän siellä ole joku aikuinen perään katsomassa?
400 000 euron tilat ilman valvontaa olisi liian iso riski otettavaksi.
Tietenkin
No sopii toivoa pikkasen on liian kallis paikka särettäväksi, joka tulee ainakin jossain määrin tapahtumaan.
Mukava huomata että Imatralla menee näin hyvin että on varaa antaa mopoilijoille tuon hintainen tila vastikkeetta käyttöön. Ainakin veikkaan ettei ihan täyttä vuokraa saada. Vinkkinä vielä että rahaa voi polttaa myös nuotiossa tai työntää paperisilppuriin.
Selvitäppä mitä Imatran yrittäjät maksavat kaupunginkiinteistöistä vuokraa :) ei taida niistäkään saada kuin kulukorvauksen…
Kenelle se olisi sitten pitänyt antaa? Eihän siihen ollut ketään muutakaan tulossa. Olisiko se ollut viisaampaa lämmittää tyhjiä tiloja?
Selvitäppä ihan ite, miksi jonkun muun pitäisi se tehdä?
Uli uli😭😭😭 isku vyön alle?
Miksi itket?
Miksi tuo piti ostaa jos entisetkin kiinteistöt ovat tappiollisia????
En ymmärrä alkuunkaan miten tämä toiminta on voinut mennä läpi julkisessa tilintarkastuksessa?
Miksei menisi? Mitä laitonta on sinun mielestäsi tapahtunut?
Miten tämä yhtä paksu kuin pitkä tontiltaan oleva ihminen on voinut aikoinaan saanut myytyä veronmaksajien piikkiin tuon oman romahtamispisteessä olevan latonsa 400 00 eurolla ja kuka valtuutti kaupungin virkamiehistä sinetöimään nämä täysin järjettömät kaupat?
Ei saanut tämä myyjä 40000 vaan 400000!!!!!
Pääasia että on keskeisellä paikalla nuorisolle.👍
Sitä vähän ihmettelen ku noin hyvältä paikalta halusi Yrittäjä pois?
Jos saat uudet tilat kaupungin rakennuttamana ja menet vuokralle sopuhintaan ja vielä vanha kiinteistö ostetaan pois käsistä 400000€ hintaan. Mitäpä veikkaat kuka ei olisi tehnyt toisin?
Onko autojen lämmitystolpat vapaasti käytettävissä amishengailijoille jotta niiden katiskat lähtee pihalla käyntiin viikonlopun jäljiltä?
Vetää sanattomaksi. Ohjaako tätä laivaa kukaan?
Ohjaa toki, uusi kaupunginjohtaja jonka tyyliin kuuluu on ottamatta kantaa mihinkään, varsinainen joojoo mies.
Onhan hänellä kovapalkkainen johtokaksikko tukena mutta joojoo henkilöitä näköjään hekin.
Nämä surkeat kaupat on tehty edellisen kaupunginjohtajan/apulaiskaupunginjohtajan ollessa virassa. Turha näitä on syyttää.
Nykyiset vuokraa sen tappiolla tuhottavaksi.
Tuhottavaksi? Kerro lisää tästä?
Mitä väliä? Se homehtuu sinne muutenkin.
Spreijaa seiniä , pärisyttelee mopoja sisätiloissa ja kaataa öljyt viemäriin jne...
No on kai siellä joku aikuinenkin paikalla. Tuskin he saavat keskenään olla.
Eiköhän kaupungin hallitus päätä näistä asioista. Kovaa vastustusta hallin ylihinnalla ostamiseen otti muutama päättäjä mutta määrätty ryhmä sai tahtonsa perille ja Mitra osti tämän rötiskön jota pitää nyt noille mopoporukoille vielä remontoida. Luulisi että 400000 € maksanut vanha rakennus kelpaisi mopoporukan rikottavaksi ilmat kalliita remonttejakin.
Ja tähän touhuun pitää vielä palkata työntekijäkin!!!!!!
Lisääkö poliisi mopoilijoiden valvontaa alueella, esim. mittaamalla desipelejä ja roiskeläppien pituutta, välityksiä unohtamatta?
Nyt naapurit tarkkana, voipi olla että tarvii rakennuksen käyttötarkoituksen muutoksen rakennusvalvonnalta ja naapureita on kuultava ja ne voivat estää mokoman hulluuden.
Mikä tuossa on hullua? Sekö, että nuorille on järjestetty jotain mielekästä puuhaa?
Millä tavalla nuoriin pitäisi sinun mielestäsi panostaa?
Pitääkö vääntää rautalangasta?
Pitää, kiitos jo etukäteen :)
Tuskin kannattaa sinun tapauksessa sekään jos et vielä ole tätä ketjua lukemalla tajunnut pointtia.
En ole tajunnut, olen vähän hidasälyinen. Joten voisitko nyt vääntää vaikka valokuidusta sitten?
Naapurit tulevat kärsimään tuosta älyttömästä touhusta.
Ei mikään ihme, että tässä kylässä ei ole yrittäjiä , rahaa ,työpaikkoja . kun näin saatana sairaita päätöksiä tehdään. Periaatteessa .mitran pitäis ostaa kaikkien paikallisten yrittäjien vanhat kiinteistöt pois 4× hinnalla ja ruveta uusia pykäämään. Jos näin ei tapahdu niin silloinhan kokoomuksen poliitikkoa on aika reippaasti tuettu kyläläisten verotuloilla. Ainut tapa mielestäni on että tämä yrittäjä ostaa vanhan kiinteistön takaisin. Ja ostaa myös uuden kiimteistön pois mitralta.
On täällä tietyt jotka pärjää! Jokainen voi päätellä ketä ne ovat.
Vääristää kilpailua tai tekee sen jopa mahdottomaksi jos yhdelle annetaan rajattomasti "hyviä" ja muut saavat rypeä omineen .
Eikä ole ainut oman edun tavoittelija, yks veivaa Eksotelta ja kaupungilta rahaa vielä enemmän. Vuokrat puolittuu ja homma käy.
Se on kuin syöpä, leviää ja imee itseensä kaiken minkä pystyy.
Val vali vali...Haudataan vaan koko Imatra nurmen alle. Päästään kaikki helpommallla.
Tuota älyttömyyttä ei tarvitse haudata nurmen alle vaan se hautaa itse itsensä.
Onks se Lassi niin iso?
Sillä on valtava!
Se on niin levittyny Imatran päätöksen tekoon. Ei pysty kitkee sitä nurmee.
No hautaa äläkä vänise.
Miksi ei mopopojille tarjottu tiloja Kaukopään koulun tiloista...
Huutokauppa.comissa meni juuri 87 neliöinen liikehuoneisto Niskalta säästöpankin talosta niinkin kovalla hinnalla kuin 400 euroa. Jos se on oikea hintataso alueella, niin aika matala se on. Siitä voi hieman vetää johtopäätöksiä Niskan kiinnostavuudesta liikepaikkana.
Siinä aika hyvin kongretisoituu Vuoksenniskan vetovoima. Parturit taitaa olla ainoa yrittäjäala joka kannattaa siellä. Ns. keskustan voisi työntää catepillarilla yhteen läjään. Se ei ikinä tule tuosta nykyisestä ahdingosta nousemaan.
Tyhjiä, tai tyhjeneviä rakennuksia on suurin osa siinä pääkadun varressa. Nyky ihminen on sellainen olio, että autolla pitäisi päästä mieluummin vaikka liikkeen ovista sisään, ettei vaan tarvitsisi kävellä yhtään ylimääräistä metriä. Alamäki alkoi aika tehokkaasti, kun parkkipaikkoja vähennettiin pääkadun varresta. Sama tilanne on kulmilla.
Mitra ei ilmeisesti osallistunut huutokauppaan.
Jos Mitra olisi osallistunut, niin olisiko hinta ollut tuhat kertainen?
Ei ollut säästöpankin talosta vaan naapurista mutta kuitenkin
Verhoomotalossa on tasokkaita asuntoja. Mukavat naapurit kaupanpäälle!
Nyt kaupunki tuskailee Cittarin viereisen tontin myynnin suhteen kun joku tarjosi siitä huutokaupaussa 1500 euroa... Uutisvuoksessa oli maininta että jos puoli miljoonaa joku tarjoisi niin kaupat tehtäisiin.
Mitra voisi ostaa sen jotta mopoilijoille olisi tonttia missä voisi miittejä pitää kun aluksi entisessä Teknosafen hallissa virittelevät laitteensa, jos ei muuten viritä niin poistavat äänenvaimentimet sekä valot...
Mitrallahan on ennennäkemätön taito tuhota veronmaksajien omaisuutta!
Ja väki vähenee Imatralta!
Puoli miljoonaa!?! 😂
Ehkä 50000e ois realistisempi hinta
Se liiteri piti ostaa siks et saatiin helmiä siolle.
Keilaajat on kuulema uuden radan tarpeessa, riittääkö tuossa Niskan Safe- hallissa pituus ja leveys muutaman keilaradan tekoon? Korkeuttahan ei ilm. tarvita muutamaa metriä enempää. Parkkipaikat on vieressä ja jonkunlaiset sosialistiset tilatkin luulisi löytyvän.
Mitenkä Emilo ja Irmankatu,,suuret voitot
Hyvä kun muistutit asiasta tätä asiaa ei ole missään tapauksessa syytä unohtaa....
Et muuta keksi kun p on housussa. Vaikka uititti yhtiön hallitukseen takas koko hyväveli porukan. Löyty uusia tukioitakin tai tarpeeks pöhköi.