Suunnittelen laukkuja ihan vaan harrastuksena. (Tai siis kuvia läppiin, joita voi tarran avulla kiinnittää ifolorilta tilattaviin laukkuihin.) Näitä kuvia on esillä instagramissa.
Sukulaiseni otti yhteyttä. Hän halusi laukun, jossa on hänen ottamansa kuva yhdestä maamme eturivin artistista. Kysyin sitten artistilta itseltään lupaa tälläiseen laukkuun. Hän sanoi, että toki tälläiseen tarkoitukseen hänen kuvaansa voi käyttää.
Tein sitten kuvasta 10 eri versiota, joista valita. Tarkoitus oli siis tuotteistaa yksi laukku kuvasta, joka oli sukulaiselleni mieluinen. Pistin kuvat näistä versioista instagramiin.
No, sitten tämän artistin fani otti yhteyttä. Hän olisi sitä mieltä, että olisin saanut esitellä ainoastaan yhden version. Ok. Poistin kaikki kuvat. Ei se ollut mikään ongelma. Minulla on niin paljon laukkuja, jotka olen suunnitellut pixabayn royalty free -kuvista.
Niitä saa vapaasti käyttää.
Asia jäi kuitenkin vaivaamaan. Jos siis menet suosikkiartistisi keikalle, ja otat hänestä kuvan, niin saatko tuotteistaa sen omaan käyttöön laukuksi?
Tekijänoikeuksista..
Anonyymi
0
63
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029704Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen394470Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1214016Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1073898- 2193567
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik362974Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561537Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its741422- 901224
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151181