DNA TV, Elisa Viihde vai Telia

Anonyymi

En halua maksullisia kanavia, vaan vain tallentaa ohjelmia, jotta voin katsoa ne silloin kun ehdin. Mulla on vanha Philips Full HD, enkä löydä tallentavia digibokseja kaupasta. Ymmärtääkseni DNA, Elisa ja Telia tarjoaa kaikki sovellusta ja pilvipalvelua, johon voi tallentaa. Mikä noista mahtaisi olla paras palvelu?
Kaverillani on Elisa Viihde, se on kätevä jos se toimii. Mutta asiakaspalveluun jonottaminen ja ajanvarailu on tullut liian tutuksi, mahtaako muutkin palvelut pätkiä vähän väliä?

9

6503

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulla toimii Elisa viihde hyvin

    • Anonyymi

      Elisa Viihde toimii hienosti, kunhan vaan kodin nettiyhteyden nopeus on riittävä. 20M ainakin riittää, mielellään 50M

    • Anonyymi

      Osta ulkoinenkiintolevy (USB) ja tallentelle sinne. Mikäli teleivisiollasi voi tallentaa ohjelmia. Tuo on paras, halvin ja yksinkertaisin ratkaisu. Maksat kerran vajaat 100 euroa ja saat isokapasiteettisen pienen kannettavan kiintolevyn.

    • Anonyymi

      Ei tuo DNA ole huono. Siihen tuli kylkiäisinä V sport Suomi kanava ja pystyy jälkikäteen katsomaan ohjelmakirjastosta esim. NHL:ää. F1 tulee myös kun kausi alkaa ainakin aika-ajot pitäisi näkyä suorina lähetyksinä ja koosteita yms.

    • Minullakin ollut muutamia viikkoja jatkuvia ongelmia Elisa Viihde-boxin kanssa. Täysin satunnaisesti kuva joko näkyy tai ei käynnistettäessä. Kuva veks, mutta ääni kuuluu. Boxin saa pelittämään kun kytkee virran pois boxista / ottaa virtapiuhan irti ja kytkee takaisin. Sony TV katselulaitteena ja boxi kytketty suoraan piuhalla, ethernet-yhteys modeemiin. Tv toimii normaalisti omien appien kautta vaikka boxi pimeänä ja verkko pelittää normaalisti, yleensä 90-97 Mbps nopeutta pukkaa. Isoin ongelma tässä on ollut täysin luokaton asiakaspalvelu. Jo toista viikkoa kulunut ja kolmas puhelu Elisan kanssa, eikä mitään tapahdu muuta kuin höpötetään “asiaa tutkitaan”. Vaihtoehtoina tarjotaan että vika mieluiten jossain muualla kuin boxissa, vaikkapa TVssä, HDMI-liitännässä tai HDMI-johdossa. En ole insinööri, muttei kuulosta loogiselta kun vika katoaa vain jos boxin virran kytkee pois ja päälle, mutta muihin elementteihin koskemalla tai vaihtamalla ei vaikuta saatikka auta mitään. Onko tietoa millä Elisan verkossa voisi parhaiten korvata TV-näkyvyyden ilman Elisa Viihteen palvelua? DNA, Digita, tai jokin muu? Automaattipäivitykset tietty menettää, mutta miten muuten toimii?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Anttenni tv paras ja halvin normi televisio katseluun.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä. Olemme Elisa-kaapelitaloudessa, uusi Smart-telkkari, mutta HD-kanavat eivät näy kunnolla. Onneksi vanhat tavalliset näkyvät moitteetta. Knadee ehkä virittää jokin sisäantenni, niitähän on nykyään tehokkaitakin.


    • Anonyymi

      Hei, onko joku ottanut Elisa viihde primen? Onko hankala asenstaa itse? Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe