Joulupuu keräys

Anonyymi

Nyt ihmiset rakkaat laitetaan e joulupuu keräykseen rahaa lasten joulu mieltä

Oon jo ite laittanut 50e
JoS jokainen
Karstulainen laittais saataisiin äkkiä tonnin summa täyteen lasten takia

4

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      (Aloittaja )
      Ajattelin että että asiallista keskustelua ois
      Huomaan että ettei vielä joulu mieli ole
      Kaikkia tavoitanut

    • Anonyymi

      Minä vien sinne hirttoköyden.

    • Anonyymi

      Muistuttaisin, ettei joulumieli ole ostettavissa oleva asia, vaan seikka, joka luodaan. Ketjun aloittaminen ja sitten sässättäminen "huomaan ettei ole joulumieltä" kun ei ketjuun vastata, osoittaa, että ketjun aloittajan joulumieli on krääsään sidottu. Verrataanpa vuosikymmenien takaisiin jouluihin, jolloin todellakaan ei saatu kuin ehkä se yksi lahja tai ei saanut mitään. Silloin ei lahjoitettu samaan tapaan kuin nyt, ehkä jotakuta naapurin tätiä kävi perhettä sääliksi ja osti perheen piltille jotain.

      Nykyään joulupuu- ja muissa keräyksissä oikein lähestytään kilometrin mittaisen listan kanssa ja vaaditaan pahimmillaan kolminumeroisen summan maksava krääsä, joka kuitenkin kerää pölyä komeron nurkassa seuraavaan jouluun mennessä. Nykyajan ongelma on, että kaikkea saa liian helposti, minkään eteen ei tarvitse tehdä mitään, pettymyksiä ei joudu sietämään sekunnin vertaakaan. Ja hyväntekeväisyydessäkin on alettu eittää vaatimuksia, millaisia toiveiden tulee olla, aina ei esittäjät ole syypäitä lahjatoiveisiin. Vaan kun lahja ei kelpaa jos se on käytetty, vaikka alkuperäisen tehtävänsä täyttää.

      Reilu neljä kuuta romujuhlaan, jossa taas kyyneleet takuulla virtaa paljualtaallisen verran ja tammikuussa saadaan lasku pahvilaatikkoon pakattuna. Hyvää joulumieltä sitten näin etukäteen! Muistutus: joulu ei ole rahaan sidottu.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1988
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1177
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1057
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1052
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      827
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe