DNA TV, Elisa Viihde vai Telia

Anonyymi

En halua maksullisia kanavia, vaan vain tallentaa ohjelmia, jotta voin katsoa ne silloin kun ehdin. Mulla on vanha Philips Full HD, enkä löydä tallentavia digibokseja kaupasta. Ymmärtääkseni DNA, Elisa ja Telia tarjoaa kaikki sovellusta ja pilvipalvelua, johon voi tallentaa. Mikä noista mahtaisi olla paras palvelu?
Kaverillani on Elisa Viihde, se on kätevä jos se toimii. Mutta asiakaspalveluun jonottaminen ja ajanvarailu on tullut liian tutuksi, mahtaako muutkin palvelut pätkiä vähän väliä?

9

7100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      mulla toimii Elisa viihde hyvin

    • Anonyymi

      Elisa Viihde toimii hienosti, kunhan vaan kodin nettiyhteyden nopeus on riittävä. 20M ainakin riittää, mielellään 50M

    • Anonyymi

      Osta ulkoinenkiintolevy (USB) ja tallentelle sinne. Mikäli teleivisiollasi voi tallentaa ohjelmia. Tuo on paras, halvin ja yksinkertaisin ratkaisu. Maksat kerran vajaat 100 euroa ja saat isokapasiteettisen pienen kannettavan kiintolevyn.

    • Anonyymi

      Ei tuo DNA ole huono. Siihen tuli kylkiäisinä V sport Suomi kanava ja pystyy jälkikäteen katsomaan ohjelmakirjastosta esim. NHL:ää. F1 tulee myös kun kausi alkaa ainakin aika-ajot pitäisi näkyä suorina lähetyksinä ja koosteita yms.

    • Minullakin ollut muutamia viikkoja jatkuvia ongelmia Elisa Viihde-boxin kanssa. Täysin satunnaisesti kuva joko näkyy tai ei käynnistettäessä. Kuva veks, mutta ääni kuuluu. Boxin saa pelittämään kun kytkee virran pois boxista / ottaa virtapiuhan irti ja kytkee takaisin. Sony TV katselulaitteena ja boxi kytketty suoraan piuhalla, ethernet-yhteys modeemiin. Tv toimii normaalisti omien appien kautta vaikka boxi pimeänä ja verkko pelittää normaalisti, yleensä 90-97 Mbps nopeutta pukkaa. Isoin ongelma tässä on ollut täysin luokaton asiakaspalvelu. Jo toista viikkoa kulunut ja kolmas puhelu Elisan kanssa, eikä mitään tapahdu muuta kuin höpötetään “asiaa tutkitaan”. Vaihtoehtoina tarjotaan että vika mieluiten jossain muualla kuin boxissa, vaikkapa TVssä, HDMI-liitännässä tai HDMI-johdossa. En ole insinööri, muttei kuulosta loogiselta kun vika katoaa vain jos boxin virran kytkee pois ja päälle, mutta muihin elementteihin koskemalla tai vaihtamalla ei vaikuta saatikka auta mitään. Onko tietoa millä Elisan verkossa voisi parhaiten korvata TV-näkyvyyden ilman Elisa Viihteen palvelua? DNA, Digita, tai jokin muu? Automaattipäivitykset tietty menettää, mutta miten muuten toimii?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Anttenni tv paras ja halvin normi televisio katseluun.

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä. Olemme Elisa-kaapelitaloudessa, uusi Smart-telkkari, mutta HD-kanavat eivät näy kunnolla. Onneksi vanhat tavalliset näkyvät moitteetta. Knadee ehkä virittää jokin sisäantenni, niitähän on nykyään tehokkaitakin.


    • Anonyymi

      Hei, onko joku ottanut Elisa viihde primen? Onko hankala asenstaa itse? Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3415
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1713
    3. 70
      1303
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      205
      1289
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      62
      1174
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1097
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1029
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      981
    9. Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea

      Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei
      Maatila ja metsä
      16
      853
    10. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe